Literatura

Čítanka za duben a květen

Konečně jsem dospěla k životní (čtenářské) etapě, kdy si půjčuji minimálně nové knihy z knihovny, ale vracím se k již přečteným knihám, které jsem si během let nakoupila. Kdybych to byla kdysi sílila, neměla bych z nich takovou radost jako dnes. Číst knihy podruhé vnímám jako příjemný odpočinek od nových životních příběhů a informací, které jsou navíc obaleny nejistotou, jestli vůbec stojí za moji pozornost a soustředění. Těším se z objevování dříve nalezeného a pozapomenutého. Užívám si víc jazyk, hravost autorovy představivosti a kvalitní obsah. Ale také přehodnocuji, jestli se mi kniha líbí i dnes a je opravdu tak úchvatná, jak jsem si myslela prve.

Znovu jsem si vychutnala tyto knihy:

Tulák po hvězdáchMedvídek Pú Země lidíKurýr na jih

Nejkrásnější zůstává Země lidí od Exupéryho.

Přesto se mi především teď v květnu poštěstilo přečíst si i pár nových, nádherných knih:

Narodila jsem se pod šťastnou hvězdouLibozvučná a ohromně zajímavá kniha romské autorky Eleny Lackové: Narodila jsem se pod šťastnou hvězdou

„Životopisná mozaika z prostředí romské menšiny. Vyprávění s fantaskními prvky, ale také výpověď ženy, která prožila dvě totality a zápasí o svou tradiční víru.“ (databazeknih)

Moc mě potěšilo, že jsem po bazarech vyhrabala a přečetla tři knihy od Tove Jansson. A to nejen muminky, ale také její prozaickou zčásti autobiografickou knihu Kniha léta. Svět, který si vytváří Sofie se svojí babičkou je nádherný a baví mě.

Kniha létaV Knize léta Tove Janssonová, autorka známých příběhů o Muminech, zpracovala své vlastní vzpomínky na léta, která v dětství trávila na ostrůvku Klovharun u finského pobřeží. Prostořeká Sofie přijíždí na ostrov spolu s tatínkem a babičkou, a zatímco tatínek většinou pracuje, babička se Sofií si užívají volného času, divoké přírody a nespoutaného moře. Podnikají průzkumné výpravy po ostrově, staví si vlastní Benátky v mokřinách, jezdí na člunu a sdílejí různá tajemství. Babička si se Sofii většinou dobře rozumí, protože si umí hrát a má bujnou fantazii, někdČarodějův klobouky se ale obě i do krve pohádají a občas se jejich role dokonce obrátí, takže Sofie až příliš volnomyšlenkářskou babičku přísně usměrňuje. Drobné příhody z ostrovního života jsou zachyceny s jemným vtipem a hlubokým porozuměním pro citové nejistoty dětství i nástrahy stáří.“

Z muminků to pak byl vůbec první příběh o těchto skřítcích Cesta za tatínkem, a potom povedený díl Čarodějův klobouk. Koho mám nejraději? No přeci Šňupálka! A vy?

Díky festivalu dětské knihy Baldur jsem zavítala do knihkupectví Moravské galerie v Brně a koupila si pravý poklad. Příběhy z konce předměstí od jedinečného ilustrátora a spisovatele Shauna Tana! Putují do knihovny k Pravidlům léta.

Příběhy z konce předměstí„Příběhy z konce předměstí (2008) jsou antologií patnácti velmi krátkých ilustrovaných povídek – humorných, poetických, dojemných, vážných, lehce děsivých, melancholických či jen hravě absurdních. Každá z nich se zabývá podivnou situací či událostí, která se odehraje v jinak důvěrně známém předměstském světě, ať již jde o návštěvu maličkého zahraničního studenta, dobrodružnou expedici dvou bratrů na samý konec předměstí, obrovského dugonga záhadně vyvrženého na trávník u sousedů, objev tajemného pokoje uvnitř domu, zlověstný stroj nainstalovaný ve veřejném parku nebo o moudrého buvola obývajícího prázdnou parcelu na konci ulice. Skutečným obsahem každého příběhu je spíše to, jak na tyto záhadné úkazy a absurdity reagují obyčejní lidé, do jaké míry je jejich význam odhalen, ignorován či zcela nepochopen. Mnohovrstevnatá kniha není určena zdaleka jen dětem nad 12 let, třebaže právě v kategorii knih pro děti a mládež za ni mladý australský autor a ilustrátor posbíral řadu prestižních ocenění. “ (databazeknih)

Mimo to jsem si přečetla příběh se Pohádka o Ipsíkovizajímavým hlavním hrdinou – sečtělým lýkožroutem! Ano, tím broučkem, který žere lesy. Je to Pohádka o Ipsíkovi od A. F. Holasové.

Skvostem mé knihovny se jednou stane The Book of Bees! (Piotr Socha). Zatím pouze v angličtině:

„How do bees communicate? What does a beekeeper do? Did you know that Napoleon loved bees? Who survived being stung by 2,443 bees? This book answers all these questions and many more, tracking the history of bees from the time of the dinosaurs to their current plight.“

Na vaseliteratura.cz si můžete přečíst moji recenzi na Válečné deníky Astrid Lindgrenové.

A to by myslím stačilo. Co jste četli vy? Zaujala vás nějaká z těchto knih?

Reklamy

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s