JADU

Efektivněji zlepšit svět

  Foto: © Ester Dobiášová

Foto: © Ester Dobiášová
V prosinci 2016 se v Praze konala první konference českého Spolku pro efektivní altruismus.

Jak co nejefektivněji zlepšit svět? Na co zaměřit pozornost, abychom nepromrhali čas a potenciál? Na co věnovat peníze, aby byly plně využity? Takové otázky si kladou lidé po celém světě. O maximální účinnost dobročinnosti pak jde Spolku pro efektivní altruismus. Ten v minulém roce v Praze vznikl jakožto odnož světového sociálního hnutí Effective Altruism.

Altruisté jsou lidé, kteří smýšlí a jednají ve prospěch druhých lidí. Komunita efektivních altruistů jde o krok dál – nabádá jednotlivce i organizace, aby hledali a využívali způsoby, kterými můžou se svým omezeným časem, energií a prostředky pomoct druhým co nejúčinněji, tedy s co největším pozitivním dopadem. A to na základě důkazů a kritického myšlení. Co ale prakticky efektivní altruisté dělají pro zlepšení světa a jak se můžou zapojit i ostatní?

Dej tolik, kolik doopravdy můžeš

První konferenci Spolku pro efektivní altruismus EAGxPrague 2016 ukončil Michal Pokorný, jeho ředitel, varováním. Nabádal posluchače, aby se nedopustili té chyby, že by ihned po příchodu domů plní altruistického nadšení poslali peníze první charitě, která jim je sympatická. Ne každá charita totiž dokáže s dostupnými prostředky nakládat efektivně a leckdy i finančně nenáročné projekty mívají dalekosáhlý dopad. K hodnocení jednotlivých charit a výběru té nejefektivnější slouží humanitárně zaměřená nezisková organizace Giving What We Can, která navíc podporuje lidi, aby darovali měsíčně 10 procent ze svých příjmů, a to nejlépe po celý svůj život.

Díky aplikaci na úvodní stránce organizace si můžete sami vypočítat, mezi jaký percentil nejbohatších lidí se svým příjmem patříte a jaké dopady by mohl mít váš měsíční příspěvek. Ochranou zvířat se zabývá například německá organizace Sentience Politics, která mimo jiné vede politické kampaně za práva zvířat a jídel bez zvířecích produktů. Organizace Giving What We Can analyzuje nejúčinnější způsoby, jak pomoci zvířatům.

Není to však jen dobře směrovaná finanční podpora, kterou se efektivní altruisté snaží přispět ke zlepšení světa. Každý člověk stráví během života desítky tisíc hodin v práci, což si uvědomují i zakladatelé organizace 80,000 Hours. A proto nabízí poradenství při výběru kariéry s maximálním pozitivním dopadem. „To už pro každého znamená něco jiného,“ vysvětluje Daniel Hnyk, strategický koordinátor Spolku pro efektivní altruismus v ČR. „Je-li někdo výzkumník umělé inteligence na špičkové univerzitě, měl by tam zůstat a věnovat se výzkumu případných rizik. Chce-li někdo dělat ve finančnictví, měl by se stát šéfem finančního fondu a darovat co nejvíce může.“

Obě dvě organizace, stejně jako hnutí Effective Altruism, si zakládají na důkazech, racionalitě a vědě.

celý článek zde

Rozhovor vedla Ester Dobiášová.

Copyright: jádu | Goethe-Institut Praha
březen 2017
Reklamy

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s