Literatura

Březnová čítanka

# knihyproděti

Přestože jsem v březnu přečetla víc knih, ráda bych vás seznámila především se dvěma. Obě jsou pro mládež, a přesto strhující i pro dospělé.

Tobiáš LolnessKniha Tobiáš Lolness od francouzského autora Timothée de Fombelle se bez řečí i skřeků řadí mezi nejlepší knihy pro mládež, které jsem doposud četla. Mistrně vybudovaný román. Velké množství tajemství, která autor vyváženě nabaluje na sebe a zodpovídá. Skvěle vykreslené charaktery na základě rozhodnutí a činů. Život stromu a jeho obyvatel nepřímo a nenuceně jako analogie života na Zemi a péče o ni. Poslední ilustrace celého stromu je po dobrodružstvích, které jsem na něm zažila, tak vzrušující, že jsem se na něj dívala minuty. Potěšily mě hodnoty lásky, přátelství, laskavosti, starosti o strom, na kterém tvorové žijí, a bádání v jeho jménu a ne proti němu, kterými žily ty „dobré“ postavy v kontrastu s touhou po moci, penězích a násilí, které zastávaly ty „zlé“ postavy.

Anotace z Baobabu:

Velký dobrodružný román o chlapci, který měří jen o něco víc než jeden milimetr!
Domovem Tobiáše je odedávna obrovský strom. Jednoho dne odmítne Tobiášův otec vydat tajemství svého geniálního, ale pro přežití stromu nebezpečného vynálezu. Rodina Lolnessových je poslána do vyhnanství a Tobiáš musí prchat až do země trávového lidu.
Druhý díl románu začíná Tobiášovým návratem na strom, kterému však hrozí smrtelné nebezpečí. Srdce stromu je nahlodáno hlubokým kráterem. Tobiáš se pokusí odvrátit katastrofu a najít své rodiče a Elíšu…
Kniha o křehkosti světa a o lidské statečnosti je strhujícím příběhem, který je už dnes řazen po bok klasikům dětské dobrodružné literatury. Vychází s ilustracemi slavného francouzského ilustrátora Françoise Place.
Až si přečtete Tobiáše Lolnesse, navždy se budete dívat na stromy jinýma očima.

O slepici, která snila o létáníDruhá kniha má, minimálně pro mě, neobvyklou, realistickou hrdinku, a coby vegetariánku mě ohromně potěšila. Korejská autorka Hwang Sonmi napsala knihu z pohledu slepice z velkochovu, která má několik krásných, a přitom prostých snů, které se jí pomalu plní. Každý den snáší vajíčka, která nemůže zahřát svým tělem a vysedět kuřátka, a tak se zařekne, že už nikdy nesnese ani jedno vejce! A přitom jejím největším snem je právě vysedět vejce. Ale také dostat se z klece na dvorek, kde by si mohla hovět pod akátem. Nic není tak ideální, jak si představuje, její život je krutý, jak to v přírodě bývá, musí projevit odvahu i výdrž, aby mimo klec přežila. Kniha O slepici, která snila o létání je mým objevem nového roku a jsem ráda, že nakladatelství Argo přichází i s těmito tituly.

Anotace:

Ratolístka je nosnice zavřená v kleci, a přitom by chtěla mít kuřátka. Souhrou okolností se jí podaří dostat se z nosné haly ven, ale cesta za splněním snu je plná nejen „zázraků“, ale také zklamání, rozčarování a zoufalého boje o přežití. Alegorická bajka vypráví o touze po svobodě, lásce, mateřství, odmítání i přijímání, o životních kompromisech, zrání a smíření. Pohádka pro dospělé a děti o tom, že i bez křídel se dá dostat výš a dál, přestože dvorek je stále na dohled.

Reklamy

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s