Literatura · Věci na zamyšlení

Viktor Emanuel Frankl: Člověk hledá smysl – Úvod do logoterapie

Logoterapie je psychoterapeutická metoda vyvinutá Viktorem E. Franklem v první polovině 20. století. Vedle Freudovy ,touhy po slasti´ a Adlerovy ,touhy po moci´ přichází s třetí základní lidskou potřebou ,touhy po smyslu´.“ (wiki)

V první části knihy nám autor předává zkušenost psychologa s koncentračními tábory Osvětim a dalšími. Na této zkušenosti mě zaujala mimo jiné bezčasovot. Lidé netušili, kdy se z tábora dostanou, tudíž bylo mnohem těžší přemýšlet o budoucnoti a nepropadat bezvýchodnosti. To se mi spojuje se současným stavem uprchlíků (nejen) v Srbsku, kteří pochopitelně netrpí násilím jako vězni koncentračního tábora, ale bezčasovost na ně platí stejně. Netuší, jak dlouho ještě potrvá, než se budou moci na své cestě posunout dál, anebo se budou moct vrátit do svého domova, ze kterého kvůli válce či jiným důvodům odešli. Hranice jsou uzavřené, problémy v jejich zemi původu přetrvávají a oni dřepí nečinně kolik měsíců v táboře, kde nemají nic na práci. Já propadám zoufalství a frustraci už po jednom dni nečinnosti, a to navíc v komfortním prostředí.

Druhá část je úvod do logoterapie. Logos jako „smysl“, ale i „duše“. Práce s psychikou člověka na základě smyslu jeho existence, která nevychází zevnitř, ale zvenčí, také smysl smrti a utrpení. Frankl je přesvědčen, že člověk dokáže snést jakékoli utrpení, pokud ví, že není beze smyslu. Například jeden jeho klient trpěl depresemi ze smrti své ženy, kterou velmi miloval. Frankl mu ukázal jeho utrpení z jiného úhlu – kdyby zemřel on dřív než jeho žena, trpěla by ona tak, jako trpí teď on. Najednou bylo jeho utrpení mnohem lehčí, protože našel jeho smysl a získal útěchu.

Smysl života je individuální a může se časem proměňovat. Je spojen s odpovědností za něco či někoho. „Každý má v životě své specifické povolání a poslání. (…) Úkol každého je stejně jedinečný jako jeho specifická příležitost tomuto závazku dostát. Jelikož každá situace v životě je výzvou a předkládá k řešení určitý problém, může tomu být s otázkou smyslu života opačně, než jak se tomu obyčejně rozumí. Správně pochopenou otázku smyslu života neklade člověk životu, nýbrž život člověku. Člověk by se neměl tázat, co je smyslem jeho života, ale vzít vážně konkrétní otázky, které mu klade v každé chvíli život. Pravou odpovědí na tyto otázky je jen odpovědnost za vlastní život ve zcela konkrétních situacích a jimi daných úkolech. V odpovědnosti vidí logoterapie podstatu lidské existence. Důraz na odpovědnost je vyjádřena kategorickým imperativem logoterapie: ,Žij tak, jako bys žil podruhé, a jako bys byl v prvním životě jednal tak nesprávně, jak hodláš jednat právě nyní!´ Zdá se mi, že nic nepodněcuje smysl člověka pro odpovědnost více, než tato zásada, která ho vyzývá, aby si představil za prvé, že přítomnost je minulá, a za druhé, že minulost může být změněna a napravena. Takový návod ho konfrontuje s konečností života, ale i s konečnou platností toho, co zde ze svého života a ze sebe učiní.“ (FRANKL, Viktor Emil. Člověk hledá smysl: úvod do logoterapie. Praha: Psychoanalytické nakladatelství, 1994. Psychoterapie. ISBN 809016014x, str. 72)

Frankl si je například jistý, že přežil koncentrační tábor kromě toho, že se odevzdal osudu, i proto, že měl před sebou úkol, který měl v budoucnosti splnit. Při příjezdu mu sebrali jeho celoživotní dílo, které nemohl znovu napsat nikdo jiný než on.

Logoterapii snad nejlépe přiblíží tato Franklova věta:

„O otázce, ‚Jaký má život smysl?,‘ se domnívám, že je špatně položena a že správně zní: ‚Jaký smysl chci dát svému životu?’“ (wiki)

A co vy, jaký smysl chcete dát svému životu? Opět budu ráda za vaše komentáře a diskuzi.

Reklamy

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s