Literatura

Únorová čítanka plná krásných ilustrací

Co mě naučil tučňákV únoru mě kromě knih Daisy Mrázkové nadchla kniha Co mě naučil tučnák od Toma Michelle. Jsem ráda za citlivého a vnímavého pozorovatele, kterým autor je. Aniž by odsuzoval, vidí, a on ví, co vidí, dopady lidské činnosti na zvířata a svět. „Dvacetiletý Tom Michell, toužící po dobrodružství, přijme místo učitele na prestižní argentinské internátní škole. Během svého výletu do Uruguaye zachrání tučňáka uvězněného v ropné skvrně. Ten den se jeho život navždy změní. Pták, který dostane jméno Juan Salvador, odmítá mladého učitele opustit a jemu tak nezbývá nic jiného, než svého nového „domácího mazlíčka“ propašovat přes hranice a vrátit se s ním zpět do školy. Tučňák se samozřejmě brzy dostává do centra pozornosti. Stane se z něj nejen maskot ragbyového týmu, důvěrník paní domácí, spoluhostitel Tomových party, ale také nejokázalejší plavecký trenér ve světových dějinách. Navzdory těžkým časům peronistické vlády, hrozivé ekonomice a politickým bojům Juan Salvador všechny kolem sebe rozveseluje.“ (z databazeknih)

Velká rybaKonečně jsem se dostala k Velké rybě od Daniela Wallace. Mé milované hraní s fantazií. Doporučuji stejně jako film, který se knižní předlohy nedrží striktně. Anotace: „William čelí nelehkému úkolu: jeho otec umírá, ale ani na smrtelné posteli nepřestává bájit, lhát a vyprávět o neuvěřitelných dobrodružstvích, která za života zažil. William se spolu s ním noří do labyrintu rodinných příběhů a zkazek a snaží se proniknout k jádru otcovy osobnosti. Podaří se mu s otcem sblížit, než se nadobro protne skutečnost a mýtus? Knihou Velká ryba se Daniel Wallace představil americkému čtenářstvu jako nepřehlédnutelný autor vynikající fantazií, vycházející ze svých jižanských kořenů. Román s úspěchem zfilmoval Tim Burton.“ (databazeknih)

delitko

Hádej, jak moc tě mám rád! LétoZ dětských knih mě dál oslovila série od autora McBratney: Hádej, jak moc tě mám rád! (Jaro, Léto, Podzim, Zima) Krátké příběhy o otcovské lásce s nádhernými ilustracemi.

Dále Radovan Lipus: O smutné továrně

„Od roku 1989 zmizelo na území naší republiky několik set průmyslových objektů, z toho několik desítek významných památek industriální architektury, O smutné továrnějíž by si všude ve světě nesmírně cenili. A už dávno by v ní měli vybudována všelijaká kulturní centra, divadla, galerie nebo zajímavé designové byty. Změnit pohled dorůstající generace na překrásné památky průmyslové architektury u nás má právě tento projekt velkých popularizátorů architektury a zároveň respektovaných autorů a výtvarníků – režiséra a literáta Radovana Lipuse, architekta Davida Vávry a výtvarnice a scénografky Veroniky Podzimkové. Dětem a mládeži na příběhu staré textilní továrny v Jizerských horách (krásného secesního Andělského hradu), kterou její nový majitel odsoudil k demolici, vypráví trojice tvůrců smutnou pohádku, svého druhu podobenství o nutnosti kontinuity a o úctě k tradici a práci našich předků…“ (databazeknih)

Ve školce je prasátkoCharlotte Ramel a Johanna Thydell: Ve školce je prasátko. Pěkné ilustrace tužkou a pastelkami. Zacíleno na děti, které se cítí opuštěné a možná nešťastné ve školce nebo před vstupem do školky. Zpráva – nemusíš se bát, bude to prima.

Shaun Tan: Nový světNový svět

Okouzlující komiks beze slov od autore mých milovaných Pravidel léta nebo Erika. Líbí se mi, že Novým světem, kterým my známe Ameriku – a příběh hrdiny se cestě do Ameriky nápadně podobá, je svět v lecčem opravdu zvláštní. Jako byste se zeptali dítěte, co si pod tím Novým světem představuje, tak kouzelně se dívá Shaun Tan.

J. K. Mortensten: Lepíkové příšery

„Mortensenův svět je dost odlišný od toho našeho; a přitom vstoupit do něj není nikterak Lepíkové příšeryobtížné. Stačí si vzít poznámkové lepicí bločky, kterých jsou plné kanceláře, ano, musí to být ty žluté, obdelníkové… Právě ty slouží autorovi nebývalých epických miniatur jako okna do země, kde žijí příšery. Každý Mortensenův lepík zachycuje výjev, v němž se skrývá celý – často dozajista hrůzyplný a znepokojivý – příběh. Seznamte se s knihou dánského kreslíře, jehož obrazotvornost zná celý internet.“ (databazeknih)

Výsledek obrázku pro John Kenn Mortensen

Výsledek obrázku pro John Kenn Mortensen

Reklamy

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s