JADU · rozhovor

Rozhovor s Arthurem: Sloni a svoboda

Foto: © Save-Elephants | save-elephants.org
Arthur a GPS obojkování sloního samce.

Arthur F. Sniegon bojuje za práva slonů. Čím si ho získali a co konkrétně dělá proti tomu, aby nebyli vybíjení kvůli obchodování se slonovinou? A jak to mají sloni se včelami? Nejen o tom vypráví Arthur v rozhovoru pro jádu.

Arthure, na webových stránkách spolku Save-Elephants píšeš o slonech spíš fakticky, jaký k nim však máš osobní vztah, co pro tebe sloni znamenají?

Sloni jsou pro mne ztělesněním svobody. Ať už žijí kdekoliv, potřebují hodně místa a jsou stále v pohybu. Ovládají krajinu, přetvářejí ji, zušlechťují. A sálá z nich obdivuhodný klid, pokud máte to štěstí a narazíte dnes ještě na slony, kteří nepřišli v živé paměti do styku s pytláky. Dospělí samci mezi sebou někdy i krvavě bojují, ale zbytek jejich společnosti a většinu času i ti dospělí samci jsou ve znamení klidu, mírumilovného soužití a blízkosti, už na první pohled fyzické a při možnosti slony poznat i emocionální. Líbí se mi, jak sloni drží pospolu a umí jednat jako jeden muž (slon), aniž by ztratili svou individualitu. Nejen v tom by nám měli být příkladem. Setkání se slony je pro mne vždy spojeno s velkým vzrušením a očekáváním a často je korunováním velké trpělivosti a fyzické námahy. Vždy je to obrovská radost a poučení.

Co myslíš ztrátou individuality?

Stává se, že sloni se například vrátí ke svému zraněnému či mrtvému druhovi. Že jej před pytláky chtějí chránit. To není typické stádové chování. U lidí je tomu doufejme pořád ještě tak, že v některých momentech stále vítězí odvaha nebo svědomí nad neoprávněnými obavami či i oprávněným strachem.

Jak se mění chování slonů po zkušenosti s pytlákem?

… více v článku pro jádu

Reklamy

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s