Literatura

Jean-Claude Mourevalt: Zimní bitva (Baobab)

Výsledek obrázku pro zimní bitva baobabDruhá a poslední kniha od autora Řeky, která teče pozpátku, kterou si můžeme přečíst v českém překladu. Nakladatelstvá Baobab jich bohužel dosud víc nevydalo. Příběh je jazykem i obsahem na pomezí literatury pro dospělé a pro mládež, pokud by někdo potřeboval dělící linii. Odehrává se v nejmenované totalitní zemi a hlavním hrdinům je okolo sedmnácti let.

Jako první mě zaujalo, že se děj odehrává ponejprv z pohledu Heleny, přestože její kamarádka Milena, kterou obdivuje, vystupuje výrazněji jako hlavní hrdinka pro osud země. Vyprávění se však postupně přesouvá z postavy na postavu – šlechetný Bartolomeo, chrabrý Miloš, krutý Van Vlyck… -, díky čemuž se čtenář stává vševědoucím po boku vypravěče.

Druhé, co mě k příběhu poutalo, byla závažná morální rozhodnutí, kterým musí hrdinové, a potažmo i my čtenáři čelit. Utéct, nebo zůstat? Zabít, nebo být zabit? Spolu s hrdinou uvažujeme v najpaté chvíli i my čtenáři, jak bychom se zachovali, ve své představivosti jsme krok před postavami, přestože je to nakonec autor, který nás vede. To vnímám při četbě pro mládež jako velký klad. V rozhodnutích a následných činech se výrazně projevuje charakter postav (a nás). O to víc je přínosné, pokud jsou to jsou postavy, které pro nás mohou být vzorem, a přitom se nevymykají možnému.

/

Jakkoli krkolomně, napsala jsem autorovi e-mail, na který – jak to spisovatelé, a z mé zkušenosti i fotografové, dělají – ihned odpověděl: pochopí jen ti, kteří přečtou minimálně tři kapitoly

Dear Mr. Mourlevat,

I really thank you for your book „Řeka, která teče pozpátku“ (La Rivière à l’envers). It’s such a wonderful and kind story.  

But I’m writting you primarily because of your other book „Zimní bitva“ (Le Combat d’hiver) – just these two were translated by our czech publisher Baobab (about your book is good cared, I think). I have some questions and I’m will be glad if you answer me (in the case that you know them). So. Who painted the heaven on a beam in a dark cellar? Why did cruel governess leave it in girls‘ boarding school? And had boys this heaven in boys‘ boarding school too?

Sorry for my curiosity, but why be not curious :).

Thank you for your books and answers.

Best regards from Brno,

Ester

Hello Ester !

I thank you very much for your e-mail.
Who painted the sky ? a former convict, I suppose.
Why did the governess leave it ? They perhaps didn’t see it… Or they were
to lazy to clean it !
Had boys this heaven as well ? I don’t know. I am like you, like the readers
: I only know what is written !
Best regards from France.

Jean-Claude Mourlevat

Reklamy

One thought on “Jean-Claude Mourevalt: Zimní bitva (Baobab)

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s