Literatura

Prosincová čítanka

V prosincové čítance dominují dětské knihy. Někdy snad napíšu, v čem mě fascinují a těší, v čem mě inspirují.

15621879_1506016462761261_7740568769649050613_nBezesporu nejlepší knihou měsíce, se mi stává Řeka, která teče pozpátku od Jeana-Claude Mourlevata. Pokud se mi Baobab mírně znelíbil pro své dětské knihy, které mě jednoduše neoslovují obsahem ani výtvarnou stránkou (jakkoli jsou originální), tak knihy pro dospívající se stále drží mezi těmi nejlepšími. Ať už jsou to minulý měsíc zmiňované knihy od Franka Tashlina nebo Raoul Taburin od Jeana-Jacquese Sempé‎, tak to snad budou mým zákazníkem doporučované Dva životy pana Perla, Tobiáš Lolness anebo právě Řeka, která teče pozpátku, ke které jsem se dostala jako k první. Pohádkový příběh pro lidi snad všeho věku. Vlastně dva příběhy – chlapce a dívky. Tomek zavřel krámek a vyrazil do světa po stopách dívenky, která hledá vodu života. Druhá část je příběhem dívenky, co prožila, než se dostala do Tomkova krámku a než se opět setkali. Nápaditost autora ne v divokých dobrodružstvích, ale vlastnostech míst, podob lidí a jejich cílech, je rozmilá. Ve světě těchto dětí bylo mnoho k objevování, není to tudíž svět tak docela smyšlený, protože se „tento příběh odehrává v době, kdy ještě život nebyl tak pohodlný jako v současné době. Neexistovaly televizní soutěže ani auta s airbagy ani mamutí obchody. Lidé dokonce ještě neznali mobily! Ale už tenkrát byly duhy po dešti, meruňková marmeláda s mandlemi a improvizované půlnoční koupání, zkrátka všechno, čeho si považujeme dodnes. Ale bylo také bohužel trápení z lásky a senná rýma, proti které se dodnes nenašel opravdu účinný prostředek. Bylo to zkrátka… kdysi.“ (Prolog, str. 9) Potěší i ilustrace Jindřicha Janíčka a překlad Drahoslavy Janderové.

Kamzíkův velký skokKamzíkův velký skok od Daniela Rušara (nakl. Portál) citlivě seznamuje děti i rodiče se situací, kdy dítě přijde o blízkého člověka. V tomto příběhu je to malý kamzík, kterému zemře bratr a spolu s maminkou ztrátu překonávají. Od stejného autora jsem četla knihu Vlk a tma (nakl. Paseka), která se zaobírá tématem dětského strachu. Oba příběhy mají pár stran a jsou podkreslené zajímavými ilustracemi.

Okamžitě mě upoutala kniha The Building Boy od Ross Výsledek obrázkuMontgomery svými ilustracemi i formátem. Tento typ knih mám ohromně ráda a těším se z ní ještě teď. Příběh je kouzelný.

Výsledek obrázku pro Sloni v doměPotěšili mě i Sloni v domě od Stephanie Schneiderové, která nechává otevřené dveře nečekanému – do domu se nastěhuje sloní rodina. Zatímco sousedé brblají kvůli narušování klidu, hlavní hrdinka, malá holčička je potěšená, že si bude mít s kým hrát. Krátké, milé příběhem i ilustracemi.

Nádherná je také tužkou ilustrovaná knížečka Erik (nakl. Kniha Výsledek obrázku pro shaun tan EricZlín) od mého milovaného Shauna Tana (jeho Pravidla léta se pyšně vystavují v mé knihovně). O výměnném studentovi, maličkém stvoření, které po sobě zanechává kouzelné rozloučení, kterým se rodině připomíná den co den. Překvapení na konec.

Výsledek obrázku pro obr dobrO něco větší děti, a mě, nadchne kniha Obr Dobr od Roalda Dahla. Obávala jsem se zbytečně, jestli mě můj oblíbený spisovatel, kterého znám spíš přes povídky a knihy pro dospělé, nebude nudit. Příběh má v sobě nápadité drobnosti, které mě nadchly – například sbírání snů, co vše obři mohou slyšet, proč věřit na všelijaká stvoření, jak chutnají Turci, Angličani nebo děti (ty školní inkoustem), slovní zpatlaniny nebo putování do země obrů, která leží na prázdných stránkách na konci atlasu.

Výsledek obrázku pro Dospělost je mýtus

Výsledek obrázku pro Dospělost je mýtusPřestože jsem chtěla v prosinci číst jen humorné knihy, nenaplnila jsem tuto výzvu. Naštěstí mi do oka padly vytištěné stripy od Sarah Anderson přeložené do češtiny – Dospělost je mýtus (Sbírka komiksů „Sarah’s Scribbles“). Pro představu jich pár přidávám. Hlavní postavičkou je dívka – introvertka, která se vyhýbá lidem, ráda se válí kdekoli a v pyžamu, knihomolka, rozhodně ne dospělá. Padají témata menstruace, randění, budoucnosti, dětství, závislostí, vzhledu, přátel (kterých tam moc není) a tak dále. Pobaví už anotace:

Připadáte si zhola výjimeční?
Užíváte si navazování kontaktů důležitých pro vaši budoucí kariéru?
Je pro vás dospělost vzrušující nová výzva, na kterou se cítíte zhola připraveni?
Blah. Prosím, kliďte se mi z očí.

Tahle kniha je pro ty ostatní z nás. Tenhle komiks je pro všechny, kdo dokážou proflákat celé víkendy na internetu, pro které je držení se za ruce na ulici s naprosto úchvatným klukem nesnesitelná agónie, pro všechny, kdo sní o tom, že celý den zůstanou doma a budou se válet v pyžamu. A pro všechny, kdo přemýšlejí, kdy přesně vlastně ta dospělost začíná. Jinými slovy pro nás, kteří prožíváme hrůzy a trapnosti dnešního mladého života.

Výsledek obrázku pro BezcelerZ komiksů mě pobavil i Bezceler od „Fagi Komiksové“. Skvělá hra se slovy a doslovnými významy.https://obalky.kosmas.cz/ArticleCovers/213/870_big.jpg

O něco temnější celkovým vyzněním, použitím detailů, téměř jako stříhů kamery Alfreda Hitchcocka, a především závěrem, je komiks Sojčák od Lauri a Jaako Ahonen.

Výsledek obrázku pro to je prahaNejen pro děti jsou výtvarně zajímavá zpracovaní průvodců od Miroslava Šaška, která vydává nakladatelství Baobab. Protože autor nemohl cestovat na východ, zpracovaly až dodatečně Michaela Kukovičová a Olga Černá průvodce To je Praha. Průvodce podaný kreativním způsobem bez zbytečných detailů a přesto výstižný. Je znát, že autorky své město znají. Právě po obsahové stránce jsem měla pocit, že Šaškovy knihy To je Mnichov a To jsou Benátky, které jsem zatím četla, pokulhávají – tím myslím, že jsou skvělé, ale objevují se tam převážně místa, která jsou nám už známá. Skvělý pozorovatelský talent se ale nezapře, jeho ilustrace a typické vlastnosti obyvatel nebo prvky města, kterých si všímá svými ilustracemi, jsou skvělé. V průvodcích najdete jak architekturu a památky, tak obyvatele s jejich zvyky a libůstkami.

Výsledek obrázku pro Když kiplingKrátká báseň Když od Rudygarda Kiplinga v překladu Zdeňka Hrona mě nezasáhla natolik, jak ve své době zasáhla například i Ferdinanda Peroutku, který ji měl údajně vytištěnou nad stolem. Zpracování nakladatelství Petrkov je po ilustrační stránce (Giovanni Manna) velmi povedené, i když spíš pro děti, ale napsat každé „když“ tak rozmáchlým fontem podle mě nebyl dobrý nápad. Těžko se báseň vstřebává nebo prožívá. Na konci knihy je báseň i v originále (angličtina) a v překladu Otakara Fishera, který je dle mého soudu působivější. Těší mě, že se v knize vyskytuje jak original, tak dva české překlady, a to kvůli srovnávání. Čtenář si může prohloubit porozumění tomu, jak důležitá je práce a jazyk překladatele a jakých různých podob a vyznění může báseň nabýt.Výsledek obrázku pro zeptej se táty

Z beletrie pro dospělé jsem se pročetla po jazykové i obsahové stránce krásnou knihou Zeptej se táty od Jana Balabána, která se zabývá tématem smrti. Myslím, že víc než já k tomu poví Anna Vondřichová ve své recenzi na iLiteratura.

https://obalky.kosmas.cz/ArticleCovers/209/953_big.jpgVýtvarným zážitkem je kniha Řeka od Alessandra Sanna. Čtyři roční období, čtyři příběhy odehrávající se po proudu řeky. Takový časosběr. Škoda krátkého textu na úvod ročního období, který je především u jara a léta příliš výmluvný i přes pár řádek, protože předesílá děj, který se v kresbách rozvíjí. Doporučuji si tedy přečíst úvod až na konec a užít si malby.

Pročetla jsem si a prokoukala Deníky Ondřeje Sekory 1944-1945, o kterých napíšu víc pro Vaseliteratura.cz, odkaz přidám příští měsíc.

Ducha mi potěšila kniha od Hermanna Hesseho – Výsledek obrázku pro hesse DemianDemian. Filosofický příběh zasahující do náboženství, o hledání rovnováhy mezi dobrem a zlem, ptaní se po smyslu života a nalézání vlastního směru a vlastní cesty hrdiny Emila Sinclaira. Odhalování vlastního nitra, vlastního světa. „Jeho cesta k vnější i vnitřní svobodě, odpovědnosti a zralosti je však dlouhá a plná zmatků.“ (zezadu knihy, HESSE, Hermann. Demian: příběh mládí Emila Sinclaira. Vyd. 3., Samost. 2. Přeložil Vratislav SLEZÁK. Praha: Argo, 2008. ISBN 978-80-7203-979-1.).

V knize jde silně cítit, že její autor podstupuje psychoanalázu, aby se vymanil z depresivních stavů. „A kdyby vnější svět zanikl, někdo z nás by byl s to jej znovu vybudovat, vždyť horstva i vodstva, stromy i rostlinstvo, kořeny i květy, vše v přírodě stvořené je ve svých tvarech předem uloženo v nás, pochází z duše, její podstatou je věčnost, její podstatu neznáme, avšak ponejvíc se projevuje jako síla lásky a síla stvořitelská.“ (str. 114) „,Pořád až moc těsně stahujeme hranice své osobnosti! Ke své osobě ustavičně počítáme jenom to, co rozlišujeme jako individuální, co poznáváme jako odchylné. Jenže my přece pozůstáváme ze všeho, z čeho se skládá svět, každý z nás, a právě tak jako naše tělo v sobě nese celý vývojový rodopis až k rybám a ještě mnohem dál nazpět, máme i v duši všechno, co kdy žilo v lidských duších. Všichni bohové i ďáblové, jací se kdy vyskytovali, ať už u Řeků a Číňanů či u Zulukafrů, všchni jsou v nás, jsou tu jako možnosti, jako přání, jako východiska. Kdyby lidstvo vymřelo až na jedno jediné jakžtakž nadané dítě, teré nikdy neprošlo žádnou výukou čehokoli, toto dítě by znovu odhalilo veškerý běh věcí, dokázalo by vyprudokovat bohy, démony, ráje, příkazy i zákazy, Staré i Nové zákony, všecko by dovedlo znovu vytvořit.´ (…) ,Ale v čem pak ještě spočívá hodnota jedince? Proč se tak namáháme, máme-li už tedy všechno v sobě hotové?´ (…) ,Je veliký rozdíl v tom, jestli svět v sobě pouze nosíte anebo jestli to také víte!´“ (str. 115)

Dále co mě zaujalo: „Jestliže někoho nenávidíme, pak v jeho podobě nenávidíme něco, co vězí v nás samotných. Co není v nás samých, to nás nevzrušuje.“ (str. 123) „Ostatní lidé také žijí ve snech, jenže ne ve svých vlastnách, v tom je rozdíl.“ (str. 125)

Dále doporučuji Cesta zenu od Alana W. Wattse, Kafe a cigárko od Marie Doležalové nebo Ženy a knihy: vášeň s následky od Stefana Bollmanna.

Reklamy

One thought on “Prosincová čítanka

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s