fotografie · Literatura

Josef Sudek: O sobě

Josef Sudek o soběJosefa Sudka vám představovat nebudu, ale z našich končin je jedním z nejznámějších a neuznávanějších fotografů ve světě. O Sudkovi jsem toho už hodně věděla, má představa byla: fotograf bez ruky s ošuntěným oblečením, který vysedává na koncertech filharmonie a miluje hudbu, milý, vyhledávaný, ale přátelství nenavazuje okamžitě, poté je to ale přátelství upřímné. Fotograf zátiší svého okna, všímající si tedy osobitým způsobem světa kolem sebe a jeho proměn, nálad reality, působení ročních období, fotograf Prahy a inspirovaný Janáčkovou hudbou zaznamenává jeho krajiny svým médiem. Tedy propojuje různé druhy umění a reaguje na ně. Fotografie nechává odležet i několik let, než se na ně znovu podívá. Veškeré procesy provádí sám, používá jen kontakty, každá fotka je originálem. Je mistrem. Nově jsem se dozvěděla, že byl docela bohatý, přátelům půjčoval peníze, miloval výtvarné umění a jednu dobu měl největší soukromou sbírku obrazů v Československu. V této knize pěkně píše o vnímání reality, o přátelství s Funkem, o Invalidovně a své naivitě. Právě ona krystalizace fotografie v čase je pro mě velmi inspirativní, dnes, kdy fotku můžu publikovat víceméně ve chvíli vyfocení. Byl upřímný a ve své době jediný profesionál v ČSSR, který se přitom zabýval tematicky volnou tvorbou. Na focení reklamních fotek se naučil řemeslo, ale kdykoli mohl, utíkal fotit svoje věci. Přivedl mě k úvahám, jak striktně a jasně odlišit výtvarné umění od fotografie? On chápal specifika svého média. Tuším, že právě ve vnímání reality, kterou mohl upravovat leda při zátiší.

Rozhovor s ním nahrál po pět sezení Jaroslav Anděl v roce 1976. Ucelený obraz o Sudkovi podle mě příliš nepodává, ale nezkreslený obraz určitě. Pokud vás tento fotograf zajímá, líbila se mi kniha A hudba hraje… (MRÁZKOVÁ, Daniela a Vladimír REMEŠ. A hudba hraje–: Josef Sudek očima fotografů. 1. vyd. Praha: Společnost přátel fotografie, 1996, 104 s. ISBN 809021360x.)

//

SUDEK, Josef a Jaroslav ANDĚL. Josef Sudek o sobě: stories from around the world. Vyd. 1. [illustrated by Philip Bannister]. Praha: Torst, 2001, 133 p. ISBN 80-721-5147-9.

Reklamy

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s