Brno · Deník

Objevili jste už tajemná zákoutí brněnské přehrady?

V létě útočiště pro vodomily, v chladnějších měsících popraskaná stezka dobrodruhů. Brněnská přehrada jako počátek naší cesty do minulosti k hradu Veveří až do Veverské Bítýšky. Hitlerova dálnice, mechem obrostlé karavany, svačina na skalním výběžku, oranžové lesy, výhledy do krajiny, cestičky protkané kořeny jehličnanů. Poté sám hrad s opuštěnou zimní zahradou, který skýtá nejen kulturní občerstvení.

Clipboard02.jpg

Vysvětlivky: 1. Začátek cesty u Přístaviště; 2. Hráz, stavidla, Hitlerova dálnice; 3. Krásné výhledy a cestička; 4. Hrad Veveří (odsud odjíždí autobusy); 5. Doporučovaná cesta a krásnými výhledy ze skalnatých výběžků vysoko v lesích; 6. Veverská Bítýška náměstí, odkud odjíždí autobusy.

Trasa od zastávky „Přístaviště“ tramvaje č. 1 nebo 11 přes hrad Veveří až do vesnice Veverská Bítýška, je dlouhá patnáct kilometrů lehce schůdným terénem. Mohli jsme zvolit různé cesty, okolní lesy jsou protkány modrou, zelenou i žlutou stužkou, ale my se vydáme nejdřív po červené až k hradu.

Krátký úsek silnice (v létě také kolotočů, zmrzlin, palačinek a studeného piva) nás zavede k stavidlům přehrady, která se po většinu roku tváří docela nevinně, ale dokážou být i bouřlivá. Hned za nimi vidíme první tajemný úkaz na naší cestě, mohutný mostní pilíř zamýšlené Hitlerovy dálnice, který do roku 1990 sloužil jako horolezecká stěna.

O pár zátočin dál narazíme na plácek s karavany obrostlými mechem a prožranými plísní. Na oknech fixou namalované postavičky z Pokemonů a za nimi krajkové zažloutlé záclonky. Před jedním karavanem stojí už zšedlý přístřešek proti slunci, zapadaný listím. Tlející dech lét strávených u přehrady uvnitř pojízdných domků. Všiml si někdo v honbě za červenými proužky i tří červených tulipánů se skloněnými hlavičkami ve váze v jednom z posledních karavanů? Kdo a proč ho zvelebil a proti prachu a rozkladu postavil květiny?

Asi čtvrtina cesty vede podél vody. V letních měsících se stává živlem potápek, cachtalů i pyšných plavců, skotačivé mládeže a odvážných dětí. Tráva je obsypaná lidmi s jejich osuškami jako cukr mravenci, je tu zavedeno WC i kabinky na převléknutí. Přehrada má své kouzlo, i když je voda téměř vypuštěná. Procházky po kamenitých a písčitých březích, vykousaný kámen v molu, mlha pročesává vrcholky kopců a na lesklé vodní ploše se odráží paneláky Bystrce nebo skály a stromy.

Cesta stoupá a my vcházíme do lesa. Značná část je asfaltová, tudíž sjízdná pro kola a kočárky (s maminkami či tatínky). Brzy se však dostaneme na úzké chodníčky zpevněné jen kořeny jehličnanů – a to už na dohled vidíme věž hradu Veveří. Proč byl proti hradbám ze 13. století postaven visutý moderní a k tomu modrý most, je novodobou záhadou.

Nyní máme tři možnosti. Můžeme se vydat prozkoumat hrad, který je i přes různé rekonstrukce lákavý svým zašlým nádvořím, opuštěnými skleníky a zimní zahradou. Kdybychom byli příliš unavení, u hradu je zastávka autobusu, který nás zaveze zpátky do Brna. Pokud budeme chtít pokračovat, můžeme se vydat od hradu do Veverské Bítýšky stále po červené značce, která vede přes průčelí hradu a památnou lípu lesem až k rybníku a podél něho po štěrkové cestě až do vesnice.

Cesta po červené v zimě

Já bych doporučila vrátit se k mostu a pokračovat po žluté značce, jak vidíte na mapě. Cyklisti jsou odkázáni na cestu vně lesa, ale na pěší turisty čekají krásné rozhledy ze skalnatých výběžků na rybník, řeku, pole a louky.

Ve Veverské Bítýšce dojdete na náměstí, odkud jezdí každou hodinu i častěji autobusy do Bystrce.

Reklamy

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s