Brno · fotografie · kultura

Fotografické výstavy v Brně 5/6 2016

Zdá se mi to, nebo se v Brně nakupilo nečekaně mnoho skvělých i méně skvělých fotografických výstav?

V Červeném kostele visí do 10. 6. (Noc kostelů) velkoformátové technicky i obsahově perfektní a smysluplné sociální fotografie Jindřicha Štreita ne téma Domov (bez) domova. O bezdomovectví. Vidíte-li bezdomovce a sklopíte oči, tady jejich pohledu neuniknete. Ale ani jejich úsměvu, „domovem“, kterým jsou obklopeni a lidmi či zvířaty, které mají rádi. Jindřich Štreit neútočí na emoce, nedrásá svědomí, svými fotografiemi přispívá ke snaze Armády Spásy, pro kterou fotografie vznikly. U vchodu do kostela jsou čtyři informační tabule o bezdomovectví, jeho příčinách a jak s ním AS pracuje.

Fotografií by mělo vyjít víc v připravované knize.

(k tomu můžete mezi sloupy Červeného kostela vidět působivé obrazové korouhve s názvem Credo, tedy Věřím, Karla Rechlíka, který pracuje zajímavě s látkou a s náznakovostí)

Vstup zdarma. Výstava trvá do 10. 6. 2016

Na Špilberku je k vidění soubor fotografií Steva McCurryho. Tři prostorné místnosti hradu jsou určené fotografiím pro National Geographic, které vynikají technickou kvalitou a působivými pohledy portrétovaných lidí z Tibetu, Afghánistánu, Indie a jiných oblastí. Nejedná se o soud nebo kritiku, jako spíš o obraz různorodosti lidstva. Kritičtější fotografie, které se již k něčemu vyjadřují (např. k ekologickým dopadům těžby ropy a jejímu úniku do moře) nebo mají reportážnější charakter (útok 11. září aj.), se nachází v chodbě.

Zajímavý je i doprovodný program:

2. června, 17.00 Češi a migrační krize

Beseda s českými dobrovolníky, kteří pomáhají v uprchlických táborech na hraničních přechodech v Evropě, a dalšími hosty z akademické i politické sféry.

14. června, 17.00 Procházka výstavou s Janem Šibíkem

Setkání nad fotografiemi Steva McCurryho s komentářem předního českého reportážního fotografa.

Vstup 60 Kč pro dospělé, 50 Kč pro studenty. Výstava trvá do 30. 6. 2016

Chicha-Margita-624x635.jpgMuzeu romské kultury je ke zhlédnutí výstava portrétů romských osobností z Polska, Česka, Slovenska a Maďarska: romarising V4 od Chada Evanse Wyatta. Fotografie samotné mi přijdou průměrné – některé jsou dobré, kdy fotograf zvoleným prostředím vyjadřuje povolání portrétovaného a jeho osobnost, jiné neříkají o fotografovaném téměř nic. Důležité bylo nejspíš podat informaci o úspěšných Romech, což se nakonec povedlo i díky obsáhlým informačním tabulkám, ve kterých portrétovaní odpovídají na několik otázek a představují se.

Vstup 80/40 Kč. Výstava trvá do 12. 6. 2016

Dále vím o probíhajících nebo nadcházejících výstavách. V Galerii Pekařská budou do 22. 6. 206 viset fotografie Roberta Vana. Vstup zdarma. Od 1. 6. do 24. 6. bude v atriu FSS výstava fotografií žen z Jako doma, což je nezisková organizace, která spolupracuje se ženami bez domova na principech partnerství a participace, empowermentu a vytváření bezpečného prostředí. Fotografkami jsou právě bezdomovkyně, čímž vzniká pěkná paralela k výstavě v Červeném kostele (však budovy jsou hned vedle sebe). Vstup zdarma.

Kdybyste věděli o nějaké další zajímavé výstavě v Brně a okolí, budu ráda za váš tip :).

Pozn.: Náhledová fotografie je od autora Steve McCurry.

Reklamy

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s