Literatura

Nekonečný příběh od Michaela Endeho

 

Anotace

Příběh o Bastiánovi, nesmělém a všemi spolužáky vysmívaném chlapci, „synovi nikoho“, zavede čtenáře do zvláštního světa. Je jím Fantazie a Bastián se do ní dostane skrze stránky neméně zvláštní knihy. Spolu s fantazijním chlapcem Átrejem – „synem všech“ – prožije četná dobrodružství. Nejednou se ocitne v nebezpečí, stane se z něj hrdina a zmoudří. Nakonec se vrátí tam, kde je jeho místo – mezi lidi.

 

Nekonečný příběh

Co jsem si z knihy převzala já? Myšlenky o váze nejen dětské fantazie, která je důležitá, aby nezanikl nejen svět fantazie, ale i náš lidský. O nalezení sebe sama, schopnosti nalézt a zformulovat svá přání, jednat sám za sebe, nejen se toužit změnit, ale také to učinit. O přátelství a nakonec i o touze milovat. Hlavní hrdina Bastián Baltazar Bux, přestože ničím neoplýval, nabýval vysněných vlastností právě tím, že si to přál – poté byl postaven před zkoušku, která tyto vlastnosti a schopnosti utvrdila. Schopnost přát si něco, mít sen a jít za ním je asi nejvýraznější linka, protože krmí i fantazii a pomáhá nalézt sám sebe, kým člověk doopravdy je a co činí ze své vlastní vůle. Pro to mi přijde dobrá ukázka z bludiště s tisíci dveřmi, kdy člověk, který si upřímně něco přeje, najde ty správné ihned, ale ten, který nedokáže své přání formulovat nebo si nic nepřeje, může v bludišti strávit dlouhý čas a zkusit nespočet dveří. Příhodná metafora.

„Čiň, co chceš. (…) Smysl toho je, že máš vykonávat svoji Skutečnou Vůli. A nic není těžší toho. (…) To je nejhlubší tajemství, které nosíš v sobě a které neznáš. (…) Pochopíš je, zatímco tě vede cesta od jednoho přání k druhému, až k tomu poslednímu. (…) Avšak ze všech cest je to ta nejnebezpečnější. (…) Vyžaduje to největší upřímnost a bedlivost, protože z žádné jiné cesty nesejdeš tak snadno a navždy.“ (Lev Graogramán, str. 215)

O cestě od jednoho přání k druhému a to, jak lehké je z ní sejít, je Bastiánův příběh. Mám pocit, že tak trošku vznikala i kniha, od jednoho k druhému bez ucelené představy.

Náhle se ale objevilo, že hrdina nechce být sám a nejlepší, ale součástí skupiny lidí, se kterými by si rozuměl – ale ne stejný jako oni, sám sebou. A že neumí milovat, ale rád by miloval – což je další výzva, nepropadá smutku, že něco nedokáže a něčeho není schopný, ale při tomto zjištění propadá přání a touze, aby to dokázal. A to ho vede po cestě. Ne rezignace.

kresba z: tnes.mvek.net

Kniha se mi nezdá být uceleným příběhem. Je roztodivná, rozvětvená, plná fantazie, ale také místy zmatená a přehlcená. V románu M. Endeho je důležité hlavně poselství, které si každý převezme podle svého (co já jsem si odnesla, vidíte). Vždyť i první třetina knihy sloužila jen k tomu, aby se Bastián ponořil do příběhu a zachránil Fantazánii, proč by celá kniha neměla sloužit jako podobná pobídka pro nás?

Kniha je i zfilmovaná.

Reklamy

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s