Brno · JADU

Bezpeněžní prostor: něco za něco

Za ručně vyrobený šperk knížku anekdot, za opravu rozbitého gramofonu domácí povidlové buchty nebo za kurz fotografování krajiny přednáška o cestování po Asii. Každá věc, každá dovednost i každá zkušenost má v tomto prostoru svoji osobní hodnotu, kterou se nikdo nesnaží vyčíslit penězi. V brněnské hale Malá Amerika vytváří skupina aktivistů prostor ke směňování, kde peníze nejsou potřeba.

„Nabízím zdarma canisterapii. Meigo (černý pes s červeným obojkem). PS: Stačí mě oslovit, příp. pohladit,“ stálo na kartonové tabuli pod nadpisem „Služby“ na listopadové akci brněnského Bezpeněžního prostoru. Na paletách a stolech velké haly Malá Amerika ležely vyskládané vyřezávané výrobky, krabice s gramodeskami, knihy, staré šperky a oblečení. To viselo i na šňůře mezi dvěma sloupy hned naproti dveřím. Majitelé očekávali své zákazníky, kteří jim místo peněz učinili nabídku, za co by s nimi mohli věci směňovat. Slyšela jsem muže, který pletenou tašku usmlouval za fotografování portrétu, jiný tu zase nabízí vlastní pečené sušenky.

Nabízí se tu ale i zkušenosti či dovednosti. „Na listopadovém bezpeněžním prostoru jsem neměla čas směňovat, tak jsem prostě jen na stolek položila nějaké věci, aby si to lidé vzali zadarmo,“ vypráví jedna z organizátorek Jana Hrušková. „Ale přišla za mnou paní, kterou jsem neznala, že se mnou chce směnit jednu knihu. Za co? Za vegetariánský oběd, který mi chce uvařit. S tou paní bych se jinak neseznámila.“

https://i1.wp.com/www.goethe.de/mmo/priv/14413214-STANDARD.jpg

Food not Bombs nabízeli kromě informací o svých aktivitách i guláš z freeganských surovin. Foto: © Šluk

 

Bezpeněžní prostor v Brně

 

Bezpeněžní prostor je místem, ve kterém hodnotu věcí, služeb a zkušeností neurčují peníze. Zúčastnit se může kdokoliv a je pouze na něm, jestli bude nabízet své výrobky a služby zadarmo nebo výměnou. Bezpeněžní prostory nebo zóny se dnes pořádají v různých městech České republiky a na Slovensku. Impuls uspořádat podobnou akci také v Brně přišel od Ivana Prouzy a Adriany Gálové, která se zúčastnila Bezpeněžního prostoru v Piešťanech. Byli nadšení vysokou návštěvností a příjemnou atmosférou akce.

„Každý máme doma spoustu věcí, které nepoužíváme, už pro nás nemají žádnou hodnotu. Pro někoho jiného ale mohou mít hodnotu velkou, proto se přímo na místě mohou domluvit na výměně nebo darování. Bezpeněžní prostor mimo jiné nabízí efektivní a udržitelnou cestu, jak nepodporovat současnou masivní produkci a s ní související přehnané kupování a vyhazování zboží, jež zastaralo či bylo nahrazeno novým,“ dokresluje ideu vyměňování věcí Jana, která je součástí Food not Bombs, seskupení aktivistů, kteří každou sobotu okolo čtvrté hodiny rozdávají na brněnském Moravském náměstí jídlo zdarma. Na Bezpeněžním prostoru Food not Bombs nabízeli kromě informací o svých aktivitách i guláš z freeganských surovin.

…více se o bezpeněžním prostoru můžete dočíst na jádu. Děkuji :)

Reklamy

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s