Brno

Výlet do trolího království

Vlci, trolové, maják (logicky u moře) a z něj rozhled do všech koutů světa, mechovou srstí obrostlé stromy a kameny, zrychlený dech a supění při výstupu na skalnatý hřeben, tóny dálnice a mnoho dalšího vás může potěšit na výletě do Přírodní rezervace Babí lom, na jednom z nekouzelnějších míst v okolí Brna.

Smečka vlků si střeží své území ohraničené duby, borovicemi, buky, habry, lípami a javory. Když kráčíte jejich územím, které se rozkládá půl kilometru kolem dokola hřebene, snažte se nepromluvit v temnějších částech lesa, ale i na světle buďte tišší (brebentícím dětem strčte do pusy karamely – minimálně čtyři). Vychutnávat si můžete zpěv ptáků, teplo slunečních paprsků a pot na čele stékající až ke rtům.

K Babímu lomu vede více cest. Červená turistická značka z vesnice Lelekovice (přímý spoj z Brna) z jihu, modrá ze zastávky Kuřim, Podlesí (přímý spoj z Brna) z východu, červená z Vranova (přestup v České) ze západu nebo žlutá značka ze Svinošic (přestup v Blansku nebo Kuřimi) ze severu. Podle toho se odvíjí délka trasy, při které berte v potaz i převýšení.

12592473_447230808815917_7067410315136687497_n

Vyhlídku široko daleko skýtá skalnatý hřeben mezi rozhlednou Babí lom a Spálenou skálou, kde se však nachází i kamenná trolí doupata, proto opatrně. Jen lamy slezou na konci červené značky (vrchol Babí lom) na žlutou značku a hřeben obejdou, aby se dostaly ke Spálené skále bez námahy – ti ostatní to můžou vzít vzdušnou čarou a objevit pohádkové chlupaté stromy, spirálovitě zatočené vyvrácené kmeny, skalní skuliny s dešťovou vodou a pořádně se vyřádit při lezení, které kromě zimních měsíců není nijak nebezpečné (až na ty troly, kteří se dají utišit vonící bylinou nebo darem růžových kamínků, které najdete na lesní cestě). Odměněni budete mimo jiné keškou.

Na druhé straně rezervace poblíž vesnice Lelekovice se nachází maják, která je turisticky (příliš) navštěvovaný, ale zanese vás výš k nebesům než skály a nabídne nejčistší výhled na lesy, nebe i vesničky. Je dostupný celoročně a celodenně zdarma, ale je slušností do jeho věže donést materiál na pochodeň, aby za bouřlivých večerů žádný zbloudilec neztratil cestu. My například přinesli svitek březové kůry.

Doufám, že jste v článku našli užitečné rady pro přežití i vyžití v Přírodní rezervaci Babí lom. Budu ráda, když sem nasdílíte odkazy na své fotografické úlovky nebo nám povyprávíte o svých zážitcích a metodách, jak si udobřit místní troly.

DSC_0085.jpg

/ v článku najdete mé fotky a odkazy na kešky, které můžou ztrácet na aktuálnosti:

Clipboard03

Reklamy

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s