Literatura

Průvodci dětskými světy

delitko

Milované dětské knihy

delitko

Pohádky z pařezové chaloupky Křemílka a VochomůrkyPohádky z pařezové chaloupky Křemílka a Vochomůrky (Václav Čtvrtek)

„Kdo by neznal Křemílka a Vochomůrku, dva mužíčky z pařezové chaloupky na pasece. Jeden je spíš hubený, druhý spíš tlustý, ale oba se vzájemně báječně doplňují. Radostně spolu hospodaří a přitom stihnou spoustu zábavných a užitečných věcí. Co všechno se jim přihodilo,si jistě rádi přečtete sami, přestože některé jejich příhody už znáte z televizních večerníčků. Křemílek a Vochomůrka vás srdečně zvou do své chaloupky, račte tedy vstoupit!“ (albatros)

Kronika města Kocourkova (Ondřej Sekora) a jiné

Kronika města Kocourkova„Obyvatelé Kocourkova jsou nejchytřejší lidé na světě. Autor v díle popisuje jednak charaktery osob (počínaje chytrými dětmi, které se o výprask za zlobení přihlašují tehdy, když na trestacím provazovém kalendáři nejsou uzly), jednak s mnoha podrobnostmi popisuje (podle jeho soudu nejvýznamnější) dějinné události města.O věrohodnosti Kroniky lze však mít oprávněné pochybnosti. Jak totiž autor sám uvádí, „nikdy jsem tam nebyl a všechno o Kocourkově jsem slyšel od svého tatínka a také jemu to vyprávěl jeho tatínek“ – uvážíme-li tedy, že veškeré vědomosti o Kocourkově Sekora načerpal nejvýše do věku svých sedmi let, a že do hry vstupuje i zkreslení dvojím ústním podáním bez doloženého písemného záznamu, musíme všechny údaje o Kocourkovu brát s rezervou.“ (wiki)

Broučci (Jan Karafiát)

Broučci„Broučky, jediné umělecké literární dílo Jana Karafiáta (1846–1929), potkaly nejednoduché osudy. Roku 1876 anonymně vyšel skromný, neilustrovaný svazek – tehdy s názvem Broučci pro malé i velké děti – a zapadl vcelku bez povšimnutí. Až teprve po sedmnácti letech knížku objevil a zpopularizoval novinář Gustav Jaroš, který ji označil jako „snad nejkrásnější květ naší české literatury dětské“ a jejího autora nazval „českým Andersenem“. Poetická obraznost Broučků, citlivý přírodní lyrismus a ušlechtilý humanismus si dále uchovávají nepomíjející platnost. I jazykově, svým jadrným básnickým slohem šťastně spojujícím hovorovost lidové řeči s vytříbenými biblismy, je dílo Jana Karafiáta pozoruhodné.“ (databazeknih)

Pinocchiova dobrodružstvíPinocchiova dobrodružství (Carlo Collodi)

„Velká klasická pohádka s neobyčejným hrdinou – dřevěným panáčkem s dlouhým nosem – se proslavila po celém světě. Panáček, kterého vyřezal pan Geppetto z polínka a pojmenoval ho Pinocchio, ožil a podstoupil neuvěřitelná dobrodružství, z nichž mnohdy vyvázl jen taktak. Dostal se do loutkového divadla, mezi loupežníky, k víle Modrovlásce, do vězení, na ostrov včel, a dokonce i do žralokova žaludku. Svého tatínka se takovým putováním dost natrápil, ale nakonec ho velmi překvapil…“ (databazeknih)

Z deníku kocoura ModroočkaZ deníku kocoura Modroočka (Josef Kolář)

„Hřejivé vyprávění malého kocourka o všem, co zažil se „svým člověkem“ od prvních krůčků po světě až po chvíli, kdy se sám stal pyšným otcem čtyř koťátek. Modroočkův deník nám prozradí, kdo je Zelenoočka, Bělovous Zrzunda, Kiki a co se od nich kocourek naučil. Modroočkovy příhody pobaví a rozveselí, a navíc leccos zajímavého vypoví o vlastnostech a zvycích různých zvířátek. Mnohé z nich děti již znají z rozhlasu i televize.“ (databazeknih)

Povídání o pejskovi a kočičce (Josef Čapek)

Povídání o pejskovi a kočičce„Kniha patří ke klasickým dílům literatury pro děti. Poprvé vyšla roku 1929 a od té doby potěšila mnoho dětí a jejich rodičů. Pejsek a kočička spolu žijí v domečku a vedou svoji malou domácnost a chtějí všechno dělat jako velcí lidé, umývají špinavou podlahu, pečou dort, chodí v neděli na procházku, píšou dopis dětem nebo hrají divadlo. Ale protože pejsek a kočička lidmi nejsou, nedopadne všechno vždy tak, jak by si přáli, jejich svérázná řešení jsou ale vždy zábavná a originální. V některých příbězích vystupuje postava spisovatele pana Čapka, kterého pejsek a kočička navštěvují, hovoří s ním o vážných věcech a pomáhají mu s psaním příběhů pro děti. Přitažlivost této knížky spočívá zejména ve způsobu vyprávění, které se zakládá převážně na dialogických pasážích. Pejsek a kočička spolu rozmlouvají jako lidé, jejich přímočarý, hovorový jazyk v kombinaci s vypravěčskou zkratkou způsobuje, že kniha je velmi vhodná k předčítání.“ (databazeknih)

Martínkova čítanka a dvě klubíčka pohádekMartínkova čítanka (Eduard Petiška)

„Kniha přináší řadu jednoduchých pohádek o dětech a o zvířátkách a veselé obrázky Heleny Zmatlíkové. Texty jsou vhodné pro děti předškolního a raného školního věku – k předčítání i k nácviku prvního samostatného čtení.“ (databazeknih)

Alenčina čítankaAlenčina čítanka (Eduard Petiška)

„Víte, děti, že malá Alenka má doma moře? A jste zvědavé, co všechno může zažít na výletě s dědečkem, nebo když se obuje do maminčiných střevíčků?
Půvabné ilustrace Heleny Zmatlíkové doprovázejí Alenčiny veselé příběhy, úsměvné pohádky o zvířátkách a věcech, které Alenku obklopují. Čtivá vyprávění jsou doplněna krátkými říkadly a vtipnými, lehce zapamatovatelnými básničkami.“ (databazeknih)

Mach a Šebestová (Miloš Macourek)

Mach a Šebestová„Příběhy oblíbených postaviček Macha, Šebestové a psa Jonatána. Dvanáct humorných kapitol se hlavní postavy pomocí kouzelného sluchátka podívají do doby ledové, přemění psa Jonatána na kluka a vezmou ho na školní výlet nebo pomohou spolužákovi Kropáčkovi s angínou. V epizodách plných komických peripetií, v nichž se mísí skutečnost s bujarým výmyslem uplatnil básník , pohádkář a scénárista Miloš Macourek svůj originální situační i slovní humor, svou hravost a fantazii. Malíř Adolf Born okořenil jeho vyprávění jedinečnými výtvarnými představami.“ (databazeknih)

Neználkovy příhodyNeználkový příhody (Nikolaj Nikolajevič Nosov) a další příběhy

„Příhody a dobrodružství skupinky přátel z pohádkového města Kvítečkova. Knížka pro mladší děti. Osudy človíčků, menších než maličká okurka, kteří žili v jednom pohádkovém městě – Kvítečkově. Človíčkové nebyli stejní, jedni si říkali malíčkové a druzí malenky. Nejznámější z malíčků byl Neználek. Jeho příhody a nezbednosti jsou pro zasmání i poučení.“ (databazeknih)

O zahradě (Pavel Čech)

O zahradě„Jsou světy, které mohou spatřit jen dětské oči, jsou tajemství, jejichž kouzlo dospělé srdce nezachytí. O jednom takovém vypráví tato knížka pro děti i dospělé. Působivé celostránkové ilustrace jsou doplněny poetickým příběhem kluka Františka, který má oči plné snů. Ten ve svém světě, ve svém městě, objeví jednoho dne ztracené místo, na kterém stojí tajemná zapomenutá zahrada. František si představuje, co všechno asi zahrada skrývá. Do zahrady snů vstupuje až po dlouhých letech jako starý muž. Všechno je ale už trochu jinak, než si jako dítě vysnil.“ (databazeknih)

Mary Poppins (P. L. Travers)

Mary Poppinsová„Polopohádkové vyprávění o zvláštní vychovatelce, kterou do rodiny anglického úředníka přivál východní vítr, je určeno dětem do 10 let. Příhody, které Jana, Michal a jejich malí sourozenci-dvojčata prožívají s novou chůvou na běžných nákupech či vycházkách, jsou vskutku originální, bláznivé, kouzelně neskutečné. Jen si představte takovou cestu kolem světa za několik minut! Nebo svačinu se strýčkem vznášejícím se někde u stropu! A přitom ta úžasná Mary vypadá tak přísně a nesmlouvavě…“ (databazeknih)

Medvídek PaddingtonMedvídek Paddington (Michael Bond)

„Medvídek Paddington je pro anglické děti asi něco jako pro české Milerův Krteček. Neobyčejně půvabné a vtipné vyprávění o osiřelém medvědu z nejtemnějšího Peru, kterého se ujmou v Londýně manželé Fouskovi, nenechá nikoho chladným. Kam totiž přijde tento zdánlivě obyčejný chlupáč, začnou se dít neobyčejné věci. Pro manžele Fouskovy ne vždy příjemné, jelikož než si Paddington zvykne na všechny vymoženosti civilizace, bude je to stát spoustu trpělivosti, nervů a v neposlední řadě i peněz.“ (databazeknih)

Daleká cesta za domovemDaleká cesta za domovem (Richard Adams)

„Příběh skupinky králíků, kteří se vydávají na dalekou cestu za novým domovem a za svobodou. Celý příběh je o skupince odvážlivců, kteří vytuší smrtelné nebezpečí a opustí svůj domov. Vydají se na dalekou cestu do neznáma. Spousty nepřátel, mnoho nebezpečných situací a jejich vlastní bezbrannost v nelítostném a drsném světě jim nedodá ani chvilky klidu. Když se přátelé dostanou na místo, které by mohlo být jejich novým domovem, zjistí, že i přes zdánlivé bezpečí se jedná o smrtelnou past. Když se jim podaří uprchnout a vybudovat nový domov, čekají je další obtíže, jaké si jen stěží dovedeme představit. Ale hrdinové příběhu i přes vlastní bezbrannost vítězí díky své prohnanosti nad každým nebezpečím a nepřítelem.“ (databazeknih)

Bratři lví srdce (Astrid Lindgrenová)

Bratři Lví srdce„Krásný, nevídaný, strhující příběh odvahy, cti a věrného přátelství, které zvítězilo nad smrtí, zradou a nenávistí, prožili sourozenci Jonatán a Karel zvaný Suchárek.“ (databazeknih)

Pipi Dlouhá punčocha (Astrid Lindgrenová)

Pipi Dlouhá punčocha„Příhody ze života svérázné devítileté dívenky s nevšedním chováním, jménem (Pipi se celým jménem – v českém překladu – jmenuje Pipilota Citrónie Cimprlína Mucholapka Dlouhá punčocha) i vzezřením, nejsou skutečně ledajaké. Pipi bydlí sama bez rodičů v domku na okraji města, společníkem jí je pouze malá opička a kůň. Není však vůbec smutná, prožívá spoustu veselých dobrodružství se svými přáteli. A jednou se dokonce vydá lodí za tatínkem, který je na dalekém ostrově černošským králem.“ (databazeknih)

Obr DobrObr Dobr (Roald Dahl) taky Matylda, Fantastický pan Lišák nebo Karlík a továrna na čokoládu 

„Malá osiřelá holčička, která žije v Londýně, se jedné noci probudí a uvidí něco, co by vlastně vůbec vidět neměla. Jeden moc a moc hodný obr se krade nocí a plní hlavy spících dětí samými krásnými sny. Protože ho ale nikdo nesmí poznat, vezme holčičku s sebou do své jeskyně v zemi obrů. Tam teprve začnou ta správná dobrodružství!“ (databazeknih)Petr Pan a Wendy

Petr Pan a Wendy (James Matthew Barrie)

Pohádkové vyprávění o chlapci, který nikdy nevyrostl.

Alenka v říši divů (Lewis Carroll)

„Hlavní postavou je neustále ohromená Alenka, v bezděčných reakcích na imaginAlenka v říši divůativní svět plný podivuhodností. Tvrdohlavá dívka s rázným řešením fantazijních zápletek, způsobených obyvateli říše divů. Zjevně ochotná a přívětivá, ale i neústupná až tvrdošíjná, přitom stále dětsky sympatická. Bude velmi pečlivá ve své práci. Carroll logicky svazuje absurdum světa v celé šíři, líčená přirozenost i znalost dětského chování, zaručily dílu světové uznání a přerod v klasiku. Dílo se dočkalo volného pokračování: Za zrcadlem a co tam Alenka našla.“ (wiki)

Malý princMalý princ (Antoine de Saint-Exupéry)

„Malý princ, kouzelná pohádková bytost, přichází na naši Zemi ze vzdálených vesmírných světů, aby se kdesi v Africké poušti setkal s autorem našeho příběhu a zjevil mu tajemství své podivuhodné životní pouti. Ale zjeví mu vlastně daleko víc: tajemství čistého srdce, dobra a krásy. Je to opravdu líbezná knížka, která vám bude jistě právě tak milá a blízká, jako byla všem čtenářským generacím, a k níž se budete i později najednou rádi vracet.“ (databazeknih)

BlBláznivé létoáznivé léto (a další příběhy muminků) (Tove Jansson)

„Žijí jako starostlivá a dobrodružná rodina trolů, skřítků nebo zvířátek ve svém domě ve fiktivním muminím údolí, které s nimi obývají i vedlejší postavy, převážně jejich přátelé. Muminci jsou bílí a chlupatí a mají velké čenichy.“ (wiki)

Zahrada (Jiří Trnka)

„Zahrada Jiřího Trnky patří mezi díla, která léta oslovují děti i dospělé. Má své kouzlo, poezii i humor. Pohádku Trnka nejen ilustroval, ale sám i napsal. Pět kluků otevře starou rozvrzanou branku a vejdou do krásné, tajemné zahrady, kde potkají kamenného trpaslíka, zlomyslného kocoura, učenou velrybu, pět slonů, a odhalují rozličná tajemství. Kouzelný příběh, který známe i z filmového zpracování, je nezapomenutelný.“ (databazeknih)

Pravidla léta (Shaun Tan)

Pravidla léta„Australský spisovatel a výtvarník Shaun Tan vypráví zdánlivě prostý příběh dvojice chlapců, zachycující „pravidla“, kterými se řídí každý vztah mezi blízkými přáteli nebo sourozenci. Na první pohled se jedná o pravidla, jež se mohou jevit jako podivná nebo dokonce nahodilá, a která je obtížné plně pochopit pro kohokoliv zvenčí. Vydáváme se na cestu do snové krajiny, jež je nám zvláštním způsobem důvěrně známá a jak hlouběji se noříme do příběhu, tím zprvu poetické obrazy začínají být čím dál temnější, tajemnější a znepokojivější – až nakonec směřují k očistnému závěru, který stvrdí hloubku skutečného přátelství.“ (databazeknih)

Příběhy z konce předměstí (Shaun Tan)

Příběhy z konce předměstí„Příběhy z konce předměstí (2008) jsou antologií patnácti velmi krátkých ilustrovaných povídek – humorných, poetických, dojemných, vážných, lehce děsivých, melancholických či jen hravě absurdních. Každá z nich se zabývá podivnou situací či událostí, která se odehraje v jinak důvěrně známém předměstském světě, ať již jde o návštěvu maličkého zahraničního studenta, dobrodružnou expedici dvou bratrů na samý konec předměstí, obrovského dugonga záhadně vyvrženého na trávník u sousedů, objev tajemného pokoje uvnitř domu, zlověstný stroj nainstalovaný ve veřejném parku nebo o moudrého buvola obývajícího prázdnou parcelu na konci ulice. Skutečným obsahem každého příběhu je spíše to, jak na tyto záhadné úkazy a absurdity reagují obyčejní lidé, do jaké míry je jejich význam odhalen, ignorován či zcela nepochopen. Mnohovrstevnatá kniha není určena zdaleka jen dětem nad 12 let, třebaže právě v kategorii knih pro děti a mládež za ni mladý australský autor a ilustrátor posbíral řadu prestižních ocenění. “

Nový svět

Nový svět (Shaun Tan)

„Výjimečné komiksové album beze slov. Co dokáže tolik lidí přimět k tomu, aby vše opustili a sami bez rodiny a přátel se vydali na cestu do tajemné země, v níž je vše bezejmenné a budoucnost nejistá? Grafický román zachycuje příběh každého přistěhovalce, uprchlíka či vysídlence a zároveň je poctou všem, kdo takovou cestu podnikli.“

Harry Potter (J. K. Rowling)

„Harry Potter je název řady fantasy románů britské spisovatelky J. K. Rowlingové. Romány zachycují dobrodružství mladého čaroděje Harryho Pottera a jeho přátel Ronalda Weasleyho a Hermiony Grangerové, kteří všichni studují na Škole čar a kouzel v Bradavicích. Hlavním tématem příběhu je Harryho souboj s černokněžníkem Tomem Rojvolem Raddlem (v originále Tom Marvolo Riddle), známého spíše jako Lord Voldemort, jehož cílem je dosažení vlastní nesmrtelnosti, dobytí čarodějnického světa, podmanění nekouzelníků (mudlů) a zničení všech, kdo mu stojí v cestě, zejména pak samotného Harryho Pottera. Romány jsou směsicí žánrů fantasy a tzv. vývojového románu s prvky mystery, thrilleru, dobrodružného románu a romantického románu. Přestože bývají řazeny mezi dětskou literaturu, zabývají se velmi vážnými tématy. Podle Rowlingové je dokonce jedním z hlavních témat smrt.“ (wiki)

Můj pradědeček a já (James Krüss)

Můj pradědeček a já„Celým názvem Můj pradědeček a já neboli Velký a malý boy: Užitečné a potěšitelné příhody z Humří boudy na Helgolandu, vyprávěné Kožené Líze, zkrášlené mými verši, jakož i verši mého pradědečka, a pečlivě zapsané pro potěšení dětí jakéhokoli věku. Kniha pro děti, za niž autor dostal národní cenu a nejvyšší vyznamenání v oboru dětské literatury – medaili Hanse Christiana Andersena. Příhody desetiletého chlapce, který za týdenní návštěvy u svého pradědečka na Helgolandě poslouchá pradědečkovy pohádky a pak spolu vymýšlejí další příběhy o životě, skládají abeHildacední básně a vytvářejí různé slovní hříčky. Kniha, která vedle toho, že přináší řadu výchovných momentů a mnoho obecných vědomostí, chce být – a to i v překladu – oslavou rodného jazyka a jeho možností.“ (databazeknih)

Hilda a Hilda se vrací (Luke Pearson)

„Modrovlasá holčička Hilda žije se svou maminkou na samotě v domku na úpatí magické krajiny. Protože je chytrá a zvídavá, dokáže vidět to, co ostatní nevidí nebo vidět nechtějí – trolly, obry, trpaslíky… Vítejte ve světě severské mytologie, drobných dětských strachů i velkých vítězství, světě, který nás láká, abychom se v něm zas a znovu zabydlovali a vraceli se do dob, kdy se největší dobrodružství mohlo odehrát během stanování v dešti. Přestože je přirovnávána k Muminkům nebo filmům Hajao Mijazakiho, je Hilda dokonale svá. Původně vznikla pro mladší publikum, ale nakonec si podmanila čtenáře bez rozdílu věku. “ (databazeknih)

Zá hádkyZa hádky (Petr Nikl)

„Záhádky jsou další Niklovou autorskou knihou a navazují na Lingvistické pohádky. Jde o komplexní umělecké dílo, které malé i větší čtenáře zavádí do světa hravé fantazie. Tentokrát jde Petr Nikl ještě o kousek dál – čtenář si bude moci sám skládat obrázky zvířat a fantaskních tvorů z jednotlivých rozstříhaných listů (hlavy, těla a nohou) a k tomu dotvářet texty na podobném principu jako to dělali už dadaisté.“ (databazeknih)

Vačice, která se nesmála (Frank Tashlin)

Vačice, která se nesmála„Byla jednou jedna vačice, byla to ta nejveselejší a nejšťastnější a nejusměvavější vačice ze všech vačic. Nejraději se smála hlavou dolů, zavěšená na stromě za svůj krásný dlouhý ocas. Ale jednou se pod stromem objevili lidé. Zdálo se jim, že vačice je smutná, rozhodně to nevypadalo, že by se smála. I když jim říkala, že jí nic nechybí, lidé jí nevěřili. Mysleli si, že je to hloupá vačice, která neví, co je to být šťastný. Když je člověk šťastný, musí se usmívat, říkali a rozhodli se, že ji musí rozveselit… Druhý titul z trojice vtipných kreslených příběhů pro děti o lidech (a na chvilku i zvířatech) zhlouplých civilizovaným světem od amerického scénáristy, režiséra a animátora Franka Tashlina.“ (databazeknih)

Medvěd, který nebylMedvěd, který nebyl (Frank Tashlin)

Když se medvěd jednoho dne probudí ze zimního spánku, nevěří vlastním očím: místo lesa stojí uprostřed gigantické továrny. Než se stačí rozkoukat, už je u něho mistr a honí ho, aby se dal do práce… Být medvěd, to je chabá výmluva pro lenocha… (databazeknih)

Heidi, děvčátko z hor (Johanna Spyri)

„Kniha vypráví o malém děvčátku, které se jmenuje Heidi. Rodiče jí zahynuli, když byla ještě malá. Tenkrát se jí ujala její teta Běta, se kterou bydlela ve městě. Běta si chtěla ale zařídit život po svém, a tak se rozhodla, že se o Heidi musí postarat její dědeček Konrád. Ten žil vysoko v horách. Byl to starý zakřiknutý bručoun, ale Heidi si u sebe nechat musel.
A tak si malá pětiletá Heidi hledá cestičku ke svému dědovi. Heidi byla chytrá, dobrosrdečná a veselá. Starému dědovi nakonec ukázala, že všichni lidé nejsou zlí, že kromě svého světa do kterého se uzavřel, existuje jiný svět. https://i2.wp.com/www.databazeknih.cz/images_books/12_/12130/heidy-decatko-z-hor-12130.jpgHeidi si svou upřímností získá celou vesnici. Začala chodit do školy, měla nové kamarády včetně pastevce Petra, se kterým Heidi chodila každý den pást kozy a díky ní děda zapomene na příkoří, které mu způsobili lidé z vesnice a pomalu se vrací mezi staré přátele. Dokonce mezi Heidi a dědečkem vznikne velmi pevné pouto a jeden bez druhého už nemohou být.
V další části knihy jede Heidi do Frankfurtu,kde bydlí u jedné franfurktské rodiny-Sessemanových,která má malou Kláru. Klára nemůže chodit a tak je odkázána na pojízdný vozík. Hedi jí dělala společnici a staly se z nich velice dobré kamarádky… “ (databazeknih)

Řeka, která teče pozpátku (Jean-Claude Mourlevat)

Řeka, která teče pozpátku„Románový příběh dvou osamělých dětí. Tomek má jediného přítele, starého moudrého vesnického písaře, Hannah miluje svého žlutomodře zbarveného ptáčka, jedinou památku na zemřelého otce. Ti dva se nakrátko setkají v Tomkově krámku, kde chce Hannah koupit živou vodu z řeky Kžar… Tak začíná Tomkovo hledání řeky Kžar, a hlavně tajemné Hannah, která mu stále uniká. Moderní příběh čerpá z odvěkých zdrojů, ale i z dětské touhy po dobrodružství, mořích, pouštích, přátelství a lásce. Najdou se dvě dospívající děti? A co všechno jejich shledání předcházelo? Jean-Claude Mourlevat, původním povoláním učitel a divadelník, je jedním z nejzajímavějších autorů pro děti a mládež v současné Francii: inspiraci ke svým příběhům často čerpá z pohádkové mytologie, vypráví je však živě a současně.“ (databazeknih)

Dlouhá pouť do Santa CruzDlouhá pouť do Santa Cruz (Michael Ende) a také Nekonečný příběh nebo Děvčátko Momo a ukradený čas

„Dobrodružné putování nemusí vždycky znamenat jen cesty do dalekých zemí nebo divokých končin. Máme-li dost fantazie a také odvahy jako osmiletý Robert, hrdina téhle knížky, dokážeme se vydat na pouť, při níž objevíme věci, o kterých jsme dřív neměli ani tušení, přestože byly kolem nás i v nás.“ (databazeknih)

Dobrodružství Toma Sawyera – Dobrodružství Huckleberryho Finna (Mark Twain)

Dobrodružství Toma Sawyera – Dobrodružství Huckleberryho Finna„Mistrovská díla pro děti, spisovatele Marka Twaina, čte celý svět již po dvě století. Mezi jeho romány pak zvláště vynikají dva: Dobrodružství Toma Sawyera a Dobrodružství Huckleberryho Finna. Tato vrcholná práce americké literatury 19. století o osudech dvou podnikavých chlapců je nabitá napětím, humorem a neodolatelnou hravostí. Zvláště v Hucku Finnovi vytvořil autor typ nekonvenčního klukovského hrdiny, který s vtipem řeší podivné události, jichž se stává svědkem při své cestě po řece Mississippi. Vítězí nad podvodníky a gangstery a v napínavé spleti převleků, komické nadsázky a gagů , spolu s kamarádem Tomem, osvobozuje uprchlého černocha Jima. Dva bezstarostné, trochu lehkomyslné a rošťácké přátele, Toma a Hucka, v této dramatizaci, plné twainovského humoru, představují Jiří Ornest a MiTohle jsem udělalchal Pešek. Humor a napětí v příběhu dobrodružstvím posedlých klukovských kamarádů.“ (databazeknih)

Robinson CrusoeRobinson Crusoe (Daniel Defoe)

„Známá kniha anglického spisovatele o námořníkovi z Yorku, který ztroskotá na pustém ostrově a po dlouhá léta zde musí bojovat o základní potřeby svým důvtipem a s pomocí věrného přítele, domorodce Pátka.“ (databazeknih)

Tohle jsem udělal (Ann Dee Ellis)

„Představ si, že jsi viděl, jak se stalo něco hrozného. Představ si, že se to stalo tvému nejlepšímu kamarádovi. Představ si, že jsi neudělal vůbec nic, abys mu pomohl…“ (anotace)

Naivní. Super. (Erland Loe)

Naivní. Super.„Hrdinou tohoto románu je mladý člověk, který hledá své místo v životě a klade si otázky o životě, vesmíru.. a vůbec. Ve složitém životě ztrácí orientaci, snaží se hledat věci, které spolu souvisejí. Jednoduchý vypravěčský styl koresponduje se zdánlivou jednoduchostí příběhu o složitých věcech. Řadí se k tzv. literatuře naivismu.“ (databazeknih)

Paměti imaginárního kamaráda (Matthew Dicks)

Paměti imaginárního kamaráda„Budo má ohromnou kliku. Je na světě už mnohem déle než většina imaginárních kamarádů. Navíc vypadá jako normální člověk. Jen je zkrátka imaginární. Vidí a slyší ho pouze osmiletý Max. Největší starost Budovi dělá, aby na něj Max nepřestal věřit, protože pak by zmizel. Max je jiný než ostatní děti, trpí ne přesně definovanou poruchou. To ale Budovi nevadí, Maxe bezvýhradně miluje a je jeho andělem strážným. Nedokáže ho ochránit jen před učitelkou paní Pattersonovu, která přišla o své vlastní dítě a věří, že ona jediná je schopna se o Maxe náležitě postarat. Když učitelka Maxe unese, Budo se ho snaží zachránit. Není to ale snadné, protože Budo nemůže komunikovat s vnějším světem. Nakonec se musí rozhodnout, co je důležitější: Maxovo štěstí, nebo jeho vlastní existence.“ (databazeknih)

Velké lži malé lžiVelké lži malé lži (Joanne Simms)

„Kniha vypráví příběh těžkého života osmileté Dorothy. Toto statečné děvče odmítlo jméno Dorothy inspirované Čarodějem ze země Oz a rozhodlo se pro Daisy. Lépe se tak vyrovnávala s životem od té doby, kdy její otec pomalu umíral a ona s matkou žila v bídné obývací ložnici takříkajíc z \,ruky do pusy\´.“ (databazeknih)

V Brooklynu roste stromV Brooklynu roste strom (Betty Smith)

Kniha „líčí osudy rodiny Nolanových, kteří jako potomci irských přistěhovalců žijí v chudinské newyorské čtvrti. Čtrnáctiletá Fanny je úplně jiná než její mladší bratr Neeley. Má ráda školu a vzdělání a chtěla by se v budoucnu dostat z bídy, ve které strávila dětství. Nade vše však miluje svého otce, věčného snílka a optimistu Johnnyho. Ten je sice alkoholik a z příležitostných pracovních zakázek rodinu neuživí, avšak dobré nálady má na rozdávání. Břemeno starostí o rodinu tak nese na bedrech matka Katie. Ta je však příliš ustaraná a pomalu ztrácí sílu. Velká životní zkouška čeká Nolanovy ve chvíli, kdy se ukáže, že maminka čeká další dítě. Vypadá to, že Fanny bude muset školu opustit…“ (databazeknih)

ZeďZeď (Petr Sís) a také Tibet nebo Pilot a Malý princ

„Zcela ojedinělá kniha, která malým čtenářům přibližuje dobu komunismu, léta 1948-1989, kdy za „železnou oponou“ v Československu žili, pracovali a snili obyčejní lidé. Velmi očekávaný projekt v New Yorku usazeného českého výtvarníka a spisovatele. Celobarevné vydání kombinuje kresby, komiks a autentické obrazové deníky. „Knížka Petra Síse je povinnou četbou pro děti (i jejich rodiče), které si myslí že svoboda je jednoznačně daná věc.“ — Václav Havel „Je to má zpráva z minulosti a současně i varování, co by se mohlo opět stát. Zdi se stavějí pořád dál, ať je to v Izraeli, na mexické hranici nebo v Ústí nad Labem. “ (databazeknih)

Tobiáš LolnessTobiáš Lolness od francouzského autora Timothée de Fombelle se bez řečí i skřeků řadí mezi nejlepší knihy pro mládež, které jsem doposud četla. Mistrně vybudovaný román. Velké množství tajemství, která autor vyváženě nabaluje na sebe a zodpovídá. Skvěle vykreslené charaktery na základě rozhodnutí a činů. Život stromu a jeho obyvatel nepřímo a nenuceně jako analogie života na Zemi a péče o ni. Poslední ilustrace celého stromu je po dobrodružstvích, které jsem na něm zažila, tak vzrušující, že jsem se na něj dívala minuty. Potěšily mě hodnoty lásky, přátelství, laskavosti, starosti o strom, na kterém tvorové žijí, a bádání v jeho jménu a ne proti němu, kterými žily ty „dobré“ postavy v kontrastu s touhou po moci, penězích a násilí, které zastávaly ty „zlé“ postavy.

Anotace z Baobabu: Velký dobrodružný román o chlapci, který měří jen o něco víc než jeden milimetr! Domovem Tobiáše je odedávna obrovský strom. Jednoho dne odmítne Tobiášův otec vydat tajemství svého geniálního, ale pro přežití stromu nebezpečného vynálezu. Rodina Lolnessových je poslána do vyhnanství a Tobiáš musí prchat až do země trávového lidu. Druhý díl románu začíná Tobiášovým návratem na strom, kterému však hrozí smrtelné nebezpečí. Srdce stromu je nahlodáno hlubokým kráterem. Tobiáš se pokusí odvrátit katastrofu a najít své rodiče a Elíšu… Kniha o křehkosti světa a o lidské statečnosti je strhujícím příběhem, který je už dnes řazen po bok klasikům dětské dobrodružné literatury. Vychází s ilustracemi slavného francouzského ilustrátora Françoise Place. Až si přečtete Tobiáše Lolnesse, navždy se budete dívat na stromy jinýma očima.

O slepici, která snila o létáníKorejská autorky Hwang Sonmi napsala knihu z pohledu slepice z velkochovu, která má několik krásných, a přitom prostých snů, které se jí pomalu plní. Každý den snáší vajíčka, která nemůže zahřát svým tělem a vysedět kuřátka, a tak se zařekne, že už nikdy nesnese ani jedno vejce! A přitom jejím největším snem je právě vysedět vejce. Ale také dostat se z klece na dvorek, kde by si mohla hovět pod akátem. Nic není tak ideální, jak si představuje, její život je krutý, jak to v přírodě bývá, musí projevit odvahu i výdrž, aby mimo klec přežila. Kniha O slepici, která snila o létání je mým objevem nového roku a jsem ráda, že nakladatelství Argo přichází i s těmito tituly.

Anotace: Ratolístka je nosnice zavřená v kleci, a přitom by chtěla mít kuřátka. Souhrou okolností se jí podaří dostat se z nosné haly ven, ale cesta za splněním snu je plná nejen „zázraků“, ale také zklamání, rozčarování a zoufalého boje o přežití. Alegorická bajka vypráví o touze po svobodě, lásce, mateřství, odmítání i přijímání, o životních kompromisech, zrání a smíření. Pohádka pro dospělé a děti o tom, že i bez křídel se dá dostat výš a dál, přestože dvorek je stále na dohled.

Šerokraj

Isobelle Carmody: Šerokraj (více o knize ZDE)

Anotace

Přední australská spisovatelka příběhů pro mládež vypráví příběh o chlapci, kterému tragicky zemřela matka a otec její ztrátu nedokáže unést. Chlapec a jeho malá sestřička se bez úspěchu snaží rozbít skořápku otcovy netečnosti a malý hrdina najde únik z reality ve společnosti Alenky z říše divů v krajině za zrcadlem. Dobrodružství, po nichž se vrací vždy zase zpět do reality, ho postupně vedou k pochopení životní změny, tiší jeho úzkost z budoucnosti a hlavně mu osvětlí potřebu lásky v každodenním životě, lásky, která nakonec dává smysl i smutku a vzpomínkám. (zdroj)

Tři nádherné knihy od Daisy Mrázkové:

Nádherné úterý (1977)

Nádherné Úterý„Poetické vyprávění o tom, že příčina smutku jednoho člověka může být zdrojem radosti pro jiného. Pohádka slovem i obrazem zachycuje, jak personifikované Úterý rozpráví se starou babičkou v parku, pomáhá jí rozpomínat se na její dětství a odhaluje jí příběh její kdysi ztracené panenky.“ (databazeknih)

Haló, Jacíčku (1972)

„Příběhy o velkém přátelství malého zajíčka a veverky vyprávějí jednoduše a průzračně o těch nejobyčejnějších, ale zároveň nejmocnějších okamžicích dětství. O malých chvilkách, kdy se zničehonic vyjeví, že svět kolem je obrovský, strašný i krásný, že něco myslet je něco jiného než něco dělat, že když máme někoho rádi, všechno je jiné a lepší, že na některé otázky není jednoznačná odpověď…. Králíček s veverkou spolu poskakují po lese, navštěvují se a prožívají malé příběhy. Dívají se, ptají se, hloubají, skotačí, a nenápadně tak čtenáře provedou krajinou prvních velkých filozofických otázek: Co jsem já a co ty? Může myšlenka změnit svět? Co znamená mít rád? Co znamená přemýšlet? Haló, Jácíčku můžeme bez rozpaků zařadit po bok klasických děl světové moderní literatury: Medvídka Pú, Alenky v říši divů nebo třeba Malého prince.“ (Baobab)

Auto z pralesa

https://i2.wp.com/www.baobab-books.net/sites/default/files/imagecache/new_window/auto_z_pralesa_potah_promo_3.jpg„Daisy Mrázková ve svých krátkých povídkách děti učí, že svět se dá pochopit z malých obyčejných věcí, které můžeme vidět v lese, na louce nebo na zahradě, jen se na ně musíme pořádně dívat. Pozorovat, přemýšlet, poznávat musíme zblízka… nahlédnout pod kůru stromů, naučit se rozeznávat, očichávat vůně, dívat se, jak se stmívá a zažít tak velká dobrodružství, jako malý plšík, kterého maminka pustila poprvé na procházku. Být sám, rozhlížet se kolem sebe a ucítit nebezpečí, dozvědět se, co znamená mít strach, nebo naopak pochopit, co to je mít rád, zachvět se před krásou, dokonalostí, klást si první otázky…Knihy Daisy Mrázkové vedou nenásilným, křehkým způsobem k nejpodstatnějším otázkám lidské existence. (Baobab)

delitko

Série knih 12+

delitko

Nedokážu zpětně zhodnotit, jestli knihy, které jsem četla jako puberťák byly kvalitní, ale budu vsázet na to, že jsem byla velký čtenář a knihy zmíněné v tomto odstavci mě upoutaly, udržely a hltala jsem je jedním dechem. Uvolňující četba, nic náročného: detektivní a fantastické série Tajná agentka (Anna Scottová), Detektivní kancelář Podkova (Karin Müllerová), Zločinu na stopě (Fabian Lenk), Čtyři a půl kamaráda (Joachim Friedrich), Agáta a doktor Lupa (Kopietzová & Sommer), Ulysses Moore (P. Baccalario), Deltora (Emili Roddeová), W.I.T.C.H, 100% andělé (Annie Daltonová), Mikulášovy patálie (René Goscinny), Jirka postrach rodiny (Richmal Crompton),

Výsledek obrázkuKronika rodu Spiderwicků ( DiTerlizzi Tony, Blacková Holly)

„Tři sourozenci, kteří se se svojí matkou přestěhovali do domu po jejich dědovi, daleko od civilizace. Ukáže se, že jejich dědeček se zabýval nevídanými (fantazijními) tvory. Hodnými i zlými. Ti zlí však prahnou po dědečkově knize, ve které jsou všichni popsaní, aby mohli zabít své nepřátele. To sourozenci nemohou dopustit a dávají se do boje se zlomocným Mulgarathem a jeho pomocníky…“

Kronika Světakraje (Paul Stewart a Chris Piddel)

„První díl z prozatím pětidílné řady, napsané v nejlepší tradici žánru fantasy, líčí dobrodružné putování chlapce Snítka za tajemstvím svého osudu. Hrdina vyrůstal u lesních trollů, jednoho dne však musí prchnout před létajícími piráty a vydá se na dlouhou pouť Hvozdem, který leží uprostřed Světakraje obývaného nevídanými tvory a krvelačnými příšerami. Všude číhá nebezpečí, každý další Snítkův krok může být tím posledním… Kroniky Světakraje slaví úspěch u malých i velkých čtenářů po celém světě a potěší všechny, kteří si oblíbili Pána prstenů či Harryho Pottera. Svébytnou součástí příběhu jsou také ilustrahttps://i2.wp.com/pagesingold.com/Artemis%20Fowl.jpgce Chrise Riddella, které děj nejen ilustrují, ale i dále dotvářejí.“

Artemis Fowl (Eoin Colfer)

Svět geniálního chlapce prolínající se s fantastickým světem je pozadím nepřeberného množství dějových zvratů a vtipných hlášek. Plastické postavy, které vtáhnou do děje. Smích a originálnost je to, co si s knihami Eoina Colfera spojuji.

Dívka, 15, milá, ale praštěná (Sue Limb) – a další v této sérii

„Být patnáctiletá dívka není žádný med, zvlášť když zadek kyne a kyne a bujné poprsí pořád nikde. Kdyby aspoň nejlepší kamarádka nevypadala jak bohyně lásky. Ale co se dá dělat, když chce člověk někoho oslnit, tak na sobě prostě musí trochu zapracovat. Poněkud nesouměrná Jess nemá o nápady, jak vylepšit svůj zevnějšek, nouzi (a o trapasy taky ne). Podomácku vyrobená silikonová ňadra z polévkové konzervy a mikrotenových sáčků jsou naprosto dokonalá, ovšem jen do té doby, než…“

delitko

Více knih od spisovatele

delitko

Knihy od Jacqueline Wilsonové

https://i2.wp.com/nd01.jxs.cz/563/519/daa8c3b586_25446439_o2.jpgVhled do světa, který formuje děti, do problémů, se kterými se v něm setkávají a které samy nemohou příliš ovlivnit. Žádné téma není tabu, autorka je otevřená a nevyhýbá se ožehavým tématům jako je chudoba, násilí v rodině, útěk, být sirotkem, mít drogově závislou matku a nemít otce, touha po slávě – a jak může dítěti ublížit, anebo problémům s láskou, s přáteli, s rodiči, se sourozenci nebo ve škole. Vzhledem k 48 knihám, které se pod autorčiným perem zrodily, je různorodost pochopitelná. Hlavní hrdinové jsou plastičtí a zajímaví i ve své obyčejnosti a podle mě dávají dětem i mládeži dobrý vhled do konfliktů, které řeší jejich vrstevníci anebo i oni sami, s čím se kdo může potýkat. Autorka je z života nevyvádí do fantastického světa, ale naopak je nenásilně zavádí do reality a ukazuje ji z různých úhlů a v různých koutech světa, život v různých sociálních vrstvách a s různými překážkami.

Knihy, které jsem četla a líbily se mi. Při kliknutí byste se měli dostat na stránky bbart.cz a popis knih:

   …a další.

Knihy od Enid Blytonové

Ujel mi autobus, a tak se pět kilometrů plahočím na svých krátkých dětských nohách po kraji vozovky z města do mé vesnice – oči zabořené ve stránkách rozečteného dílu Správné pětky, nového dobodružství, které jsem si jako poklad odnesla z knihovny. Radost mi nezkalilo ani plísnění mamky, že mě mohlo přejet auto.

https://i1.wp.com/www.gorila.sk/i/imgs_orig/225/128225.jpgNedávno jsem byla ve Švédsku a spatřila jsem nejstarší a nejkošatější dub, který jsem kdy viděla. Srdce se mi chvělo blahem nejen z lásky ke stromům, ale také pro lidičky, které na jeden takový dub Enid Blytonová umístila. Vzpomínám na ni dětskou knihomolksou láskou.Žádný spisovatel ji nepředčil. Četla jsem dhttps://i2.wp.com/www.gorila.sk/i/imgs_orig/632/121632.jpgesítky různorodých knih – dobrodružné a detektivní (Správná pětka, Tajná sedma, Tajemství, Dobrodružství, Záhada…); fantastické (Amélie, příběhy z Kouzelného stromu) nebo dívčí (Kamarádky, Dvojčata). Kromě některých slabších sérií, jako je Tajná sedma, Záhada… nebo Dobrodružství, jsem si četbu každé z nich užívala a plně se do autorčina světa ponořovala.

Čtěte její knihy, kupujte dětem, ať máta či mají také krásné vzpomínky.

Knihy nejen pro kluky od Arthura Ransomeho

Vlaštovka, zátoka, vítr mezi chloupky na holé kůži, vůně moře, holá chodidla v písku, skřípění paluby, bujarý dětský křik, adrenalin v krvi, pohled do dálky… to si vybavuji při vzpomínce na četbu série knih o Vlaštovkách a Amazonkách. Dětské hry. Dobrodružství. A také množství času, který mi Arthur Ransome umožnil v jeho světě strávit, protože jeho knihy jsou tlusté špalíky.

(Ilustrace ke knize Ruské pohádky starého Petra. Umělec D. Mitrohin)

Knihy od Jaroslava Foglara

Praskal oheň, hlouček dětí napjatě poslouchal a mezi nimi já, poprvé vedena do příběhu Jaroslava Foglara. V pozadí zurčel potok. První skautský tábor, nádherná atmosféra. Po příjezdu domů jsem se vrhla jak hladový vlk na další autorovy knihy, a přestože se mi po čase zdálo, že se opakuje, chlapecký svět mladých skautů mě nadchl. Hodnoty, které skauti zastávají, jaké hry hrají, čím a k čemu se motivují, jak se podporují.

Pěkné je i pozorovat, jak se Foglarovými Rychlými šípy inspiroval brněnský ilustrátor a spisovatel Pavel Čech.

Četla jsem: Hoši od Bobří řeky, Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří, Poklad Černého delfína, Devadesátka pokračuje, Pod junáckou vlajkou, Přístav volá a Chata v Jezerní roklině.

Knihy nejen pro bojácné od Thomase Breziny

https://i1.wp.com/www.worlds-greatest-smile.com/assets/images/Thomas_Brezina.jpg

Různorodost žánrů tohoto autora je podobná jako u Enid Blytonové, avšak s množstvím ubývá kvality. Přesto minimálně desítka knih se mi líbila a Thomas Brezina je jedním z těch, se kterými jsem trávila mnoho hodin. Z jeho sérií se mi nejvíc líbí fantastické a dobrorodružné Dračí srdce, knihy o malých čarodějkách Klukům vstup zakázán, jen pro čarodějnice! a série Penny a sedm bílých tlapek, ve které se projevuje Brezinova kritika zacházení se zvířaty, čehož si cením (o zvířatech jsem měla ráda také knihy od Lucy Danielsové).

Knihy především pro dívky od Meg Cabotové

https://i1.wp.com/www.cesky-jazyk.cz/cjl/pictures/autori/cabotova-meg-en.jpgAutorka, podle jejíž série o Princezně Mie byly natočeny Deníky princezny. Právě svými hrdinkami a neobvyklými příběhy mě vždy oslovovala. Holka, která se dozvěděla, že je genevská princezna a následovnice trůnu; dívka, která zachránila prezidentova syna a zamilovali se do sebe anebo v Mediátorovi hrdinka, která se seznámila s duchem kluka, kterého vidí jen ona. Zjednodušeně řečeno by to mohlo znít infantilně, ale autorka píše velmi poutavě a je zřejmé, že ji to baví a své příběhy nestaví pouze na zajímavých postavách.

O to větší zklamání bylo, když jsem sáhla jako starší po jejích knihách pro dospělé ženy. Nad slohem i hloubkou by člověk zaplakal, a tak možná i tyto knihy pro mladistvé jsou ploché a já to tehdy akorát tak nevnímala. Doufám ale, že ne.

delitko

Mezi dalšími atory, které jsem ráda čítávala během dospívání, byla Ivona Březinová (Trosečníci, Lufťačky, Strážci světla, Holky na vodítku – Jmenuji se Alice, jsem narkomanka, Panenka z ebenového dřeva a další); knihy pro dívky od Jitky Komendové, Zuzany Franckové, Věry Řeháčkové, Sabiny Bothové, Hilary McKayové (knihy Bezdomovci; Šafránčin anděl, Indigo a hvězdy, Permamentní Růža a Zlata u oltáře) nebo Hopkinsonové.

delitko

Úvodní foto od Annie Spratt z https://unsplash.com

Popisy knih z databazeknih.cz

Reklamy

3 thoughts on “Průvodci dětskými světy

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s