Literatura

Moji židovští sousedé

„Chybí-li vědomí toho, co máme za sebou, je jakákoli snaha postoupit dopředu marná… teprve po vyrovnání vlastních účtů jsme připraveni vykročit na další cestu.“ (Rosetta Loy, 1997)

Obálka titulu Moji židovští sousedéV srpnu jsem četla zajímavou a útlou knížečku Moji židovští sousedé od Rosetta Loy z nakladatelství Academia. Beletristicko-informativní kniha o stavu událostí za druhé světové války v Itálii. Pro mě nové například v tom, jak se papežové zapojovali do diskuze o tom, co se ve světě děje a k čemu dochází.

Nějaké výpisky:

24: v koncentrácích měli dvě sekce pro vězně, jedni byli političtí a druzí pro Židy, kteří byli obvinění ze „znásilňování árijských dívek“ / (to ve mě evokovalo zvěsti, že muslimové údajně znásilňují dívky…)

107: „V srpnu umírá v Osvětimi polský duchovní, pater Maxmilián Kolbe. Ve vzpřímené pozici – nelze říci vstoje, protože má zpřelámané kosti – „lágrový bunkr“ se totiž podobá svisle postavené rakvi, která jinou pozici nedovoluje. Nahý, bez vody a bez jídla. Zemře, protože utekl jeden z vězňů a v odvetném opatření velitele tábora, důstojníka SS, je stanoveno, že deseti vězňům, vybraným z uprchlíkova bloku, budou při výprasku holí přelámány kosti a vězňové budou potom zazděni do úzkých kobek, v nichž zemřou hladem a žízní. Pater Maxmilián Kolbe se dobrovolně přihlásil místo jednoho z nich.“

141: „Ukrývat se je fascinující jako kouzlo,“ píše Breznitz, „ale nesouměřitelné s mystériem odvahy, zvlášť odvahy ve prospěch druhých. Je to zápas, v němž strach přikazuje utéci a rozum setrvat, tělo žádá záchranu sebe sama a duše záchranu druhých, zápas odvahy se strachem, jejím věčným průvodcem.“

Reklamy

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s