Filmy

Dokumentární filmy z Jednoho světa 2015

Na festivalu Jeden svět jsem viděla pět filmů, o dvou bych chtěla naspat víc, další tři můžu doporučit.

Bojovníci ze severu (Dánsko, Somálsko)

posterProtože mi tento dokument přinesl nejvíce informací a odpovědí na otázky, na které bych složitě hledala odpověď jinde, začnu jím. Točí se kolem islamistů z Dánska, proč se nechají somálští mladíci naverbovat do al-Shahab. Je možné, že budu šířit nepřesnosti, proto se nejlépe sami podívejte na dokument, já se snažím ujasnit informace, které jsem získala – a které by mohly zajímat i vás. Pohled mi totiž rozšířila a obohatila diskuze, což je jeden z důvodů, proč se vážně vyplatí jít na promítání Jednoho světa a ne si film pouze stáhnout a podívat se na něj doma (nehledě na to, že peníze jsou podporou tomuto festivalu).

Co jsem se tedy dozvěděla? Somálci v Dánsku patří mezi nejchudší vrstvu obyvatelstva (je jich asi 20 000), dospělí pracují převážně jako uklízeči, ve fabrikách atd., nemají moc možností, jak se vyšvihnout výš. A to vidí i děti a dospívající – nemají perspektivy, ztrácí smysl života. To se mě osobně dotýká, ono není lehké si myslet, že neexistuje smysl života, i když jste spokojený Čech, natož v tak vyhraněné situaci, jako jsou právě Somálci. A pak se stane, že jedince stáhnou přátelé, kteří už jsou součástí Al-Shabab, zhlédnou videa na youtube, kde je šířena propaganda – taková, že v Somálsku vedou válku ne křesťané s muslimy (a tím si teď nejsem jistá), ale západ s islámem. Mladí nemají žádnou autoritu v rodičích, nemají modlu – a na internetu ji naleznou. Svůj život vloží vyššímu smyslu, jsou ochotní se zabít, naleznou „smysl života“. Dojdou do ráje. A všichni civilisti, které zabijí, přijdou do ráje také – není pak důvod se smrti ani vraždy bát. Jedna divačka se ptala, co se s tím dá dělat? Tak třeba umožnit Somálcům v Dánsku lépe se vzdělávat, podpořit je, aby mohli dostat lepší práci atd.

Důležité je taky vědět, že islamisté nerovnají se muslimové, tím myslím, že nežijí tradičním islámem, ale z Koránu jen tahají slova a věty, která se jim hodí pro propagandu a šíření nenávisti. Obracet se po útocích na muslimy je naše nevzdělanost.

na csfd.cz

Dron (Norsko)

posterDron je dalším silným snímkem. Ukázal problematiku dálkově ovládaných letadel z mnoha úhlů – očima obyvatel Vazíristánu, na které padá většina bomb, pozůstalých; očima firem a vynálezce, kteří vidí ve válce ohromnou příležitost zbohatnout – a dokonce vyrábějí videohry a promítají upoutávky na obrazovkách na ulicích atd., aby byly drony vnímány jako něco normálního, běžná součást válčení a života; očima politiků; očima pilotů a hlavně jednoho, který odešel a nyní šíří, o co vlastně jde, co se děje v kokpitech, odkud dálkově řídí letadla, jaké má trauma apod. Ukázali, jak se hledají noví „piloti“, vypadalo to (a tím si nejsem jistá), že to jsou hlavně hráči videoher.

Co je děsivé? Drony jsou využívány na dálkové zabíjení členů Al-Káidy. Zemřely ale tisíce civilistů, děti, jejichž fotky ke konci dokumentu obyvatelé dávali na střechy, aby letci viděli, koho zabíjejí. Jedna nevinná rodina, syn přežil útok, babička zemřela na poli, přijela i do Ameriky říct svůj příběh (můžete se podívat na video, kde je kousek záznamu). Bojí se čistého nebe, děti nechodí do školy, už si nehrají. Drony slyší i vidí, musí žít s vědomím smrti, přestože nic neudělali.

Je to zabíjení na dálku, snižuje se zodpovědnost „vrahů“, když nestojí obětem tváří v tvář. Jsem ráda, že zmínili i Milgramův experiment. Zmíním ještě jednu trefnou poznámku (jinak se na dokument nejlépe podívejte sami), a to, že je jen otázka času, kdy se drony objeví nad Amerikou (ale klidně i Evropou), ale nebudou to naše letadla, ale jejich.

Dodávám citaci z knihy Modernita a holocaust od Zygmunta Baumana, str. 217: „Možná nejpřekvapivější z toho, co Milgram zjistil, je nepřímá úměra mezi ochotou být krutý a blízkosti oběti. je těžké ublížit člověku, jehož se dotýkáme. O něco snazší je způsobit bolest osobě, již vidíme jen zdálky. Ještě snadnější je to v případě, kdy tuto osobu pouze slyšíme. A být krutý k někomu, koho ani nevidíme, ani neslyšíme, je docela snadné.“ Ale také ze strany 320: „Jednorozměrný pohled na svět má tu zlověstnou vlastnost, že naši pozornost soustřeďuje jedním směrem, a tím nám znemožňuje vidět mnohotvárnou povahu skutečných nebezpečí.“ (a to pro komentář na csfd.cz, že dokument je neobjektivní)

na csfd.cz

Škola disentu (Hong Kong, VB)

Snili jsme o životě (Finsko, Německo, Švédsko)

ThuleTuvalu (Grónsko, Švýcarsko, Tuvalu)

Reklamy

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s