Words

Susan Fortesová: Čekání na Roberta Capu

Překvapivě beletrie.

//

Čekání na Roberta CapuČekání na Roberta Capu je krásný román o Gerdě Taro a nejen jejím vztahu s Robertem Capou. Perfektní vhled do doby před a na začátku druhé světové války. Francouzská umělecká společnost, společenské vření, boje, láska. Doba, kdy vše mělo svůj smysl, kdy si člověk mohl vybrat stranu, věřit v ni a sloužit jí. Samo fotografování je tu bráno jako služba, je ukázán její ohromný smysl ve válce – jaké poslání cítili fotografové, než že by fotografie opravdu něco změnily (řečeno v knize). Šarm té malé polské židovky, která tančila mezi kulkami a neohroženě šla za nejlepším snímkem, stále hledajíc svůj osobitý výraz. Právě na výraz jednotlivých fotografů je kladen důraz, opadá pak rivalita, kdo kde co nafotil, ale jde více o jeho pohled, o jeho vyjádření, o jeho zprávu. Není to primárně informace o tom, co se stalo, ale jak to tehdejší generace vnímala, jak to každý jednotlivec viděl, co on dokázal říct o tragédii, kterou prožíval nejen on, ale celé lidstvo. Boj za určité myšlenky, které se snaží co nejlépe vyjádřit.

Spisovatelka má můj obdiv za to, jak čtivě dokázala zpracovat fakta, jaký románový život dokázala postavám vdechnout, ale hlavně i jakými krásnými myšlenkami příběh protkala. O fotografii, o životě, o lásce. Od začátku si čtenář klade otázky o Gerdině mládí, o jejím osudu, je napjatý a v očekávání. Se skutečností, že každý nejspíš ví, že Gerda zemře, se vypořádala bravurně.

Cením si i její píle při shromažďování a přepracovávání informací. Nevytvořila žádný faktografický spletenec, který by člověka nudil, ale strhující příběh. Obdivuhodný i pro svůj krátký rozsah, ani ne dvě stě stran.

na cbdb.cz

Reklamy

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s