Filmy

Polemika mezi vírou v Boha a vědou

posterKontakt (Contact, 1997) režiséra Roberta Zemeckise je pro mě osobně silným filmem. Polemika mezi vírou v Boha a vědou, která staví na důkazech. Hlavní hrdinka Ellie Arrowayová (Jodie Foster) je silná, samostatná žena, vědkyně všemi svými smysly, která si již odmalička klade otázku o smyslu lidské existence, o smyslu člověka ne Zemi i ve vesmíru. V paměti má slova svého otce, že kdyby lidstvo na Zemi bylo jedinou civilizací ve vesmíru, tak by to bylo přeci mnoho nevyužitého místa. Víceméně od dětství až do dospělosti, kdy ji potkáváme, a dále čtyři roky tráví čas se sluchátky na uších v Novém Mexiku, kde se nachází nejdokonalejší a největší satelity na světě, v neochvějné naději, že jednou naváže kontakt s „někým“ ve vesmíru. Jejím cílem je najít pravdu, najít smysl života, po kterém dřív nebo později touží mnoho lidí. A že nejsme sami. Stejně tak její protějšek, slavný „otec“, teolog a prezidentův poradce Palmer Joss (Matthew McConaughey), si stejně jako ona klade otázku smyslu života, ale na rozdíl od ní si nedokáže představit život bez víry v Boha. „Věříš, že tě otec miloval?“ ptá se jí. Ano. „Milovala jsi ty otce?“ Ano. „A kde máš důkaz?“

Za prvé jsem ocenila charakter hlavní hrdinky, která netouží po pozornosti, po odměnách, po penězích jako její bývalý nadřízený, kterému se dokonce podaří sebrat její místo v misi, při které by měla letět do vesmíru, ale po něčem, co má mnohem větší hodnotu – touží po pravdě. Má své hodnoty i priority, ze kterých neustupuje, je upřímná, cílevědomá, snaživá, dokáže se ovládat a má v sobě vášeň pro svoji věc. Uvědomuje si, jak se člověk cítí osamocený a odcizený při myšlence, že je sám, že lidstvo je samo ve vesmíru. Na rozdíl od Palmera Josse chce lidstvu přinést skutečný důkaz, že sami nejsme, místo aby se uchylovala k Bohu.

(zdroj fotky)

Ellie i přes překážky dokončí svůj projekt a naváže osobní kontakt s jinou civilizací, který se však zdá být jen její halucinace, protože koule v přístroji, sestrojeném podle dešifrované mimozemské zprávy, ve které seděla, jen propadne celým mechanismem vesmírného přístroje do záchranné sítě. Pouze vteřinu byla mimo záznam kamery, která nic nenatočila. Ve „skutečnosti“, ve své „realitě“ však proletěla systémem červích děr (takovým meziplanetárním dopravním systémem) až do vesmíru a získala odpověď na svoji otázku. Zjistila, že sami nejsme, že jiné civilizace opakují své pokusy o navázání kontaktu tisíce let a že důležité pro člověka je mít někoho jiného blízko sebe. Toužila tuto pravdu předat lidstvu, ale neměla důkaz, sama by na straně svých „soudců“ souhlasila, kdyby tu zkušenost byla bývala nezískala a nebyla přesvědčená, že skutečně byla ve vesmíru osmnáct hodin.

Závěrečný výslech je jako scéna z procesu s kacíři, kterými dřív byli nazýváni vědci, vizionáři s otevřenou myslí jako Kepler a Galilei, však to známe z historie. Od své pravdy však neustoupila, neustoupila sama od sebe, a když vyšla od výslechu, čekaly na ni davy lidí, kteří jí věřili. Víra se najednou dostala do úzké blízkosti vědy, protože i ona sama věřila bez možnosti prokázat svoji pravdu důkazem. Když se jejího partnera, Palmera Josse, ptali, jestli on jí věří, odpověděl, že nemá stejný pohled na věc jako ona, ale oba hledají pravdu. Každý svým způsobem. Věda i náboženství.

Co mě také zaujalo, bylo, že první vysílání, které směrovala do vesmíru – a které poté jiná civilizace posílala zpět, aby potvrdila, že zprávu přijala, bylo Hitlerovo veřejné zahájení 30. olympijských her (aby Německo dokázalo technickou převahu). A přestože celá akce mohla být megalomanským plánem bohatého Hiddona, který Ellie financoval, dal jí klíč k mimozemské zašifrované zprávě, dostal ji nakonec zpět do programu jako vítězného kandidáta a objektivně by byl schopný uskutečnit tuto „kamufláž“, tak nahrávka, která zaznamenala jen šum lidmi pozorovaného vteřinového výpadku kamery, byla osmnáct hodin dlouhá.

//

Dobré je taky vědět, že planeta, na které by mohla být další civilizace, se ve filmu jmenuje Vega. Tedy její obyvatelé jsou Vegani! Je tedy jasné, že jiné civilizace jsou mnohem vyspělejší, jsou to vegani!! (vtípek)

Film je podle předlohy Carla Cagana, to se prostě pozná, že za perfektním scénářem plným myšlenek stojí podhoubí celé knihy.

na csfd.cz

Reklamy

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s