Filmy

Argo

 

posterRežie: Ben Affleck

2012

Film Argo mi ukázal, jaký smysl může mít Hollywood; dozvěděla jsem se, že v íránském leteckém prostoru se nesmí pít alkohol (radost pasažérů při odletu z této zóny spojené s informací, že nyní smí pít alkohol, by mohla být stejně tak propagací Američanů coby vášnivých alkoholiků); film prokázal, že lhaní a křičení na podřízené se někdy (bohužel nejspíš většinou) promíjí; k mé radosti Argo upozornil, že existuje i morální kodex, vědomost toho, co je správné, individuální zodpovědnost a důvěryhodnost, že pravý muž dodrží své slovo i navzdory příkazům nadřízených.

Argo není oslavný film Ameriky, ale ukázkou nenásilného, taktického a důvtipného osvobození vlastních obyvatel z nebezpečí smrti, ukázkou spolupráce Ameriky a Kanady, která však nezastírá pochopitelné (netvrdím, že omluvitelné) důvody Íráčanů k obraně (azyl pro bývalého prezidenta, za kterého obyvatelstvo zažilo mnoho utrpení, věta „zabili mi syna americkou zbraní“ atd.) a jejich další postupy, a také to, jak naložili se zajatci. Nerozděluje postavy na kladné a záporné, na hrdiny a zloduchy, protože svět černobílý není, a Argo je filmem, který je natočen podle skutečné události. Přestože vousatý maník údajně žádné problémy nedělal (což ve filmu sloužilo jako pomůcka pro prokázaní důvěryhodnosti hlavního hrdiny a absolutní pochopení jeho motivace a důvodů praštit telefonem) a i závěr byl bez problémů, dodalo to snímku na dramatičnosti a krásně propojilo fiktivní film Argo se skutečným světem pomocí kreseb. Navíc tato postava fousatého maníka krásně vybočila z klišé, protože nebyla ryze problémová, ale naopak zachránila celou situaci, což se mi moc líbilo. Dále film upozorňuje, jakému nebezpečí se Kanaďané vystavili (a jak jim jsou Američané vděční viz závěrečné titulky), ale nejen oni, také íránská dívka Sarah, jejíž osud tvůrci filmu předkládají až do konce. Nic nenechávají otevřené a nezodpovězené.

A tak přestože většina scén s místním obyvatelstvem působí jako vystřižená ze zombiefilmů, scéna u letadla jako z nové Planety opic, myslím, že film Argo je perfektním snímkem, který je podle skutečné události, objektivní, neodsuzuje, jen ukazuje, a toho si na něm cením a vřele vám ho doporučuji.

info na csfd.cz

Reklamy

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s