Filmy

Filmy Williama Wylera

Pokud bych tu snad někdy měla top deset režisérů, určitě by mezi nimi byl skvělý americký režisér William Wyler. Jeho filmy jsou v převážně černobílé, ale jsou zárukou kvality. Stopáž většinou 2,5 hodiny, při které se ale nenudíte. Filmy zakládá především na příběhu, na psychologii postav a scénáři, místo levných efektů. Emotivní části jsou skutečné, nehrají prvoplánově na city, což by zběhlého diváka mohlo jen urazit. Umí velmi dobře zkloubit všechny části filmu dohromady. Proto ho mám ráda :).

posterThe Heiress (Dědička), 1949

90%

Námět tohoto filmu je poměrně běžný, jak vystřižený z knih Jane Austen. Mladá dívka, která se zamilovala do pohledného muže, ale její otec nesouhlasí se sňatkem – myslí si totiž, že si ji chce muž vzít jen pro její dědictví, protože nemá práci ani žádný jiný příjem. Je tomu tak? Poměrně jednoduché, že? Co bych ale na filmu především vyzdvihla je psychologie postav. Otec (Ralph Richardson) svoji dceru srovnává s dokonalým obrazem své zesnulé ženy a má o ní opravdu špatné mínění, které jí dokonce řekne. Catherine (Olivia de Havilland) a Morris (Montgomery Clift) nemají až tak výrazné charaktery, ale především Olivia de Havilland skvěle zahrála psychickou proměnu své hrdinky, stejně tak na mě ale Clift působil přesně opačným dojmem na začátku filmu a na konci. Příběh navíc nekončí austenovským způsobem, ale trošku jinak.

Film určitě doporučuji, hlavně by se ale podle mě líbil ženám, které by se mohli do M. Clifta zamilovat. Podle mě je dramatická a romantická složka vyrovnaná, ale romantika je zde tím dramatem obalena, je tedy spíš určen pro ženy.

posterThe Desperate Hours (Hodiny zoufalství), 1955 – NA CSFD

85%

Film ve stylu Noir, který se mi velmi líbil i přes to, že se jedná o žánr thriller. Přestože tematiku vězňů, kteří utečou z vězení a ohrožují v domě nevinnou rodinu, můžeme dnes už v různých obměnách vidět často, je film originální. Toho si cením nejvíc, dokazuje to jen um W. Wylera. Tuto originalitu vidím především v psychologii postav a v průběhu děje, který se obešel bez přestřelek a uměle napjatých situací. Vše je skutečné. Pokud tedy taky neholdujete tomuto námětu nebo žánru, vězte, že film by vás nezklamal.

https://i2.wp.com/img.csfd.cz/files/images/film/posters/000/069/69288_41edf3.jpgMrs. Miniver (Paní Miniverová), 1942 – NA CSFD

100%

Opravdu krásný film, který doporučuji zhlédnout. Slovy golfisty na csfd. cz: Ukázka síly ducha angličanů za druhé světové války prezentovaná na rodině Clema a Kay Miniverových a jejich přátel žijících v odlehlé části Anglie. Psychologická hloubka, emoce a překvapivý zvrat ke konci.

Zajímavosti o filmu, které mě překvapily:

Winston Churchill raz povedal, že tento film urobil väčšie vojnové úsilie než flotila torpédoborcov. (fishki)

posterRoman Holiday (Prázdniny v Římě), 1953 – na csfd.cz

85%

Krásný starý film z roku 1953, který se dočkal mnohých napodobenin. Příběh o mladičké princezně, která na jeden den uteče a žije, jak touží. V hlavní roli talentovaná Audrey Hepburn a Gregory Peck. Snímek, ve kterém se nedočkáte příliš klišé, který není příliš idealizovaný, přestože je to romantický film. Děj je podobně jako v Dědičce poměrně předvídatelný, ale konec je na rozdíl od ostatních filmů reálný, místo pohádky pro děti. Určitě doporučuji tento film ke zhlédnutí. Krásné a i smutné.

PS: Úplně první film, který jsem od Wylera viděla.

poster Funny Girl, 1968 – na csfd.cz

95%

Tento film mě mile překvapil. I přes svoji délku mě udržel bez přerušení u obrazovky, protože jak děj, tak postavy mě velice oslovily. Funny je příkladem charakteru, z kterého by měl mít kousek každý. Mít sen a jít za ním, naštěstí nepředloženo nijak pateticky, ale s humorem, který neurazí. Funny si musíte zamilovat, protože je ztřeštěná, svá, milující, občas i zazpívá a hlavně, nebojí se říct svůj názor, a tak není jen ovcí v davu. Zaslouží si obdiv, ať je skutečná nebo ne. Ráda bych také ocenila výkon Barbry Streisand.

Zajímavost: Tímto filmem se Barbra Streisand zařadila do elitního seznamu herců, kteří dostali Oscara hned za první filmovou roli.

Reklamy

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s