Filmy

Pokání (1984)

posterV mírně surrealistickém filmu Tengize Abuladze se propojuje linka fiktivního světa a světa představ. Oba jsou dále protkány symboly, které divák může či nemusí přeložit, právě díky nim však film při následujícím zhlédnutí přinese vždy něco nového. Pokání za hrůzy gruzinského diktátora, který je zde volně zobrazen jako ďábel, který má silný a destruktivní vliv na své současníky, ale i na další dvě generace.

Pokání zprostředkovává žena, která nenechá tyrana mrtvého v zemi, jeho vnuk, který si snad jako jediný uvědomuje tíhu jeho činů, ale také představa, ve které je tyran uzavřený v kamenném kruhu, ze kterého se nemůže dostat – ve svém vlastním svědomí. „Dokud ho hájíte, tak je živý!“

Ukázka toho, jak člověka změní moc, se může zdát být nedokonaná. Hlavní postava se nestihne proměnit v tyrana se vším všudy, zatím „jen“ zavírá lidi do pracovních táborů a rozděluje tak rodiny, není však ukázáno nic horšího, co by ho vyneslo na špici těch nejhorších – ba dokonce ho mohlo pasovat na samotného ďábla.

Pro velmi zdlouhavý začátek s několika vtipnými momenty se nedostalo na vykreslení hrůzostrašnosti této fiktivní postavy. Film tedy nevyzní tak, jak mohli mnozí očekávat, ale možná je to způsobené tím, že nedokázali dostatečně přečíst symbolická vodítka. Možná vykreslení hrůz ani nebylo cílem tohoto filmu, ale jak potom může divák bez dostatečného obeznámení s pozadím filmu pochopit smysl takového pokání? Jisté však je, že se historie stále opakuje, což můžeme sledovat v linii s „Ježíšem“.

Filosofickou tečkou za filmem nám poskytuje stará paní, která reaguje na ulici pojmenovanou po tomto tyranovi: „K čemu je taková ulice, která nevede k chrámu?“

Pozadí: L. Berie – předloha. Nechal zavraždit manželky svých podřízených, aby se více mohli věnovat práci. Zabíjel některé z vlastní msty, tedy bezdůvodně. Zabil desetitisíce lidí denně.

na csfd.cz

Reklamy

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s