Filmy

Případ pro začínajícího kata (1969)

posterTrezorový film Pavla Juráčka, Případ pro začínajícího kata, překvapil svojí fantaskností. Režisér využívá v úvodu surrealistické prvky a rychlé střihy, kterými v divákovi vyvolává zmatení a navozuje pocit neskutečna, které mu pomůže rychle pochopit, že se děj odehrává v cizí, možná snové zemi. Do ní hlavního hrdinu zavádí oblečený zajíc s velkými hodinkami, kterého zabije. Člověku se ihned vybaví Alenka v říši divů a po zbytek filmu hledá další paralely.

Pomocí jiného světa rozehrává Juráček symbolickou hru, která diváka nutí neustále přemýšlet, co chtěl jakým výjevem nepřímo sdělit a jaké prvky jsou odrazem skutečného světa. Přímo se nabízí spatřovat v umlčování hrdiny zákaz svobody slova a strach před prořeknutím v komunistickém Československu. Ticho hraje ve filmu významnou roli. Dnešního diváka může místy paradoxně rušit absence zvukové stopy, která chybí například při běhu hrdiny za ujíždějícím autem, nejvíce ale, když sjel ze srázu a auto bylo demolováno. Absence doprovodných zvuků, které jsou do filmu přidávány postprodukčně a mimo umělecké záměry (jako například v Kubrickově 2001: Vesmírné odysei) se vyskytují ve snímcích 21. století vždy, se objevuje na více místech.

Dalším zajímavým prvkem navozující neskutečno jsou téměř neviditelné střihy, které nás přenesou z jednoho místa na úplně jiné. Sám hrdina ve většině případů vypadá, že se na onom místě také objevil z vteřiny na vteřinu. Vidíme tak velké časové skoky, které slouží i k urychlení děje.

Jasnou kritiku režimu můžeme vidět především v procesu odsouzení hrdiny, kdy o jeho osud rozhoduje dítě, selka a obyčejný chlap. Dále ve stroji na myšlenky atd.

Juráček ve snímku využívá neobvykle vypravěče, kterým je hlavní hrdina. Ten na začátku a na konci svého příběhu převypravuje události. Jeho vyprávění doprovází obraz, který je němý. Důležitou roli zde tak hraje i scénář, který má beletristické prvky.

Škoda, že se filmu nedostalo většího ohlasu po vypuštění z trezoru a na čas se ztratil v množství jiných snímků. Jistě stojí za ocenění i za zhlédnutí. Plusem je také to, že u snímku musí divák zapojit mozek.

na csfd.cz

Reklamy

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s