Filmy

Muž s kinoaparátem (1929)

posterFilm ruského režiséra Dziga Vertova je právem zván jako mezník v dokumentárním filmu. Dokument o soudobé ruské společnosti a o možnostech a radosti z procesu točení. Vertov zde zkouší různé metody, kterými vytváří fantastické záběry, které celek naštěstí neruší, spíš diváka potěší.

Můžeme se setkat s různým hudebním podkladem. Hudba Michaela Nightmana vytvářela skryté napětí, divák v očekávání nějakého zlomu vyhlíží další záběry, které však žádnou katastrofu nepřináší. Tyto momenty se střídají s chvilkami klidu a dojmu pohody.

Ústřední postavou dokumentu je muž s kinoaparátem, který chodí městem a vše kolem sebe natáčí. Vystupuje zde jako určitý monopol, středobod všeho. Vertov si zde hraje se střihy, dokonce nám proces střihu ukazuje. Připojuje k sobě různé nesouvisející záběry, které tak vstupují do nového rozměru a nutí nás vytvářet příběh. Narativní formu však dokument nemá, jeho obsah je spíše dělen na denní doby. Ráno se vstáváním, odpoledne s prací a následně zábava a odpočinek. Ruskou společnost mapuje dokonale. Ukazuje také život člověka od narození, přes nemoc až po smrt, přestože aktérem je vždy někdo jiný. Vertov pokryl významné okamžiky lidského života, stejně jako jen každodenních činností.

Všimnout si můžeme mimo jiné zajímavých momentů, kdy se ve snímku objevují fotografie, které jsou v určitém sledu poskládané za sebou, a až později se rozbíhají a ožívají. Toto oživení statického snímku ukazuje přesah z fotografie do filmu. Stejně tak je zajímavým prvkem vyvolaná otázka, čemu se smějí děti, které jsme viděli. Následují další snímky, takže na to zapomeneme, ale o několik minut později dostáváme odpověď – kouzelníkovi.

Po skončení dokumentu má divák pocit, že je den napěchovaný spěchem, činností, ale i významnými, zlomovými okamžiky.

na csfd.cz

Reklamy

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s