Filmy

FENOMÉN „RUSKÝ BALET“

1910: Pták Ohnivák

Ohnivák je žena, na sobě má rudý kostým a tančí ladně jako ptáček. Její výraz a její pohled dodává projevu na síle. Sympatická tanečnice, která se mi ihned zalíbila. K tomu princ, který vypadá jako typický Ivan, a zástup krásných panen (jedna jako druhá). Pohádka jak má být.

Pro pochopení děje je důležité znát obsah hry. Perfektně zde fungovala psychologie postav, choreografie, kostýmy i prostředí. Snad jen ty kulisy byly příliš křiklavé a barevně vyzývavé.

1911: Petruška

Dějově nejkrásnější příběh z trojice, alespoň pro mě. Provedení kulis doplněných barevnými balonky, které svojí křiklavou barevností ani neuráží, protože se děj odehrává v prostředí karnevalu a oslav. Loutky zde ožívají, což podnítí fantazii nejednoho diváka. Nikdo ale nečeká, jaký bude mít hra tragický konec.

Ocenila bych především výkony hlavních tanečníků, kteří si zachovávali po celou hru výrazy i pohyby loutek, ať stáli či tančili. Smutný tón těchto loutek s jejich strnulými výrazy a projevy mě nutí se zamyslet, jestli i my nejsme loutky, které ovládá náš mistr – filosofická otázka táhnoucí se napříč kulturou.

1913: Svěcení jara

Hudba Igora Fjodoroviče Stravinského vyvolala ohromný, bohužel negativní a násilný ohlas na premiéře v roce 1913, ve mně byť vzdálené pocity přirozené agresivity nevyvolala. Oproti dvěma předcházejícím hrám je zde utlumen příběh, za to je posílena dynamika a napětí. Protože ocením spíš hry dějové, tato si mě nezískala. Kostýmy po vzoru indiánů, u kterých se rituály spojené s jarem hledají nejspíš snadno. Hudební složka nesourodá a nelibozvučná. Choreografie náročná a zajímavá, ale je to také jediný prvek, který měl pro mě nějaký přínos.

Reklamy

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s