Filmy

Čerjomuški (1963)

posterV českém překladu Čerjomuški režiséra Gerberta Rappaporta je film propagandistický, přesto člověka neznechucuje ho dodívat až do konce. To je zajímavé. Je to možná tím, že se někteří můžou najít ve čtyřech různých párech, které postihují omezenou škálu lidských charakterů, ale širokou škálu mezilidských problémů, jako je například odmítaná láska, nemožnost se vídat o samotě, požadavky rozmazlené přítelkyně atd. Se znalostí dobové skutečnosti mimo rámec, který nám ukazuje film, můžeme vidět, že snímek nepropaguje panelové bydlení až tak čistě. Vidíme zde spoustu náznaků na skutečnost. Například hádka o byty, obtížní získání klíčů, přebrání bytů, několik rodin v jednom bytě, přestože z něj později odejdou, křiváctví starosty a jiné. Propagováno je také manželství, několikrát zde zazní píseň, ve které protagonisté zpívají o tom, že láska je prsten a prsten neznamená konec.

Příběh je vyřešen pomocí kouzelné lavičky, přestože východisko se dalo najít i jinde. Byla by k tomu ale potřeba víc času a možná by z toho nakonec zůstala opět tříhodinová opera, která sloužila jako předloha tohoto filmu.

Mnohé může zklamat hudba Shostakoviche, která se skládá z dobových šlágrů. Já jsem očekávala více. Ocenila bych ale střih, který je zde nejvýrazněji vidět v bytové scéně, kde herci mění převleky. Střih je téměř přesný a plynulý.

K tomu všemu retro prostředí, zajímaví herci a kostýmy, a je z toho hit roku. Naštěstí nechybí i humor, který nám také pomůže dorazit ve zdraví ke konci, který svojí absurdností nejednoho uvrhne v údiv. U takovéhoto typu filmu nám to ale ani nevadí.

na csfd.cz

Reklamy

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s