Divadlo

HaDivadlo: Holubi

(foto z http://www.hadivadlo.cz/inscenace/390/pigeons-holubi)

Pár let zpět byste na těchto řádcích viděli jen samé Úchvatné, Musíte na to jít a To stojí za to! – a vše by bylo kurzívou. Pak bych to mazala, ťukala si na čelo a styděla se za sebe. Jako vysokoškolačka a studentka, která si prošla předmětem Kritika, bych se ale i tak neměla zahalit do upjatosti a pseudoerudovanosti, protože mé nadšení HaDivadlem bych tak naprosto potlačila. Navíc těžko můžu napsat Na to musíte jít, protože se jednalo o derniéru. A je mi to ohromně líto, protože bych na Holubi šla klidně znovu a je mi to ohromně líto, protože pokud si tento článek přečtete (?) a zalíbí se vám tato hra, v nejbližší době na ni nebudete moct jít – pokud vůbec.

Autorem této hry je významný německý dramatik narozený v roce 1972, tedy poměrně mladý, David Gieselmann. Režie se bravurně ujal Marián Amsler, ale abych hned na začátek nemusela vyjmenovávat všechny jednotlivě – najít je můžete v odkaze níže – musím podotknout, že tak propracované představení, u kterého by všechny části fungovaly a zapadaly do sebe, často nevidím. Nemůžu mu vytknout ani Ň.

To nejdůležitější, příběh. Aktuální, text srozumitelný, ale ne jednoduchý, vtipný, ale s vážnější myšlenkou. Zdánlivě chaotický sled událostí, kdy se mnohé odehrávaly současně, je přehledný, ale nutí diváka setrvat v pozoru. Stejně tak fascinující postavy – ulítlé paruky, které vystihují ulítlé role (především psycholog), výrazné líčení – zaujaly mě ty kruhy pod očima a dojem zapadlých očí, a celkově kostýmy. Herecké výkony obdivuhodné, žádný náznak improvizace nebo vypadnutí z role, výrazná gesta, dokonalé ovládnutí mimiky a vyjadřování pocitů tělem a hlasem. Hudba vše podkreslovala a vytvářela tu správnou atmosféru. Stejně tak světla. Je jasné, že při prvních představeníh v roce 2011 mohlo docházet k chybám, ale derniéra byla špičková. Mnozí se smáli, já stačila jen ovládat pusu a oči, aby nevypadaly tak fascinovaně a blaženě – za meze slušnosti. Byl to opravdu zážitek a já doufám, že HaDivadlo má všechny hry tak dobré. Je to o tolik jiné než hry, na které jsem zvyklá z Městského divadla nebo Bolka. Alternativní, ale ne tak přehnaně jako v Redutě. Alternativní, ale slysluplné a účelové. Nové, pro mě určitě.

Psáno ze dne 27. 4. 2013

Zde můžete vidět trailer.

Zde se můžete dozvědět více o představení.

Reklamy

One thought on “HaDivadlo: Holubi

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s