Literatura

Dějiny fotografie – Od roku 1839 do současnosti

Dějiny fotografie - Od roku 1839 do současnosti Když jsem sháněla knihu o dějinách fotografie, s nadšením sobě vlastním jsem objevila na FF regál plný knih o fotografii. České, světové, jednotliví autoři atd. První kniha, kterou jsem si přečetla, jsou 764stránkové Dějiny fotografie, které vychází ze sbírky The George Eastman House Collection. Nenajdeme zde tak úplně vše, přestože Eastmanova sbírka je obrovská. Nedočtete se zde nic o směrech jako je secesní fotografie, piktorialismus, purismus aj., ale na druhou stranu kniha obsahuje fotky z celého světa – z Kypru, Indie, Turecka, Ameriky atd. Další nevýhodou je, že končí rokem 1993. Vůbec tedy nehovoří o barevné fotografii, o pop-art ani nezavadí, nové směry a přístupy tam také nenajdete.

Knihu můžu doporučit, je v ní mnoho zajímavých fotografií, fotografů a informací o době, ale neposkytuje  vše, co by člověk od dějin fotografie očekával.

PS: Fasinovalo mě to, že fotka na přebalu byla vyfocená tuším před první světovou válkou, prostě velmi brzy – později kolorována, a už tehdy si dokázali poradit s tak rychlou závěrkou, aby vyfotili kulku procházející jablkem. Jejich vynalézavost je ohromující.

Reklamy

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s