Divadlo

Divadlo v Celetné: Něžná je noc (Kašpar)

(foto z http://www.bezruci.cz/hra/nezna-je-noc/)

Druhá hra od Kašparů (v dramaturgii a režii Patrika Hartla), kterou jsem viděla velmi dávno, ale zatím se nedonutila na ni napsat hodnocení, mě v mnohém překvapila. Jedná se o hru komorní, protože je Divadlo Bolka Polívky velké, tak se přistavělo provizorní hlediště na jevišti a vměstnalo se tam jen cca 80 lidí. Mezi nima jsem byla i já a těšila se na herecký výkon Martina Hoffmana, o kterém mě přesvědčil už v Cyranovi předcházejícího dne.

Něžná je noc je propojením dvou povídek od Dostojevského a jedinými aktéry je Martin Hofmann a Marika Šoposká, která se vyskytuje až v druhé povídce. V první části se setkáváme s postavkou alkoholika, který vypráví o svém životě. Je to velmi drsný příběh, kterého se M. Hofmann ujal bravurně. Přestože se během hry vyskytly problémy v hledišti, nijak mu to neubralo na výkonu. Lesk a nepřítomnost v očích, nejistý pohyb a nakrčení těla, opilecké úsměvy a žvatlání, skvěle nastudovaná postava. Bohužel však problémy v hledišti vyvolaly bouři smíchu, která katastrofálně ovlivnila celé představení. Diváci poté očekávali vtip a smích a viděli ho tak i v situacících ryze tragických. S tím nemohl Hofmann nic dělat a bylo to jistě velké zklamání pro ty, kteří k představení přistupovali profesionálněji a věděli, že se jedná o tragédii.

Druhá část už se obešla bez smíchu, přestože stále visel ve vzduchu. Zde už vystupovala i M. Šoposká, která hrála mladou ženu hlavního hrdiny a téměř celou hru ležela nemocná v posteli. Řeklo by se, že to nic není, ale stejně jako Hofmann se role ujala zodpovědně a nebylo pochyb, že před námi leží těžce nemocná žena, která má strach ze svého manžela. Nemůže se mu přes nemohoucnost nijak bránit, což vidíme jasně na jejích rukách křečovitě svírajících přikrývku a na děsu a opovržení v očích. Hofmann zde ukazuje dokonalou přeměnu z opilce v majitele zastavárny myslícího jen na peníze. Tato změna, mezi kterou uběhlo jen dvacet minut, vyráží dech. Stejně jako pointa celého příběhu, který je postaven na nekončícím monologu, za který si Hofmann zaslouží opravdové uznání.

Kašpaři bodují, pokud budete mít někdy příležitost na ně zajít, neváhejte.

Psáno z 23.2.2013

Reklamy

2 thoughts on “Divadlo v Celetné: Něžná je noc (Kašpar)

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s