Divadlo

Divadlo v Celetné: Cyrano (Kašpar)

Bezesporu kultovní hra francouzského dramatika Edmonda Rostanda, Cyrano z Bergeracu, stále slaví na českém jevišti úspěch, přestože vznikla před bezmála 120 lety. Je to především příběh, který se dotýká mnohých. To dokazuje i divadelní spolek Kašpar, který o devíti členech a s velmi skromnými dekoracemi vytváří hmatatelnou atmosféru hry o lásce, ušlechtilosti a hrdosti.

Cyrana z Bergeracu můžeme znát mimo jiné z Národního divadla v Praze, které pro svoji inscenaci využilo překladu Jaroslava Vrchlického. S velmi náročnými poetickými pasážemi se Kašpaři nepotýkali, sáhli totiž po překladu Jindřicha Pokorného. Věděli proč. Překlad z roku 1975 je přístupnější novodobému divákovi. Jazyk je moderní, odpadají přísná pravidla veršů a herci tak mohou s textem pracovat svobodněji, děj svižně běží vpřed. Příběh tato změna nijak nenarušuje, ale vyjímá se především na malém poli.
Kašpaři se totiž spoléhají především na obsah hry, na osudy postav a na herecký talent svého ansámblu. Cyrano má v jejich podání velmi jednoduchou výpravu. Atmosféru nevytváří ani tak prostředí, rekvizity a kostýmy, ale herci a slova, která pronáší. Smysly diváků mohou o to víc strhnout emoce vyvolané ušlechtilostí a duševní krásou Cyrana, který se musí potýkat s nenaplněnou láskou a vlastní zveličovanou ošklivostí.
Zatímco první polovina představení hraje na bránice za využití Cyranova sebeironického pohledu na vlastní vzhled – především na svůj známý velký nos, druhá nás o to víc smete vážností a tíhou situace na bojišti, kterou podkresluje emotivní hudba. Bojišti nejen válečném, ale i srdečním. Kašpaři nám dokazují, že záleží především na sdělení příběhu a na způsobu, jakým je podáno.

Psáno z představení 22. února 2013

článek si můžete přečíst na kult.cz

foto z ZDROJ

Reklamy

One thought on “Divadlo v Celetné: Cyrano (Kašpar)

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s