Divadlo

Když se náš život blíží vyvrženému vorvani

(foto z http://www.divadlokalich.cz/repertoar/44-na-melcine/)

Nedávno jsem viděla v Divadle Bolka Polívky hru Franka Houtappelse Na mělčině, s kterou přijeli herci divadla Kalich. Po jeho skončení jsem konstatovala, že to bylo nejlepší představení, které jsem tam kdy viděla. Teď bych spíš řekla jedno z nejlepších, protože v Bolkovi je téměř každé představení fantastické.

Hra je bohatá především co do obsahu, psychologie postav a skvělého hereckého talentu všech čtyř účinkujících, kterými jsou Iva Janžurová v roli přestárlé matky Ingrid, z jejichž úst slyšíme slova jako „Já mám tenhle barák u prdele“ a „Sue, come here, you lazy bitch“, Bára Munzarová v roli dcery Roose, která žije zdánlivě idilický život v Thajsku a která umí velmi dobře pracovat s intonací hlasu, dále Miroslav Vladyka, který se do role „když bych si představila obyčejnýho chlapa s kladivem, tak to bude on“ náramně hodil. A v poslední řadě skvělá herečka Sabina Remundová, která hrála dceru Miu. Ženu, která musí mít vše pod kontrolou, stále někomu říká, co má dělat, je ukecaná, se vším si dělá starosti a na krku má dvě děti, které s ní máchají jak hadrou v kýblu, a manžela, který v ní vidí jen služku.

Změna v životě těchto žen nastane po smrti otce, který celý život zasvětil statistice o ložisku zemního plynu, kterou po něm ale stejně nikdo nikdy nechtěl. Všechny tři ženy velmi ovlivnil spíše v záporném slova smyslu. Po jeho smrti si jeho žena Ingrid uvědomí, jaký žila život, a že je čas ho změnit aspoň svým dcerám, které by na to možná přišly také až za čtyřicet let manželství.

Hra je velmi vtipná, psychologicky propracovaná, dějově se vyvíjí a přijde mi, že co do stránky toho, co si z ní člověk může odnést, se podobá Shirley Valentine. Vřele ji doporučuji všem, kteří chtějí vidět kvalitní představení po všech stránkách.

recenze na Topzine / recenze a rozhovor na stránkách Kalichu

Reklamy

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s