Literatura

Eduard Světlík: Jak zkrotit Pegasa aneb O literární tvorbě s humorem

Na tuto knihu bych mohla napsat kvalitní recenzi, protože má své plusy i mínusy, ale omluvte mě, vezmu to krátce. Knihu bych doporučila všem, kteří to myslí s psaním vážně a doufají, že jednou vydají knihu. Jak zkrotit Pegasa není kniha tvůrčího psaní, ale spíš historky ze zákulisí redaktora i spisovatele Eduarda Světlíka. Autor nezatajuje, že cesta spisovatele je trnitá, zároveň ale podává mnoho povzbudivých zkušeností a postřehů. Najdeme zde kapitoly Otázky literárního vzdělávání, Z redakčního zákulisí a literární arény, O literárních oborech, formách, žánrech a jazyce a Exhibice (volné sloupky, fejetony, eseje apod.).

U knihy jsem se bavila a hodně mě povzbudila. Je pravda, že některé části mi přišly zbytečné, třeba různé básničky, které mu chodily v dopisech, jeho přepis Havrana atd. To narušuje stavbu knihy, ale čtenáři to snad nevadí.

Vypsala jsem si, citace: SVĚTLÍK, Eduard. Jak zkrotit Pegasa, aneb, O literární tvorbě s humorem. Vyd. 1. Ilustrace Pavel Matuška. Praha: Academia, 2002, 191 s. ISBN 80-200-1042-4.

  • Soudím, že většina dobrých autorů uspěla ne proto, že jim šlo psaní lehce, ale proto, že museli překonávat více vlastních nedostatků než ostatní, že si kladli náročnější úkoly, i proto, že o sobě dokonce pochybovali více než jiní. (20-21)
  • Protože není tak snadné se dostat ke vhodnému vzdělání, bezprizorní autor střídá okamžiky velké sebedůvěry a okouzlení sebou samým, kdy žádnou pomoc nepotřebuje, s chvílemi naprosté beznaděje, kdy má pocit, že mu nikdo pomoci ani nemůže. (24-25)
  • Většina autorů podléhá dojmu, že se musí předvést jako lidé duchaplní, vtipní, originální – což se jim ovšem podaří jen zřídka. Častěji dojde k efektu, jemuž se říká kouzlo nechtěného.
  • Některý autor přijde do redakce jen proto, aby vám nad rukopisem vysvětlil, co tím chtěl říci. Jeho komentář bývá velice podrobný, obsahuje řadu zajímavých detailů, ale v rukopise z nich nenajdete skoro nic. Zkušený redaktor proto hned, jakmile takový vysvětlovač spustí, zvolá: „Výborně! Napište to tam a bude to fajn.“ (57)
  • Dokonalá krása, jak známo, se nejdříve okouká (64)

Aforismy:

  • Ironie: Ironie je homeopatický lék. Čím jemnější dávkování, tím větší účinek. (Erich Brock)
  • Kritik: Kritici jsou vši, které lezou po literatuře. (Ernest Hemingway)
  • Originalita: Kdo dělá všechno správně a neomylně, nemůže nikdy přijít na nic nového. (Jiří Stivín)
  • Úspěch: Úspěch je něco, co ti přátelé nikdy neodpustí. (Julian Tuwim)

 

Reklamy

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s