Divadlo

Soukromý skandál (Studio Dva)

(zdroj obrázku)

Patrik Hartl ve své hořké komedii Soukromý skandál rozehrává partii hodnot. Na jednu stranu staví peníze a kariéru, na druhou upřímnost a partnerské vztahy. Přestože je hra svým obsahem více tragická než komická, je prokládána kvalitním vtipem. Ten sice uspokojuje diváky a odlehčuje atmosféru, zároveň však potlačuje vážnější myšlenku a smích zastiňuje kvalitní herecké výkony.

Černým králem této hry je arogantní a bezcitný kariérista, který je ochotný pro získání peněz udělat vše. Během jednoho týdne se plně projeví jeho charakter, kterým všechny znechutí. Na přetřes dojdou soukromé skandály – důsledky zadluženosti, problémy se sexem, pocity prázdna v dlouhodobém vztahu, honba za slávou a samolibost. Zdánlivě klasický příběh, který však svým průběhem leckoho překvapí. Největším šokem se stává s převahou vítězící černý král, který nakonec dosáhne všeho, za čím si šel. Částečným uklidněním diváka může být věta jeho oběti: „Nebudu vás soudit. To, jaký jste, vás dostatečně potrestá.“

Humorná část představení je postavena především na rozšířeném BC viru – viru pravdomluvnosti. Autor si pokládá otázku, co by se stalo, kdyby lidé mluvili pravdu? Jeho odpovědi sice vyvolávají smích, ale narušují kompaktnost příběhu a jsou v něm nadbytečné. Postavám ubírá virus na motivu a činí je nesvéprávnými. Upřímnost, která by mohla být ušlechtilým projevem postav, je jen nemocí. Východiskem by mohlo být zjištění, že vlastně žádný BC virus po světe neřádil a lidé mluvili pravdu, protože mohli. Smích v mnoha případech narušuje dojem těm, kteří se s postavami sžili a v napjatém očekávání sledují vývin situace. Možná se Patrik Hartl obával, že kdyby podal ryze psychologické drama, český divák by se nepřišel podívat, přestože je hra svým obsahem i hereckým obsazením velice kvalitní.

Soukromý skandál
Divadlo Bolka Polívky
Psáno ze dne 28. ledna 2013

článek můžete najít upravený editorem i na kult.cz

PS: Mimo tento článek chci zmínit, že herecké výkony byly opravdu fantastické. A to všech herců: Eva Holubová, Kryštof Hádek, Kristýna Fuitová Nováková, Alexandr Hemala a jeden herec, který zaskakoval za Maroše Kramára, ale nevím, jak se jmenoval. Scénář měl mnoho silných chvil. Stejně tak vtipných, ale viz článek. Kulisy byly velmi dobře vyřešené, vše se odehrávalo na malém jevišti téměř beze změn, přitom se tam nacházely dvě místnosti, výtah atd. Líbil se mi také televizní přenos, kdy si dva herci nasadili na hlavu bednu televizní a vždy rozsvěcovali a zhasínali světlo podle toho, kdo mluvil. Jedna poznámka mě pobavila, že jsem si ji zapsala (mimo další): ,,Preventivně se zastřelil, jen aby nemluvil pravdu.“ – člen kongresu.

Reklamy

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s