Filmy

Gangy New Yorku (Gangs of New York)

posterGangy New Yorku od známého režiséra Martina Scorseseho nás zavádí do New Yorku šedesátých let devatenáctého století, které není aspoň pro mě zrovna běžné. Z hlediska historického je film velkým přínosem, pokud můžeme událostem aspoň z hlediska faktů, která se až tak nedotýkají samotného děje, věřit. Bombardování, války gangů, podsvětí s nevázaným sexem, boxem a psími zápasy, politika. Tento film ale není dokument, takže se zaměřím i na samotný příběh. Ten už totiž silně pokulhává.

Hnací silou našeho ,hrdiny´ ne pomsta a spravedlnost. Pomocí tohoto filmu a vzpomínání na dalších x, které jsem s těmito motivy viděla, jsem si sestavila takovou bodovou křivku, jak se tyto filmy vyvíjí.

  1. ,Hrdinovi´ zabije ,Zloduch´ někoho blízkého. ,Hrdina´ se musí pomstít.
  2. Uběhne několik le, a ,Zloduch´ ,Hrdinu´ nepozná, případně ,Zloduch´ vůbec nezná ,Hrdinu´
  3. ,Hrdina´ se stane pravou rukou ,Zloducha´, který nic netuší. Často se u něj objeví i nějaké vlastnosti, které na něm můžeme oceňovat, popřípadě hraje nevědomky ,Hrdinovi´ na city. V ,Hrdinovi´ roste chuť po pomstě. ,Zloduch´ je často nejvyšší kápo města nebo nějaké skupiny.
  4. Do příběhu se zaplete ,Žena´, která vyhrotí zápletku, protože ,Hrdinovi´ na ní bude záležet, bude mít tedy slabinu.
  5. ,Hrdinu´ zradí jeho pravá ruka a ,Zloduch´ se o všem dozví, aniž by to ,Hrdina´ tušil.
  6. ,Podrazáka´ čeká odplata, ale uvědomuje si svoji vinu.
  7. Buďto ,Zloduch´ ohrozí ,Ženu´, nebo ji rovnou zabije. ,Hrdina´ jedná, ,Zloduch´ se s ním bije o život. Často k tomu využívá i nějakou podlost.
  8. ,Hrdina´ vítězí.

Vše sedí, jen mezi bodem 7 a 8 je mezera, ve které je ,Hrdina´ ponížen, zároveň však hodlá získat spravedlnost, kterou vidí v novém politickém zřízení. Další cca půl hodina je spíše historická. Nakonec ,Hrdina´ sice vítězí, ale divákovi přijde, že už je to vlastně jedno, protože mezi bodem 7 a 8 přestalo jít jen o něj.

Velmi oceňuji především střih, který umožňuje mimo návrat ve vzpomínkách, uvědomování si souvislostí a na konci běh let. Také celá výprava byla dobrá, kostýmy fantastické, rekvizity, prostředí, herci měli špínu za nehty apod. Precizně odvedená práce. I herecké výkony jsou dobré, vidíme zde například Cameron Diaz a Leonarda DiCapria, je velmi zvláštní vidět takové celebrity při mazlení.

na csfd.cz

Reklamy

2 thoughts on “Gangy New Yorku (Gangs of New York)

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s