Divadlo

Malé divadlo komedie: 1 + 1 = 3

Nová hra režiséra Láryho Koláře a divadelního souboru Malé divadlo komedie poprvé na jevišti Divadla Bolka Polívky si ihned získala diváky množstvím gagů a uvolňováním slzných kanálků. Britský autor Roy Conney, přezdívaný též mistr frašky, zde pomocí proplétajících se lží a úskoků, nečekaných telefonátů a zvonění domovního zvonku vytváří komplikovanou zápletku, z které se však ani on sám nevymotá.

Kdo by tušil, jaké výhody poskytuje povolání taxikáře – rovnou dvě manželství. Když ale hlavní hrdina John Brown skončí v nemocnici, vypukne hotové zápletkové peklo. Do hry je zapojen nejen on a jeho dvě manželky, ale také jeho kamarád Stanley, který během hry projde proměnou věku i orientace, dva okresní policisté a homosexuální soused, který vynáší z koupelny prosáklý latex.

Hlavními pilíři této hry jsou humorné dialogy, ve kterých žádný vtip nevyzní naprázdno, a nepředvídatelné zvraty. Hra vyžaduje maximální pozornost. Postavy Johna a Stanleyho se chytají všech stébel, které se mění spíš v klacky házené pod nohy, jejich improvizační schopnosti dosahují maxima. John do této doby zvládal obě manželství s přehledem a přestože obviňuje ze vzniklého konfliktu všechny, jen ne sebe, divák s ním sympatizuje a jak je zvykem, nedočkavě vyhlíží rozuzlení vzniklého chuchvalce lží.

Toto rozuzlení ale nepřichází. Divák se právem může cítit obelstěn. Ve chvíli, kdy je celá situace nejnapjatější a všichni cítí, že teď to přijde, sedne si John Brown na sedačku a řekne pár slovy celou pravdu, čemuž přihlížející policista nechce věřit. Světla zhasínají a přichází potlesk. V místnosti ale nejsou přítomny manželky, divák tedy ví, že se problém bude muset ještě vyřešit, ale jak? Zůstane s oběma, jednou, nebo o ně přijde? Pokud hru nedokázal dotáhnout do uspokojivého konce autor, proč to hodil na diváky? Po nejostřejším vrcholu dějové křivky strmý pád a konec, situace jak pro antické Deus ex machina.

 1 + 1 = 3
Divadlo Bolka Polívky
Psáno z premiéry 19. ledna 2013
www.divadlobolkapolivky.cz/

Vyšlo i na stránkách kult.cz (s úpravami editora)

Reklamy

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s