Filmy

Amadeus

posterFilm oceněný mnoha Oscary, kdo by se také divil, když byl natočen v režii našeho vynikajícího režiséra Miloše Formana. Mnozí tento životopisný film jistě znají, byl natočen v roce 1984 a stejně jako například film Mahler (1974) ho doprovází hudba od samotného mistra, kolem kterého se celý snímek točí jako káča – Wolfganga Amadea Mozarta. Narozdíl od Mahlera mě však tento snímek uspokojil ve všech směrech. Můžeme se zde setkat se zajímavými propojeními záběrů – příkladem muchlání papírů a současně stádo lesní zvěře, které jakoby tento zvuk rozehnal, ale také propojení Mozartových myšlenek s hudbou, kterou tvořil (až neslyšel vůbec klepání na dveře), nebo s probíhající operou, pro kterou byla hudba psána. Setkáváme se zde s vysvětlením předlohy některých Mozartových oper, například Dona Giovanniho, ve které by se měl objevovat Mozartův zemřelý otec.

Mozartův (Tom Hulce) příběh je vyprávěný jeho nepřítelem, který se proklíná za jeho smrt, Antoniem Salierim (F. Murray Abraham). Ten vykresluje Mozartovo nadání jako dar od Boha, mohlo by se zdát, že má pravdu. Mozart si všechnu hudbu pamatuje po prvním zaslechnutí, svoji vlastní nosí v hlavě, a když ji přepisuje na papír, ani jednou ji neopraví. Jeho hudba je nová, geniální a hluboká. Pracuje celé dny.

Nevím, nakolik se film drží Mozartova skutečného života, ale i přes jeho dlouho stopáž (180 min) mě ani chvilku nenudil. Kamera, herecké výkony, hudba, scéna i kostýmy, vše precizní.

Reklamy

2 thoughts on “Amadeus

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s