Divadlo

Zamilovat se (Divadlo Kalich)

Hra amerického autora Noela Cowarda v inscenaci pražského Divadla Kalich pro měl byla průměrným divadelním zážitkem. Hra během svého vzniku ve třicátých letech dvacátého století prošla značnými změnami. Původně půlhodinová stopáž se rozrostla na dvě hodiny. Původně byla hra jen o náhodném setkání dvou lidí na vlakovém nádraží, mezi kterými vzrostla vášeň a touha, zamilovanost, kterou však nemohli projevit, protože to ve své době v jejich společenské vrstvě bylo nepřípustné. Téma je krásně aktuální v jakémkoli čase i na jakémkoli místě, dle mésto názoru si ji mohou převzít a upravit klidně i muslimové nebo Číňané a vytvoří hru plnou napětí a skrytého pochopení od diváků. Dnes už není nevěra tak diskutabilní téma, proto je hra rozvedena za hranici svého původního rozhledu, dojde tedy k naplnění oné touhy po dotycích a bližším poznání, přesto i tento pár najde své hranice. Jana Paulová v hlavní roli srší vtipnými hláškami, kterými je její postava obestřena. Pavel Zedníček se na nich spíše už veze, popřípadě ji v nich podporuje. Jsou to jediní herci na jevišti, kteří ztvární svému kolegovi i jejich protějška v manželství.

Hra je také zajímavá tím, že získáváme náhled do myšlenek obou protagonistů. Ti mimo rámec dialogu vystupují z role a říkají nám, co si zrovna myslí. Může, ale nemusí to být pro některé rušivým prvkem. Kdyby bylo postav víc, už bych to za klad nepovažovala.

Co mi vadilo byla návnada v podobně čtyřiceti osmi dolarů, které dal muž ženě jako splátku na Věčnost. Divák se těšil na chvíli, kdy bude vysvětleno, o co vlastně přesně jde, ale nakonec ta chvíle působila vynuceně, že tam logicky musela být, tak ji tam někam vsunuli. Dále mi přijde trošku neuvěřitelný konec, respektive i začátek, ti dva by si jistě ono nedorozumění, které neprozradím, vysvětlili, promluvili si o tom a pak možní uznali, že to tak bude lepší.

Z představení jsem si kromě úsměvu odnesla i větu: ,,Jak víš, že ho miluješ, když jsi zamilovaná?“

Reklamy

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s