Divadlo

Městské divadlo Brno: Jakub a jeho pán

(foto z http://www.mdb.cz)

Hra Jakub a jeho pán z pera Milana Kundery je vyjádřením pocty Denisu Diderotovi, jak aspoň tvrdí podtitulek. Její vznik se datuje k roku 1971, není to tedy žádný novinka. Na prknech Městského divadla Brno měla však svoji premíru loni, 27. října, v režii Stanslava Moši.

Hra nese označení Moudrá komedie, která jí sedí jako ulitá. Zamyšlení střídá úsměv a kromě konce, který je rozvleklý, se divák po celou dobu baví. Pro mě, divadelního nováčka, je to nezvyk – zamýšlet se u hry. Z Jakuba a jeho pána přímo čiší cosi kunderovského, co na nás dýchá i z jeho knih. Klade otázky a hledá na ně odpovědi. Ve hře nám pomocí vychytralého sluhy Jakuba (Jan Mazák) a jeho mírně melancholického pána (Viktor Skála), kteří si vypráví historky z vlastního života, ukazuje za prvé radost z vyprávění, za druhé, jak se postavy víceméně stále opakují, přestože se jedná o skutečné lidi. Pán je důvěřivý a posléze napálený jako Otrapa (Jakub Zedníček) v Jakubově příběhu, jeho milá Agáta (Andrea Březinová) je stejná coura jako Dcera (stejná herečka) z příběhu jedné hostinské (Lucie Zedníčková). K tomu všemu Kundera ústy postav polemizuje nad tím, že jsme všichni napsáni tím nahoře – postavy, které vidíme, byly skutečně napsány, Kunderou, zajímá je, jestli byly dobře napsány, nebo ne. Nejsme i my někým napsáni? Kladou si také otázky, kam jdou. Odpověď zní vpřed – protože každý směr je vpřed.

Vidět můžeme ještě Vojtěcha Blahutu, Márii Lalkovou, Ladislava Koláře, Patrika Bořeckého, Martina Havelku a Janu Musilovou.

Mimo samotný filosofický nádech můžeme ocenit i stavbu příběhu. Dva herci jsou hlavní vypravěči a historky, které vypráví, se odehrávají pomocí jiných herců na jevišti. Když přestanou vyprávět, herci ustrnou v pohybu. S tím jsem se ještě nesetkala, ale velmi mě to bavilo.

Jak jsem psala na začátku, vytkla bych hře jedinou chybičku. Zdálo se mi, že autor nezvládl ukončení. Diváci v jednu chvilku nepoznali, jestli skončila hra nebo ne, celé se to jaksi táhlo a neuspokojovalo.

Psáno ze představení dne 10. 1. 2013

Reklamy

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s