Masarykova univerzita

Na mušce obor Sdružená uměnovědná studia

Po dlouhé době jednoho semestru bych ráda přidala další článek do povídání o svém oboru. Dnes to bude o povinných předmětech, povinně volitelných, o kreditech a o tom, proč na tento obor (ne)jít a co (ne)očekávat.

Pro začátek něco ke kreditům. Ty na mém oboru sbíráte jako houby po dešti. Mám zatím sice jen 10 ze 42, ale ten zbytek je jen otázkou času. Skoro každý předmět má kolem 4 kreditů. Na pajďáků vám dají za předmět kredit, takže vám pak na krku visí 27 předmětů a nevíte, kudy kam.

Pozn.: Za semestr musíte mít 20 kreditů, ale doporučuje se víc, abyste zvládli ten limit 180.

Základní informace o kreditech:

Student jednooborového studia musí získat celkem 180 kreditů, z toho:

 • povinné: 96
 • povinně volitelné: 51 (student volí pouze z nabídky povinně volitelných předmětů vypsaných v registračních šablonách US)
 • volně volitelné: 8 (student může volit z nabídky v rámci celé MU) – zde bych poznamenala, že to jsou tzv. C předměty. 8 kreditů je nutnost, potom se vám ale samozřejmě kredity započítávají dál do součtu 180. Uvědomte si ale, že mnohé předměty můžete navštěvovat jen tak (pokud například není naplněná kapacita nebo to není seminář), aniž byste pak museli skládat zkoušku, ale samozřejmě bez kreditů – pokud vás ten předmět zajímá.
 • Diplomový seminář I, II: 5 + 10
 • Diplomová bakalářská práce: 0
 • Tzv. společný základ:
 • Zkouška z cizího jazyka s výstupní úrovní B2, kreditní hodnota 4 kredity typu A (zájemci mohou absolvovat také nepovinný semestr výuky jazyka zakončený kolokviem s kreditní hodnotou 2 kredity C, započítává se do volně volitelných předmětů). – Pozn.: Jedná se o předmět Anglický jazyk pro akademické účely I nebo II (popřípadě německý atd.)
 • Tělesná výchova: 2 – Pozn.: zde je opravdu velká nabídka
 • Filozofie: 4 – Pozn.: Protože jsme na filosofické fakultě, musíme mít základy filosofie. Tento předmět se nazývá: PH0001 Filozofie pro posluchače nefilozofických oborů

Povinné předměty:

Ráda bych zde popsala všechny předměty, ale mám za sebou teprve první semestr, takže budu seznam obměňovat.

Kapitoly z dějin divadla: tento předmět s paní Valentovou se mi velmi líbil. Je rozdělený na I a II, přitom k II musíte mít ještě cvičení. Na konci předmětu se píše test s otevřenými otázkami, který měla paní V. opravený ještě ten den, dále musíte poslat subjektivní úvahu nebo recenzi nějaké divadelní hry z probírané doby. Docházka povinná není. Na primatu (odkaz a vysvětlení níž) najdete poznámky, ale doporučuji hodinu navštěvovat, výklad je zajímavý, uvidíte ukázky z představení, které jinak těžko seženete a víte, na co se zaměřit.

Kapitoly z dějin filmu: Tento předmět vám může dát hodně zajímavého, dějiny jsou zde ale probrány letem světem, takže pokud se chcete filmu věnovat víc, musíte si vzít nějaký předmět z jeho oboru. Ukončení je v podobě testu přes internet  z jakéhokoliv počítače (tedy ano, i z domu). Stejně jako u divadla je I a II s cvičením. Docházka povinná není. Prezentace jsou dostupné. Podle profesorky uvidíte, jestli má cenu předmět navštěvovat, nebo si to stačí přečíst v prezentaci, protože nic víc se nedozvíte.

Kapitoly z dějin umění: Zde se nedozvíte moc o starších kulturách, ale dostanete se za jeden semestr až k baroku. Opět dějiny umění letem světem, od každého trošku. Stejně jako u divadla je I a II s cvičením. Ukončení je v podobě dvou testů s otevřenými otázkami, okruhy otázek učitelé dodají. Tyto testy bych nepodceňovala. Docházka povinná není. Dostupné prezentace.

Uměnovědný proseminář I.: Povinný, když ho nesplníte, musíte prodlužovat studium o rok. Od tohoto semináře jsem čekala, že se dozvím hodně o tom, jak psát správně odbornou práci. Tři hodiny jsme dělali citace, což mi přišlo hodně zbytečné, protože vše se dá udělat rychlostí blesku přes citace.com, nebo si dohledat. Abyste předmět splnili, musíte napsat recenzi, analýzu a resumé předloženého textu a anotaci své semestrální práce, což budeme mít za úkol příští semestr. Docházka je povinná, tedy zapisujete se do listu.

Úvod do uměnovědných studií – Tento předmět vede pan Balarin, jehož výklad je zajímavý, srozumitelný a líbí se mi, jak se zajímá, jestli jsme spokojeni. Proto doporučuji navštěvovat. Prezentace jsou dostupné, ale hodně věcí v nich není, čímž profesor dosahuje pozornosti a vy jste nuceni si zapisovat poznámky. Ukončení je formou testu ABCD a esej. Stejně jako u Socilogie (níž) je hodně povinné literatury, v ISe skeny, doporučuji číst průběžně. Docházka nepovinná.

Sociologie umění – Předmět otevíraný jedno za dva roky. Opět s panem Balarinem, ale také rektorem Bekem. Jinak stejné jako u Úvodu do…, akorát v půlce semestru test z literatury ABCD. Je těžký, ale když ho budete psát jako poslední, spolužáci vám dají otázky :). Doporučuji si tyto dva předměty dávat společně, protože jsou si hodně podobné. Docházka nepovinná.

Uměnovědný biograf I. – Předmět, ve kterém je vaším úkolem sledovat filmy, na které potom musíte napsat kritickou miniesej. Takovou recenzi. Půl hodinu až hodinu i víc posloucháte přednášku o filmu, režisérovi a vyslechnete celý děj a smysl, pak se díváte. Doporučuji psát eseje hned ten týden a během filmu si dělat poznámky. Docházka povinná.

Úvod do estetiky – Předmět, ve kterém se celou dobu učíte něco, co neupotřebíte v testu. Ten byl formou otevřených otázek na literaturu, kterou učitel C. několikrát změnil. Skeny byly na ISu. Výklad je nepřehledný, ale docela zajímavý. Docházka nepovinná.

Co se týče volitelných předmětů, zkusila jsem Redakční práce pro nebohemisty (velmi zajímavé, s paní L. Novákovou) a Kurz práce s informacemi (zajímavé, každý týden vypracujete úkol a test, a to po 13 týdnů za 5 kreditů). Za 10 kreditů máte i Praxe v kulturních institucích.

Výhody

Výhody tohoto oboru jsou  v tom, že získáte všeobecný přehled o umění (to je ale i nevýhoda, viz níž). Dále získáte kartičku, díky které můžete do mnohých divadel, galerií a jiných kulturních institucí zadarmo nebo výrazně sníženou cenu.

Slevy, které využívám: lístky do Městského divadla zdarma; do Hadivadla za 20,-; do Divadlo Husa na provázku 30,-; do Buranteatr 30,-; vstup na výstavy Moravské galerie zdarma; vstup do Domu umění za 20,-; lístky do Národního divadla (Mahenovo, Janáčkovo divado a Reduta) za 50,- jako na ISIC s tou výhodou, že se dostanete do předních řad.

Nevýhody

Právě tato všeobecnost je nevýhodou, protože nejste na nic specializovaní. Těžko si potom hledáte zaměstnání. Ale jak kdo je šikovný, i tak byste se měli tak v druhém semestru začít specializovat na umění, které je vám nejblíže. Můžete třeba i obecně a být učitelem nebo v magistrovi jít do marketingu, ale promyslete si to. Je pěkné, když vás to baví, ale tak jako tak by vás to mělo i uživit. Pak je tu také ta lehkost tento obor udělat (tuším), kreditů hned hodně, většina věcí na Primátovi…

Šikovné odkazy nejen pro tento obor

Nejvyužívanějším odkazem je určitě Primát.cz. Když se na něj zeregistrujete, můžete si vyhledat podle kódu předmět, který máte v rozvrhu – a k němu všechny možné materiály, které tam přidali vaši starší spolužáci. Takže přednášky, co bylo v testu, výpisky, prezentace, tipy atd. Taky hodnocení učitelů. Stránka pro náš obor je Ústav hudebních věd. Zde najdete tu kartičku, list pro praxi atd.

Zajímá vás ještě něco? Otázky ráda zodpovím.

Reklamy

26 thoughts on “Na mušce obor Sdružená uměnovědná studia

   1. Za jeden ročník máme mít minimálně 40 kreditů, maximálně máme 60 :-) Ale těch 22 kreditů za jeden předmět je bohužel jen jednou za celých 6 let, co budu studovat :-)

 1. Zdravím, chtěla bych se zeptat jak je to s registrací předmětů. Jdu tam prvním rokem a ani trošku ten systém nechápu. :D Musím mít veškeré předměty které jsou povinné jestli jsem to pochopila a co ty ostatní povinné předměty? tam už si můžu vybírat ? … + teda musím mít Filozofii, angličtinu a tělocvik? Nebo jak to je ? :)

  1. Ahoj :) Povinný předmět, který si musíš vzít, je seminář (nebo se to jmenuje ještě proseminář, teď nevím). Pak si můžeš z povinných vybírat, ale podle mě je lepší si toho udělat co nejvíc na začátku. Co se týče počtu kreditů, musíš mít 20 za semester, ale nejsem si jistá, jestli je povinný i určitý počet A kreditů za semester, nebo za celé studium (tak či tak si povinné vezmeš, že :D). Ty další povinně volitelné, tam si můžeš vybírat, podmínka je splnit určitý počet B kreditů za studium, ale nemusíš si je brát všechny a ne hned první semestr (doufám). A C kredity jsou na tobě, to jsou předměty, které nabízí další obory i pro neoborové studenty. Filozofie, tělocvik a angličtina je povinná, ale můžeš si ji vzít kdykoli během studia. Takže nemusíš hned první rok. :)

   1. Moc děkuji, hrozně mi to pomohlo. Páč já se v ISu nemůžu vůbec zorientovat, i když přiznávám že ze začátku to byl fakt boj. :D … Takže angličtinu nemusím mít hned ze začátku studia? Tak to je super, už jsem se bála že jo, protože bych tam měla nějak moc předmětů, nebo se mi to aspoň zdálo. :D

 2. Ahoj, prosím mohla bys mi poradit? Nastupuji na dva jednoobory čj a literaturu a právě uměnovědná studia..Chápu správně, že se kredity za oba obory sčítají takže mi stačí získat 20 kr za semestr (a tedy ne 40)? Čím víc tím líp, to je mi jasné. A další otázka k uměnovědnému biografu. V info o předmětu mají, že výuka probíhá ve večerních hodinách ale v rozvrhu, že začíná ve 14:10, což se mi kryje s Úvodem do uměnovědných studií. Prosím, jak to bylo u Vás? :) Děkuji J

  1. Ahoj :) Jak je to s dvěma obory nevím, ale na ISu můžeš takové otázky najít už i s odpovědí, určitě se někdo zajímal – zkus zadat do vyhledávání :). Biograf jsme měli vždy večer v sedm, ale možná se to profesorovi nehodilo. Pokud se to kryje, tak si to budeš muset dát v jiném semestru – jedno z toho.

 3. Zdravím :) Chtěla bych se zeptat kde bych sehnala kartičku na ty akce, do divadla a tak :) vůbec netuším :) děkuji

  1. Na sekretariátu, úplně nahoře v hlavní budově Ústavu hudebních věd (Janáčkovo náměstí), musíš ji mít už vytištěnou. Dokument je na webovkách, ale nikdo ho tam nikdy nemůže najít :D

   1. A nemohla by jsi mi prosím poslat odkaz nebo tak něco? :D Mě příjde tenhle systém celkově už tak složitý, že to ani není možný :D Jako by toho už takhle neměli dost co na práci :D

    1. Já to právě nikdy nenašla, někdo mi to poslal, já to vytiskla a víc o tom nikdy neslyšela :D Na FB budete mít asi pro váš ročník skupinu, tak se tam zeptej, bude vás to potřebovat víc :)

 4. ahoj :) zvažuju zda si nepodat přihlášku na tento obor, ale slyšela jsem, že podmínkou k přijetí jsou oborovky, je to pravda? + jak moc je těžké se na tento obor dostat a udržet se ? :D díky moc

  1. Ahoj, my měli před třemi roky jen TSP. Těžké se tu udržet není :). A ani za mě nebyl nijak vysoký percentil u TSP, tak by to snad mělo být vše v pořádku :)

 5. ahoj, chtěla bych jít na kombinované – uměnovědná studia. Bohužel neumím angličtinu. Je tam povinná ?
  Děkuji

  1. Ahoj, povinná je zkouška z jazyka na úrovni B2, ale nemusí to být angličtina. Já měla zkoušku z němčiny a myslím, že je možné udělat i z francouzštiny a možná i z jiného jazyka. Vždy se to jmenuje: „jazyk“ pro akademické čely II (třeba tedy Němčina pro akademické účely II). Můžeš si udělat jeden semestr jazyk pro akademické účely I, což je asi B1, aby ses připravila na II. Tak jako tak je něaký jayzyk povinný.

 6. Ahoj, ráda bych se zeptala, jak je to zhruba s časovou náročností a rozvrhem – uvažuji si dát uměnovědy a pajdák, ale bojím se, jestli je vůbec reálné to stíhat, protože na pajdáku je těch předmětů hodně.
  Děkuji za odpověď. :)

  1. Ahoj, co jsem slyšela, tak je pajdák časově hodně náročný, ale možná záleží na zaměření. Co takhle pedagogika-výtvarná výchova/umění? Tím by se ti tyto dva obory pěkně propojily. SUS není příliš časově náročná, kdyžtak si to můžeš i rozmyslet :)

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s