Divadlo

Reduta: Europeana

(foto ze stránek Mahenova divadla Brno: http://www.ndbrno.cz/reduta/europeana?idp=12493)

Divadelní inscenaci knihy Europeana autora Patrika Ouředníka, jsem měla příležitost vidět 16. prosince v divadle Reduta. Režisérem je Jan Mikulášek, který tyto stručně pojaté dějiny také zdramatizoval. Stejně jako kniha přeskakuje z jednoho období do druhého a zpět, tak i v představení se můžeme setkat s určitou roztěkaností. Jednu chvilku jsme u atomovky a druhou zpět v koncentrácích, ale mžik nato zjišťujeme více informací o objevu žvýkaček. Forma této hry je velice alternativní. Vystupují zde postavy účastnící se jakési konference, spíše se podobající informačnímu sezení, každý říká něco, poté to dramatizují. Hlasy, pohyby i všemožnými jinými projevy. Trhají knihy a poté s nimi onanují a doslova si je užívají, tělesně je fetují. Také je jí. Svlékají se, někdy docela nesmyslně. Předvádí sex, nové polohy, které byly ,,objeveny“. Napodobují velmi dobře zvuky letadel, oslavu nového roku a jiné. Poslouchají Wagnera.

Myslím, že kniha je neobyčejná a zaslouží se neobyčejné zpracování. Toho se dočkala. Mnohé však tato forma divadla může šokovat. Je to jedním slovem vyjádřeno – Úlet. Herci zde jsou dokonalí, nevypadávají z role – a on by to asi nikdo ani nepoznal, kdyby ano. Dělají naprosto neočekávané, hlasité, nevhodné až pobuřující činy, o kterých nevíte, co si myslet.

Pokud vás tedy omrzí klasické muzikály a činohry, Reduta vám dá něco nového. Možná se vám to ale nebude líbit, takže buďte připraveni.

Reklamy

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s