Divadlo

MDB: Jezinky a bezinky aneb Arsenik a staré tety (činohra)

(foto z http://www.mdb.cz/inscenace/307-jezinky-a-bezinky/)

Hry Jezinky a Bezinky z pera Josepha Kesselringa se ujalo Městské divadlo Brno v čele s režisérem Petrem Gazdíkem poprvé právě letos, v roce 2012. Premiéru tato hra měla patnáctého, vidět ji však mohli diváci už ve dvou předcházejících představeních. Já ji viděla hned po premiéře, tedy 17. 12. K nám ji přivezl z Bordwaye Jan Werich, kterému se na tamějším jevišti velmi líbila. A tak my, čeští diváci, můžeme vidět další hru ze světoznámé Brodwaye. O překlad se postarala Zdenka Werichová a Marie Fantová – Breinlová a text upravil Petr Gazdík a Jan Šotkovský, scény se ujal Emil Konečný. Ta vypadala spíše jako ze starší anglické doby než z dnešního Brooklynu.

Tato hra je oblečená do komedie propojené s detektivkou. Ještě před zhasnutím světel se objevují na balkoně mezi diváky dva reportéři a povykují a fotí postaršího muže, který se se svým doprovodem prodírá mezi sedícími lidmi ke svým místům. Je to Mortimer Brewster, divadelní kritik, se svojí přítelkyní Elaine Harperovou. Místa jsou obsazená, a tak se raději přemisťují na jeviště. Jsou to právě tito dva, kteří jsou jako jediní ze hry trošku příčetní. Právě na oné nepříčetnosti ostatních postav a zápletce, která se kolem nich obmotá, je vytvořena ta vtipná část příběhu. Publikum se sice nesmálo a netleskalo tolik jako například u Dokonalé svatby, ale hra navíc těží ze zajímavé psychologie postav a ze skvělých hereckých výkonů. Příběh se točí kolem dvou zdánlivě nevinných a pohostinných tetiček, Abby a Marty Brewsterových, které ztvárnily Zdena Herfortová a Jana Gazdíková.  Když však jejich synovec Mortimor, kterého zahrál Martin Havelka, zjistí jejich děsivé tajemství, s kterým se ale popravdě vůbec netají a berou ho jako samozřejmost, a Mortimor ať se jim do toho neplete, jde mu hlava kolem z toho, jak to jen utajit. Vše by rád svedl na svého bratra Teddyho, v jehož roli můžeme vidět Petra Štěpána. Ten je totiž duševně narušený a již od svého mládí je přesvědčen, že je prezidentem Roosveltem. Působí ale velmi sympaticky. Do toho se ještě přimíchá návštěva nenáviděného bratra Jonathana, který na dvacet let zmizel a nyní se vrací se znetvořeným obličejem. Bylo velice vtipné, že na něj ukazovali a říkali: ,,Někoho nám připomínáš… Trošku jak Jaroslav Matějka, že?“ Protože Jonathana hrál opravdu Jaroslav Matějka, ale ta postava neměla být poznat, protože se ukrývala před policií. S ním přišel dr. Einstein, samozřejmě ne Albert. Tato postava nemluvila dobře česky a měla zvláštní způsob chůze, pohybů a mimiky. Herec Vojtěch Blahuta ani na chvilku nevypadl ze své role, dokonce ani při děkovačce, postavu zahrál brilantně. Do té doby jsem ho nikde neviděla, takže je to pro mě takový objev. Skvělá byla ještě role policistů, kteří byli vysvětlování jako muži zákona, kteří na co nechtějí přijít a co je neuvěřitelné tomu prostě neuvěří. Ve hře hrála ještě Evelína Kachlířová v roli Elaine, jejího otce, pastora, hrál Zdeněk Bureš. V roli strážníků jsme dál mohli vidět Tomáše Saghera, Michala Isteníka a Roberta Urbana. Mrtvolu, kterou jsme ani pořádně neviděli, hrál David Kropáč. Komisaře si vzal na starost Karel Mišurec.

Na představení se mi nelíbilo jen pár drobností. Například to, že světla na chvilku úplně zhasínala, ale nesloužilo to ke změně scény. Nebo, že v jedné chvíli hrála hudba a najednou byla zcela useknutá. Opět jsem zde ale viděla ten krásný rys publika MDB, a to když se jeden herec spletl – to se lidé vždy začnou hlasitě smát a vytleskají ho. Přijde mi to ohromně milé.

Na představení se můžete jít sami podívat ještě během ledna.

Reklamy

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s