Divadlo

Mahenovo divadlo Brno: Apartmá v hotelu Plaza

(foto ze stránek Mahenova divadla: http://www.ndbrno.cz/cinohra/apartma-v-hotelu-plaza?idp=11928)

Zde máte ,,trailer“ – audio spot :)

Apartmá v hotelu Plaza můžeme tento rok vidět od 14. prosince na jevišti Mahenova divadla Brno, a to v režii Lucie Málkové. Konverzační komedie autora Neila Simona v překladu Ivo T. Havlů je jedním z nejlepších činoher, které jsem tento rok navštívila, a to nejen díky obsahu, ale také skvělým hereckým výkonům.

Obsah této hry je složen ze tří samostatných příběhů, které spojuje několik prvků. Všechny se odehrávají v apartmá 719 velmi drahého hotelu Plaza, luxusnost tohoto hotelu ve všech případech hraje svoji roli. Dále se všechny točí kolem vztahů. V prvním případě vztahu mezi manželi, v druhém mezi dávnými přáteli a ve třetím mezi rodiči a dítětem. Příběhy nesou komediální prvky a konverzace, která mezi páry probíhá, je velmi propracovaná, vede k jasnému cíli a i k zamyšlení. Stejně tak je jasně propracovaná psychologie postav, které jsou známé, nám jaksi blízké, ale originální. Obsah hry by nemohl být natolik oceňován, nebýt skvělých herců. V první části můžeme vidět bravurní Ditu Kaplanovou a Martina Slámu v rolích Karen a Sama Nashových. Vystupuje zde taky Samova sekretářka Jean McCormacková, kterou si zahrála Jana Štvrtecká. Zápletka je zde banální, nejde však o ni, ale o vyjádření vztahu obou manželů. Ve druhé části vystupuje Zuzana Ščerbová jako velmi plachá krásná Muriel Tateová, která dost přesně neví, jestli je šťastná a co vlastně chce. Má krásné děti, ale nevypadá to, že by ji to naplňovalo. Tuto svoji krizi nerozhodnosti prožívá spolu se slavným hollywoodským režisérem Josse Kiplingerem, svým přítelem z dětstvív hotelovém apartmá 719. Musím ocenit nejen její výkon, ale také krásný kostýmek, o který se postarala Marie Blažková, krásné dlouhé vlasy a postavu. Ve třetí části se setkáváme opět s brilantní herečkou, Terezou Groszmannovou, která ztvárnila Normu Hubleyovou, ženu středních let, které se má vdávat dcera – zavřená v koupelně. Stejně tak jí stojí po boku skvělý herec Jan Grygar, který hraje jejího manžela Roye Hubleyho, cholerického žida. Jejich dcera Mimsey se ve hře objevila jen na pár minut, zahrála ji Jana Štvrtecká. Hry mají ještě něco společného, v každé se totiž objevuje číšník, který tvoří takovou červenou nitku, která dává všemu konečný řád. On je všeho svědkem, tolika osudů, menších i větších dramat. Překvapilo mě, jak přímo bil do očí herecký talent Václava Hanzla. Divák z něj nemohl spustit oči, vdechl své postavě život a hravost. To, jak se plazil po okně, když ho ,,umýval“ rozesmálo všechny.

Všechny herce také obdivuji, že ani na chvilku nevypadli z role. Stalo se to snad poprvé, co jsem ani na vteřinu nepochybovala, že na jevišti se neodehrává divadlo, ale život. Natolik svoji roli každý prožíval.

Reklamy

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s