Divadlo

Revizor (Mahenovo divadlo)

(foto ze stránek: http://www.ndbrno.cz/cinohra/revizor)

3.11. jsem měla tu příležitost zhlédnout hru Revizor ve zpracování činoherního souboru Mahenova divadla v Brně, který má ve své režii Ivan Rajmont. Od něj jsem viděla již  Mandragoru, o které jsem zde psala. Původní hru od Gogola jsem četla, takže jsem víceméně věděla, co očekávat od příběhu, ale těšila jsem se, co na mě nachystají herci. První polovina na mě zanechala poměrně dobrý dojem, přestože nevím, jestli se v některých momentech herci smáli cíleně, nebo to nevydrželi. Obzvlášť se mi, a to po zbytek hry, líbil výstup Zdeňka Dvořáka v roli hejtmana, který měl velmi zvučný hlas a v mnoha momentech ve mně vyvolával dojem, že je to skutečný Rus. Bedřich Výtisk v roli okresního soudce rozesmál mnohými výstupy diváky i sebe. Dále jsme ve skupince ruských potroublů mohli vidět Jaroslava Kuneše v roli Dobčinskije, Jindřicha Světnicu jako poštmistra, Jiřího Pištěka jako správce chudinského ústavu, Vladimíra Krátkého v roli Babčinskije, Martina Slámu hrajícího Mišku, Ondřeje Mikuláška v roli školního inspektora, který si vytrpěl své – jak můžete vidět na fotce, Jaroslava Knesla jako okresního lékaře a další.

Druhá část, kterou bych hodnotila už jen záporně, odděluje tu první momentem, kdy se na scéně objevuje ,,revizor“, neboli Chlestakov. Jeho představitelem je Martin Dohnal. Věřím, že je to inteligencí nabytý člověk, skvělý hudebník, filosof a vše ostatní, ale jako herec na mě zanechal ryze negativní dojem. Pro začátek to rozhodně není mladíček, jakým by revizor měl být. Mylně jsem se zprvu domnívala, že roli revizora získal Václav Hanzl, ale brzy jsem zjistila, že je to jeho sluha Osip. Jeho stáří bych samozřejmě režisérovi odpustila, ale jako ostříž jsem sledovala vývin jeho charakteru, protože z doslovu Revizora od Gogola vím, že sám odjel dokonce z Ruska, protože jeho hra byla předváděna jinak, než on zamýšlel. Revizor nebyl bezcharakterní a vypočítavý, ale doslova bez charakteru. V něm se jako ozvěny ve džbánu odrážely charaktery lidí, kteří s ním přišli do styku. Podle mě toho M. Dohnal nedocílil, ale je pravda, že zpětně to nedokážu objektivně zhodnotit, protože mě po všech stránkách konsternoval. Po pozvání u hejtmana se zlil, rval se Ditě Kaplanové jakožto ženě hejtmana stále do výstřihu a hejtmanově dceři, kterou si zahrála Magdaléna Tkačíková, chytal za prsa a místo pokleknutí při žádosti o ruku se jí rval mezi nohy hned potom, co ji povalil na zem a táhl za nohu k sobě, když se plazila pryč. V knize naprosto rozumím tomu, že by si ho dcerka ráda vzala, ale v této adaptaci mi to připadá jako holý nesmysl. Matince se pak rval taky mezi nohy a pohyboval hlavou nahoru a dolů, což už byl naprostý konec. V předcházejících scénách si namáčel šál do láku od okurek a ověšoval si jím hlavu, kravatou pak krk, chodil polonahý, sahal si na zadek a vydával podivné zvuky, v posteli se smál při výstupu kolegů, přitom měl spát – což je velmi neprofesionální a ano, stane se to všem, ale ne tak dlouhou dobu.

Shrnula bych to tak, že všechny scény ve hře Revizor byly dobré, kromě těch, kde se vyskytoval revizor. Jako adaptace známé hry mě to velmi zklamalo, nevím, proč si režisér vybral tohoto herce a proč to ostatní strpěli.

Ke konci představení jsme mohli vidět Marii Durnovou, kterou jsme viděli na stejně krátkou dobu jako v Mandragoře.

Reklamy

3 thoughts on “Revizor (Mahenovo divadlo)

  1. Kdysi jsem myslím v Táboře viděla tuto hru v podání herecké společnosti Josefa Dvořáka. JD hrál dokonce dvojroli revizora a (tuším) starosty a byl naprosto úžasný.
    Jak líčíš tuto inscenaci, asi bych byla stejně konsternovaná jako Ty. Připadá mi to jako násilné modernizování, až neúcta ke klasice…

  2. prave jsme se vratili z divadla. Na nas nezapusobila ani prvni cast. ke komentari bych jeste dodal, ze je tam plno lacinych vtipku. Ocekaval bych trochu inteligentnejsi humor a ne narvat hlavu pod sukni a mavat s ni a pak zadat o ruku…

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s