Divadlo

Muzikál Bídníci (Městské divadlo Brno)

Robert Jícha, Petr Gazdík, Tomáš Novotný, Jiří Machautor fotografie: Jef Kratochvil (odkaz)

Dnes, ve středu 7.11.2012 máte poslední jedinečnou příležitost v tomto roce vidět fenomenální muzikál s velice kvalitním obsazením – Bídníci, v Městském divadle Brno, režírované Stanislavem Mošou. Proto vám jsem jdu zvěstovat tak zčerstva o skvělém zážitku, při kterém mě nejednou mrazilo až na špičkách uší – někteří měli i na krajíčku.

Pokud jste stejně jako moje kamarádka někdy v dětství zažili odstrašující představení ve formě muzikálu nesoucí název jako Malá mořská víla a jiné, jistě se na muzikál jen tak nepohrnete. Pokud ale stejně jako ona přece jen zvolíte variantu zatnu zuby a půjdu do toho a dáte těm jakýmsi Bídníkům šanci, neprohloupíte, ba naopak se muzikál stane vaší životní vášní. Narozdíl od opery, které budu muset dát někdy šanci já, jde zpěvákům v tomto muzikálu nádherně rozumět.

Hned při vstupu do samotných prsotor vás jistě nadchne podobnost s amfiteátrem (část E), dále zajímavě vyřešené pódium a dvě věžičky na boku. Když spustí první tóny živéhó orchestru a opona se zvedá, nahrne se na nás příval úžasných výkonů a povedených kulis, které nutí mít pusu dokořán. Mírně zavalitá postava představitele hlavní postavy Jean Valjeana, Jana Ježka, sice na začátku působí nevěruhodně v pozici vězně, který dvacet let dře a živoří, ale do role starosty potom pasuje znamenitě. Může se koneckonců jednat o vadu metabolismu – a koneckonců, nebuďme hnidopiši. Jeho výkony hlasové i herecké jsou bravurní, dokázal zpívat jak ve vysokých, tak v nízkách tóninách, k tomu si klekat, běhat, bojovat a umírat. Na scéně byl často sám, přesto všechny strhnul. Další výraznou postavou, která se zde objevila byla Fantine, kterou ztvárnila Markéta Sedláčková. Krátké vlasy jí sice moc neslušely, ale výkon opět skvělý. Fantinina dcera Cosette nadchla nejednoho diváka, opět skvělý výkon velmi mladé herečky Venduly Hájkové. V roli starší Cosetty jsme viděli Kateřinu Krejčovou, která je nejen velice půbavná, ale má i krásný hlas. Její opatrovníci Thénardier, představitel Tomáš Sagher,  a madame Thénardierová získali obrovský úspěch a první aplaus ve scéně s hospodou, stejně tak další účinkující. Především obdivuji výstup Lenky Bartolšicové v roli madame. Nejedno ženské srdce uchvátil Jiří Mach v roli Enjolrase, který si v průběhu bitvy sundal košili. Také Dušan Vitázek v roli Maria, milého Cosetty. Scéna na bojišti, kdy drží v náručí do něj zamilovanou Eponinu, neboli herečku Johanu Gazdíkovou. Pro mě nejlepší scéna s kulisami je jistě s scéna s Javertem (Lukáš Vlček), který celou hru pase po Jean Valjeanu, který padá do vody. Jedno z nejlepších vyřešení kulis, které jsem viděla.

Na muzikálu musí jistě každý ocenit fakt, že herci nejen hrají, běhají sem a tam, padají na kolena atd., ale u toho také zpívají, hlas tónují podle nálady. Zpívají v pláči, ve smíchu, ve zlosti. Těžko můžou improvizovat. A to já opravdu obdivuji a dokážu ocenit. Muzikál Bídníci neměl ani jednu chybičku, byl dokonalý, uchvacující a profesionální. Musím ocenit také skvělý orchestr a osvětlovače, protože světlo zde hrálo velkou roli.

více informaceína stránkách Městského divadla

Reklamy

One thought on “Muzikál Bídníci (Městské divadlo Brno)

  1. To byl kdysi první muzikál, který jsem viděla, tedy v Praze :)
    Jinak, pokud budeš uvažovat o opeře, na 100% doporučuju Aidu. Nádhera.

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s