Filmy

2001: Vesmírná odysea (2001: A Space Odyssey)

posterNějakou dobu jsem žila v mylném přesvědčení, že 2001: Vesmírná odyssea, adaptace knihy skvělého Clarka,  byla na csfd.cz strhaná. S takovou jsem se taky začala dívat na tento film. Naštěstí, mohl mě tak film sám přesvědčit o opaku, místo abych o tom byla už předem přesvědčená. Tento snímek totiž nemůže být strhán, pokud nejste pouzí milovníci bezduchých komedií. Je to film velice umělecký, umělečtější, než jsem zvyklá sledovat. Celých dvacet minut v něm například neslyšíte lidské slovo, jen opičí vřískání. Přesto vás to nenudí. Trošku se i zasmějete. Poté, když už se objeví první titulky dialogu, zjistíte, že scénář je kvalitní. Je ho ve filmu sice velice, velice málo, většina prostoru je věnovaná obrazu, ale nevadí to. Film je totiž doprovázen skvělou hudbou. Nejen klasika, která svými smyčci a klavírem vykresluje dokonale celou atmosféru, ale i autentické zvuky. Například, když se ocitneme ve vesmíru, je tam naprosté ticho. Takové, jaké by bylo i ve skutečném vesmíru. Nebo když je astronaut v kokpitu malé vesmírné lodi, aby opravil venkovní zařízení, slyšíme jen jeho dech. Vytváří to skvělé napětí a opravdu to člověka pohlcuje.

Konec, jak bych to u uměleckého filmu mohla čekat, jsem nepochopila. Vlastně ani to, že by na Měsíci byl život. Možná je to dobrý důvod pro přečtení knihy, ale film prý podle ní tolik není.

Pokud máte rádi filmy, kde se POŘÁD něco děje, tento film asi nebude pro vás. Pokud máte ale i náladu na umělečtější ráz, která ve vás zanechá hlubší zážitek, pusťe si tento film.

Na csfd.cz

Reklamy

3 thoughts on “2001: Vesmírná odysea (2001: A Space Odyssey)

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s