Literatura

Mahenovo divadlo: Mandragora (Niccoló Machiavelli)

Historicky poprvé se zde setkáváte s hodnocením dramatu ne jako knihy, ale jako divadelní adaptace. Důvod je prostý, objevila jsem kouzlo ISICu a jeho slev, konečně si prošla nabízená představení brněnských divadel a voalá, začínám žít kulturně. Samozřejmě, že jsem už v divadle byla, nemějte mě za barbara, ale nikdy jsem o něm nenapsala na blog. Protože teď však budu do divadla chodit častěji – v kapse mě hřeje lístek na Cimrmany! – měla bych začít psát i do této kategorie. Uvidíme časem, jestli divadlo nechám v Knihách jako teď, nebo pro něj vytvořím kategorii novou. Toto je krátký úvod k prvnímu článku, pokusím se ho napsat kvalitně.

Fotky najdete na googlu, když zadáte Mahenovo divadlo, Mandragora ;)

Ve čtvrtek 25.10. se konala v Mahenově divadle veřejná generálka klasické veselohry od Nicoló Machiavelliho, Mandragory. Tuto hru nacvičil se svým činoherním souborem režisér Ivan Rajmont, který během hry zařval několikrát ,,Jéžiši!“, přesto však mnohým dobrý dojem ze hry nezkazil. Nadouvající se tváře Pavla Doucka, který si zahrál doktora Nicia, manžela krásné a čisté Lukrecie, její „moč“ stříkající na publikum a vtipný scénář rozesmál určitě nejednoho diváka. Pravda, že rozesmát mělo i mnoho peprných scén a náznaků, ty však tolik na publikum tvořené především ze starších lidí nepůsobily.

Děj nebyl příliš složitý, diváci se neztráceli a mohli se tak jen bavit a hodnotit herecké výkony, které i přes to, že se jednalo o veřejnou generálku a ne o premiéru, byly dobré. Vratislav Běčák, který získal hlavní roli, se skvěle ztotožnil s rolí renesančního playboye Callimaca. Nejen, že vystupoval jako sebevědomý a zároveň nejistý svalovec ucházející se o Lukrecii, ale přesvědčivě a humorně ztvárnil i čínského doktora, který vytvořil pověstný lék z výtažku mandragory, která díky svým účinkům napomáhá plodnosti. Všem je jasné, že nebýt svého kamaráda Liguria, jehož představitelem je Jakub Šafránek, by se jeho plán stát se milencem počestné Lukrecie nikdy nesplnil. Ligurio svojí vychytralostí předčí všechny, přestože nakonec nezíská jako jediný nic. Zmanipuluje jak hloupého doktora Nicia, tak penězuchtivého otce Timotea, kterého si zahrál Vladimír Krátký. Ve hře dále vystupuje Jaroslav Kuneš v roli Callimacova sluhy Sira, který je nezapomenutelný ve své zakrvácené zástěře a s řeznickým nožem v ruce, Monika Maláčová v roli Sostraty a Marie Durnová, která se ve hře jen mihne v roli Paní. Tato postava mi přišla jako jediná zbytečná, přestože její kostým měl kolosální rozměry a jistě i váhu. V roli Lukrecie se ukázala Lucie Schneiderová, jejíž červený gips na noze sice ladil s barvou jejích vlasů stočených do jednoduchého, ale elegantního účesu, ale dobově se do příběhu vůbec nehodil.

Za zmínku stojí ještě kulisy, jejichž provedení bylo úsporné, přesto kvalitní. Jednalo se jen o stěnu namalovanou jako florentská ulice s domy. Jeden z nich byl právě dům Niciů a díky síťovaným oknům jsme mohli vidět i do druhého patra. Tím režisér krásně vyřešil problém scén v domě, aniž by se museli měnit složitě prostory.

Toto představení se poměrně přesně drží Machiavelliho předlohy a i přes míru narážek na sex, po které mohou některým ztvrdnout rysy, má vtipný scénář, který to zachraňuje, kvalitní obsazení, dobrou režii a dobové kostýmy.

Dobrý článek k tomuto tématu najdete i zde.

Reklamy

One thought on “Mahenovo divadlo: Mandragora (Niccoló Machiavelli)

  1. Dneska jsem na tom byla. Neměla jsem velká očekávání, ale bylo to lepší, než jsem si myslela. Ale taky nic, na co bych toužila jít znovu. Asi úplně neumím ocenit představení, kde největší salvu smíchu vyvolá „PSÍ HOVNO!“.
    Každopádně se mi ale dost líbily kulisy a pak Marie Durnová, která je ve hře sice naprosto zbytečná, ale její kostým nemá chybu.

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s