Literatura

Edgar Allan Poe: Vraždy v ulici Morgue

 

Vraždy v ulici MorgueNebudu vám tu psát jen o jedné povídce E.A.Poa, ale o celku jeho detektivních kusů, které byly dány dohromady. Na konci tohoto souboru povídek je doslov, který krásně osvětluje obrovský význam spisovatelova díla. E.A.Poe je totiž zakladatelem celého detektivního žánru a jeho povídky se staly jakýmsi prototypem s rysy, které spisovatelé po kolik let dodržovali a v mnohých případech stále dodržují. Celkově z doslovu zjišťujeme, jaký je Poe talentovaný člověk, ale i bohužel v jak nešťastné době se s tímto talentem narodil a jak tragický měl život. To jsem dodneška nevěděla a poměrně mě to zasáhlo.

 

Vraždy v ulici Morgue – Tato povídka je bezesporu nejlepší z celé sbírky. Objevuje se v ní poprvé detektiv se jménem Dupin, v kterém jasně vidíte rysy Sherlocka Holmese, který byl taky tímto detektivem inspirován. Člověk, který nemusí být až tak dokonalý, ale umí uvažovat analyticky a ty věci a souvislosti prostě vidí a jsou mu jasné. Řeší se svým přítelem záhadu zavřeného pokoje (jak bylo později pojmenováno), hrůznou vraždu matky s dcerou. Rozuzlení bylo velmi zajímavé, ale hlavně to, jak na něj Dupin došel. Podle mě tato povídka určitě stojí za přečtení, hlavně, jestli máte rádi detektivky – to si až musíte přečíst to první dítě :).

Záhada Marie Rogetové – V této povídce se opět vyskytuje detektiv Dupin, který zdá se poměrně lehce vyřeší případ zavražděné dívky Marie R. Tato událost se stala i ve skutečnosti, Poe se jí inspiroval a případ sám dořešil. Informace o místě činu atd. čerpal z novin a od policie. Případ se odehrál v New Yorku a Poe ho zasadil do Paříže. Tato povídka se mi zdála svým rozřešením o něco slabší, než Vraždy v ulici Morgue. Víc zde jde ale vidět, jak byl případ jasný, jak noviny vyvozují někdy až unáhlené závěry, které Dupin vyvracuje. Je použita ryzí logika, přestože ji, zdá se, policisté nejsou schopni použít. Povídka je napínavá, i když vrah mě trošku zklamal.

Odcizený dopis – Na této povídce můžeme vidět ty nitky inspirace, které vedly k hlavám mnohých pozdějších spisovatelů detektivek. I v Sherlockovi najdeme stopu dopisu ukradeného významnému muži. Opět se tu ukazuje na fakt, že policie není schopná vyřešit naprosto jasný případ, možná právě pro tu jednoduchost. Dupin to opět vyřeší levou zadní a máme další jeho příběh za sebou. Povídka je jednoduchá, ale zajímavá.

Vrah jsi ty! – Tato povídka je svým vygradováním podobná povídkám ve sbírce Jáma a kyvadlo, kdybych ji bývala nečetla v trolejbuse, mohla na mě zapůsobit víc. Jinak je to ale další detektivní případ, tentokrát už bez Dupina. Ten oddupal jinam :). Tato povídka má další prvek typický pro následující detektivky, a to, že vrahem bude ten, kterého by za něj nikdo nepovažoval. Pak už to bylo moc lehké, tak to upravili, že musí být obviněn a zproštěn viny, ale chvilku to fungovalo. Povídka pro mě není moc překvapivá a docela mě mrzel motiv i rozuzlení, ale kdo ví, jak bych povídku vnímala v té době. Vraždy v ulici Morgue ale přežily až dodnes, tato méně.

Zlatý brouk – Poslední povídka této sbírky je poměrně zajímavý a napínavá. Je i romantická, což mě trošku vyvedlo z míry, to bych od Poa nečekala. Opět detektivní, dokonce s šiframi a zlatem.

 

Co jsem se zajímavého dozvěděla z doslovu kromě všech prvků detektivek, které si spisovatelé od Poa přebrali, o jeho tragickém životě i jeho talentu, je například i jedna zajímavost, a to, že kritizoval samotného Dickense a v jednom jeho románu na základě analýzy motivů zjistil konec ještě před jeho vydáním. Dílo vycházelo na pokračování. To Dickensovi trošku spadl hřebínek.

Reklamy

3 thoughts on “Edgar Allan Poe: Vraždy v ulici Morgue

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s