Filmy

Doba ledová 4: Země v pohybu

…pozor, je to spoiler ;)

Jak jsem již psala v tomto článku, v průběhu celého sledování Doby ledové 4 jsem měla chuť napsat na ni recenzi.

Vybavujete si první díl? Jak jsme se poprvé setkali s Mannym a Sidem? Jak jsme byli unešení, co to je za úžasné nové filmové postavy? Sid se svým brilantním blbismem, Manny se svojí nabručeností a k tomu z vody se vynořivší mládě člověka, jehož matka se utopila. Ano, utopila, protože tak se to mělo stát. Nezachránilo ji modré z nebe, ani neroztrhla  od sebe kusy ledovce, jak to udělal opičák Střevo ve čtyřce (takové neuvěřitelné výjevy toleruji jen Scratovi). Utopila se a všichni jsme to viděli. Bylo to dojemné a pravé. A setkání s Diegem, šelmou, která se stala beránkem. Která našla své srdce. Tyto tři postavy putují celým příběhem nezměněné. Možná to je taky vada na kráse, člověk očekává psychologický posun, kterým nemyslím slabomyslné zamilování se i Diega, která bylo tak klišéovité, že by se ve skutečnosti styděl až do morku kostí. Příběh Doba ledová byl nový, dojemný (Mannyho rodina, která zemřela). Nevnucovalo to dětem stereotypy a novosti, které nepřirozeně ukazují na 21. století (jak to propagovali ve 4. díle). Ne, ukazovalo to city, bylo to vtipné, smutné, dobrodružné a pravé.

posterDruhý díl má na csfd.cz docela špatné hodnocení. Divím se, protože čtvrtý má dobré. Tento díl mě místy nudil, ale neviděla jsem tam moc klišé nebo obšlehlých momentů, kterými se to ve čtyřce hemží natolik, že si divák nestačí utírat zamlžené brýle, na které si nafuněl neuvěřením. Setkáváme se zde s novou postavou – Ellie, s dvěma vačičáky, kteří upřímně pobaví a s dalšími pravěkými zvířaty, která jsou roztodivně poloroztomilá. Děj se sice místy táhne jako sopel z nosu, ale přesto je to stará Doba ledová.

posterTřetí díl. Údiv. Překvapivost, humor ani psychologie postav se nepohne ani o píď nahoru nebo dolů od předešlého dílu. Je to dobré, ale stále stejné. Stále stejná dávka všeho. Nikam to nesměřuje. Přichází rozčarování. Odehrává se to pod zemí (Cesta do středu země?), s dinosaury, je tam pár nových postav a opět drama. Nejsou to však rozhodně už ty ryzí emoce z jedničky, ty jsou dávno někde za horama. Scéna s plynem však skvělá.

posterA jsme u čtvrtého dílu, ve kterém nás k veškerému neštěstí zklamou i postavy. Je to klišé. Je to kýč, stereotyp. Je to útok na mnoho děl, které se tam odráží jako v diamantu. Je to brakování již viděného, přeneseného na pravěká zvířátka. Z Mannyho se stává stereotypní otec, který zakazuje dcerce zábavu. Z dcerky se stává stereotypní holčička, které když tatínek zmizí, tak pláče, že se s ním pohádala a že za vše může ona, i když by si jen málokdo mohl myslet, že její otec zmizel na plovoucím ledovci, protože na něj byla zlá. Dále je tam vztah dcerky s ježkokrtkem, který píchá stereotypností bodlinami do očí. Kvůli partě své přátelství pomluví, pak si uvědomí, že láska, do které se zamilovala, je pablb a že se zbytečně zahazovala i s dalšími mamuticemi, které mají culíčky a hrají si na hloupé husy. Snaha o přiblížení se všem věkovým skupinám je neúnosná. Sidova babička je dalším jasným úkazem. Už jen fakt, že je mamutí dcerka celá nadšená z nějakýho floutka, přitom pár hodin před tím plakala nad ztrátou otce – ? Dále piráti, o bože, šavlozubá tygřice – to snad ne! Klišé nad klišé. Nezmiňuji ani ty logické nesmysly. První díl se snažil o věrnost a uvěřitelnost, ve čtvrtém opičák roztrhne ledovec, Manny se Sidem a Diegem proplouvají obrovskými vlnami a Manny nespadne atd. Že Scrat hoří a neuhoří nechám, protože Scrat je nesmrtelný :D

Přesto ani ve čtvrtém díle nechybí chvilky, u kterých se upřímně smějete. Teď jsem se dokonce setkala se situacemi, kdy jsem měla stažený krk dojetím a děs v očích z hororové chvilky se Sirénami (jestli to byly Sirény). A Scrat OPĚT nezklamal. Jestli je někde zachována originalita, tak je to zde :) Konec opět úsměv trhající. ŽALUDATLANTIDA :))

Sečteno a podtrženo: Od jedničky ke čtyřce klesá Doba ledová prudce dolů, přesto mi to nikdy nedá, abych se nepodívala, protože některé chvilky stojí za to. Animace však zůstávají stále dokonalé.

Reklamy

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s