Literatura

M. Kundera: Nesmrtelnost

Na této knize mi vadí, že jsou zde názory nadřazeny příběhu – zdá se mi místy. Názory, které by do něj spadat nemusely a názory, které nejsou místy zcela originální. Jsou to však spíš výjimky, jinak kniha vede k zamyšlení pro ty, kteří se zamyslet chtějí. A tento způsob psaní je na konci krásně vysvětlený – aby nemohla být kniha zadaptovaná. Často taky naráží na Prahu a komunisty, ale ne tolik, jak by se dalo čekat. Měla jsem štěstí, že ty názory a myšlenky byly v knize již označeny, rozhodně mi tak nic neuniklo. Ráda vám sem teda nějaké napíšu. Třeba s vlastním názorem a poznámkou, ale když tak ji můžete připojit i vy.

Myšlenky knihy:

 •  Má zde například poměrně jasně přetransformovanou myšlenku Platónovy říše idejí, akorát on vkládá předobrazy všech lidí do Stvořitelova computeru, jak bylo vysvětleno otcem jedné z hlavních hrdinek. (např. strana 18, 19, 20 a dál)
 • Zbabělci se bojí o život, a proto se o něj umějí zuřivě bít. (strana 31)
 • Ošidnost nenávisti je v tom, že nás svazuje s protivníkem do těsného objetí. V tom je obscénnost války: intimita vzájemně promíšené krve, lascivní blízkost dvou vojáků, kteří se probodávají a dívají se sobě do očí. (strana 31)
  Pozn.: Dnes už nejspíš ne, když se hází na vesnice bomby přes počítač a střílí se na dálku. Nenávist v tom leckdy ani není, ani ve válce.
 • Smysl poezie není oslnit nás překvapující myšlenkou, ale učinit jeden okamžik bytí nezapomenutelný a hodný nesnesitelného stesku. Doslovným překladem ztratí báseň vše. (strana 33)
 • Vysvětluje, že žádná tvář není originální:
  Sledovala v časopise: „Když položíš vedle sebe fotografie dvou různých tváří, udeří tě do oka všechno, čím se jedna od druhé liší. Ale když máš vedle sebe dvě stě třiadvacet tváří, pochopíš najednou, že to všechno je jen jedna tvář v mnoha variantách a že žádné individuum nikdy neexistovalo.“ (strana 38)
  ,,Představ si, že bys žil ve světě, kde nejsou zrcadla. Snil bys o své tváři a představoval si ji jako vnější odraz toho, co je uvnitř tebe. A potom, až by ti bylo čtyřicet, někdo by ti poprvé v životě nastavil zrcadlo. Představ si ten úlek! Viděl bys úplně cizí tvář. A věděl bys jasně to, co nejsi s to chápat: tvoje tvář nejsi ty.“… Ale Paul dávno zapomněl, že má ve tváři otisk své matky, a byl přesvědčen, že jeho tvář není nikdo jiný než on. (strana 39)
 • Dále rozvíjí myšlenky nesmrtelnosti, které nejsou moc originální, ale hodně se jimi zaobírá. Já sama tímto způsobem pojímám nesmrtelnost. Že existuje kratší či delší nesmrtelnost. Kratší pro svoji rodinu, delší mají umělci a státníci, významní svými činy a díly, nesmazatelně zapsání do života všech lidí (Goethe, Napoleon…). Ale taky říká, že existuje směšná nesmrtelnost (když je člověk zapsán do historie díky nějaké směšné okolnosti, ač byl jinak úspěšná sebevíc).
 • Člověk počítá s nesmrtelností a zapomene počítat se smrtí. (strana 79)
 • Duchaplný spojenec svých hrobníků.
 • Nikdy se nedovíme, proč a čím lidi dráždíme, čím jsme jim milí, čím jsme jim směšní; náš vlastní obraz je pro nás největším tajemstvím. (128)
  Pokud žijeme s lidmi, nejsme než to, za co nás lidé považují.
  Naše já je jen pouhé zdání, neuchopitelné, nepopsatelné, mlhavé, zatímco jediná skutečnost, až příliš lehce uchopitelná a popsatelná, je náš obraz v očích jiných…. Stačí jedna zlomyslná formule a jsi navždy proměněn v truchlivě jednoduchou karikaturu. (strana 131)
  Pozn.: To je zajímavá myšlenka. Je jedno, co si o sobě myslíme, jací jsme, každý si o nás vytvoří určitý obrázek a ten neovlivníme, ať se snažíme sebevíc.
 • Co tedy Paulovi přinesly Rimbaudovy verše? Jen pocit pýchy, že patří k těm, kdo milují Rimbaudovy verše. (strana 143)
  Pozn.: Pravda, pravda. Všichni ti pomyslní milovníci těch nejslavnějších a nejuznávanějších lidí.
 • Sláva připojí ke všemu, co se nám přihodí, stonásobnou ozvěnu. (strana 145)
  Pozn.: A to je nutné si uvědomovat :)
 • Proč by měl být každý náš čin desetkrát obrácen na pánvičce rozumu jako palačinka?
 • O sebevraždě: „Já si taky umím představit, že si člověk touží vzít život. Že už není s to snášet bolest. A zlobu lidí. Že chce lidem zmizet z očí a že zmizí. Každý má právo se zabít. To je jeho svoboda. Nemám nic proti sebevraždě, která je způsobem zmizení…. Ale to není její případ. Ona nechce zmizet. Ona myslí na sebevraždu, protože v ní vidí způsob, jak zůstat. Jak zůstat s ním. Jak zůstat s námi. Jak se nám všem vrýt navždy do paměti. Jak se položit celým tělem do našeho života. Jak nás rozdrtit.“
 • O románu: „Přesto lituju, že skoro všechny romány, které byly kdy napsány, jsou příliš poslušny pravidla jednoty děje. Chci tím říci, že jejich základem je jeden jediný řetěz činů a událostí příčinně spojených. Ty romány se podobají úzké ulici, po níž někdo žene bičem postavy. Dramatické napětí je skuteční prokletí románu, protože přeměňuje všechno, i ty nekrásnější stránky, i ty nejpřekvapivější scény a pozorování v pouhé stupně vedoucí k závěrečnému rozuzlení, v němž je soustředěn smysl všeho, co předcházelo…“
  Pozn.: To si nemyslím, že všechny knihy, ale postava ano. Jinak souhlasím, román o třech chodech, jen se z toho vymanit.

To už není myšlenka, ale zaujalo mě toto pojetí, kdy vypravěčem této knihy je sám spisovatel, což je vždy, ale málo se vidí takto okatě to ukázáno:

Šel lhostejně ještě pár metrů a otevřel dveře kavárny; vedoucí na něho volal: „Pan Kundera se omlouvá, že bude mít zpoždění. Nechal tu pro vás knihu, abyste se zatím bavil,“ a podával mu můj román Život je jinde v laciném vydání Folio.

anotace

Reklamy

2 thoughts on “M. Kundera: Nesmrtelnost

 1. Safra, Kunderu jsem nečetla dlouho.. ale teď se mi to vybavilo. Na hodinách literárních seminářů jsme se kvůli němu s kantorem neustále hádali: on ho nesnášel, já až zbožňovala:) A právě Nesmrtelnost jsem měla hodně ráda (na tu Směšnou jsem už úplně zapomněla, takže díky!:)) Veronika

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s