Literatura

Maupassant: Z Paříže a venkova

 

Povídky: převážná většina je kraťoučká

H = hodnocení (moje)

O = vlastní obsah

– Kulička

-Plukovníkovy názory

Povídka o pluku Francouzů, kteří zachrání dívku s otcem a nesou je na nosítkách. Názory plukovníka jsou ty, že by v každém pluku měla být žena, pro kterou by všichni s radostí bojovali. A že pro krásnou ženu jsou muži schopni všeho.

Stará Divoška – Matka Divoška

Povídka o tom, jak vtrhli Prusové do Francie, o matce, která své syny musela poslat do války a u sebe ubytovat čtyři Prusy. Když jí došel dopis, že její syn zemřel, zapálila dům i s Prusy. Vojákům řekla, ať napíšou dopis jejich matkám a proč to udělala. Tu matku zastřelilo u ohořelé zdi několik vojáků.

Dobrodružství Waltra Schnaffse

Povídka o tlouštíkovi, který je ve válce a hrozně se bojí a je vysílený z toho všeho střílení. Jednou je jeho pluk napaden a on skočí do jakési škarpy a odplazí se pryč. Potom po dlouhé době hladem vyleze a zajde do jednoho blízkého domu. Je to Prusák ve Francii, takže se lidé hrozně vyděsí a utečou. On se nají, a pak se celý šťastný nechá zatknout a raduje se, jak teď už bude v bezpečí.

Děda Milon

Povídka je o starém muži, který je před celou rodinou zastřelen za pozabíjení asi 16ti Prušáků. Mstil se za smrt svého syna a ještě někoho. Je tam docela dobře popsaná jednotlivá vražda a vychytralost sedláka.

Přiznání
Povídka o ženě, která byla už odmala předurčena plést intriky atd. Vzala si muže, který se jednou opil a zahnul jí. Tak ho to tížilo, že se jí svěřil a ona se mu začala hrozně smát a odešla. Pochopil, že ona ho podvádí neustále…

Špagátek – Provázek
H:
Tato povídka pěkně ukazuje, jak se těžko dokazuje pravda, když vás lidé mají za lháře, a kam to člověka může dovést.
O:
Povídka vypráví o muži, který na zemi najde provázek. Později sedí v hospodě a přijde pro něj stráž, že se ztratil měšec peněz a jeden muž ho viděl ho sebrat na ulici. Obhajuje se, je soud, poté dojde jakýsi čeledín, že ten měšec mu někdo dal. Měšec byl tedy nalezen, muž neodsouzen, ale stejně si všichni mysleli, že to tomu čeledínovi dal on a historku s provázkem si vymyslel. A on z toho byl až šílený, jak se snažil všem vysvětlit, že tam sebral jen malý provázek.

Tonda

Povídka o tlustém a veselém chlapíkovi, stále s dobrou náladou, která irituje jeho manželku, který je na něj jako pes. Jednou ho trefí mrtvice a manželka se o to víc vzteká, že teď je k ničemu. Nakonec ho nechá vysedávat vajíčka – dá mu do podpaží po pěti vajíčkách, nesmí se ani hnout, jinak mu nedá najíst, a opravu se mu vylíhnou kuřátka. Cítí se jako otec.

Malá Roquová
O:
Tato povídka je hodně silná.
H:
ZDE

Ožrala – Opilec

Povídka o muži, jehož kolega ho den co den opíjí večer v hospodě. Jednou se vrátí domů, upadne a přes záda mu někdo přeběhne. Dovtípí se, že ten kolega ho tam tahal schválně a pak se muchloval s jeho ženou, než se dobráboral domů. Řval na ni, jestli je to pravda, ona ani nedutala, ale byla v místnosti. A tak z ní udělal kaši, když ji ubil na posteli židlí.

Tulák

H: Docela pravdivá povídka o tom, jak se z člověka může stát vinou společnosti odsouzenec.

O: Povídka o klukovi, který se vyučil truhlářem, ale nemohl se nikde uplatnit. Toulal se krajem, nechtěl rodině ujídat, nakonec skončil ve městě, kde žebral. Tam však za žebrotu zavírali, měl peníze v pořádku, tak mu nic neudělali. Prosil je, ať mu dají práci, ale vykázali ho. A tak se vloupal do domu a snědl rodině jídlo a vypil víno a opilý znásilnil děvečku. A pak ho dali teprve do šatlavy, kde se aspoň najedl. Stal se z něho špatný člověk, za kterého ho automaticky považovali.

Martinová – Vystřízlivění

H: Moc pěkná povídka

O: O muži, který se zamiloval do dívky, zasnoubili se, ale pak si vzala jiného. Trpěl ohromně, přitom to byl takový statný muž z vesnice. Pak šel kolem jejího domku a slyšel křik, zrovna rodila. Pomohl děťátku na svět a postaral se o ni. Manžel přišel později a děkoval mu a přál si, i Benedikt si to nakonec přál, aby byli přátelé.

Příběh děvečky ze statku

Povídka o děvečce, která se zamilovala do Jakuba a měla s ním dítě. Utekl, dítě dala k výchově mimo statek, aby ji statkář nevyhodil. Ten za ní začal po čase chodit a nakonec si ji vzal, přestože moc nechtěla. Chtěl mít dítě a nakonec ji bil, protože žádné nemohla mít. Jednou mu vyčetla, že přece už dítě má a vše mu pověděla. Nijak to neřešil, naopak byl nadšený, že ho má okamžitě přivést, stejně že chtěl adoptovat nějaké, když nemůžou mít vlastní. Je v tom vidět i ten kontrast šestiletého utrpení té děvečky z touhy po svém dítěti a manželově bití, přitom vše mohlo být už dávno jinak.

Rodinka – V rodině

Povídka je o rodině, kde v jednom patře domku bydlí manželka s mužem a dvěma dětmi a nad nimi matka, kterou ta manželka nemůže vystát, protože jí dělá naschvály. Jednou upadne a zemře, tak ji položí na postel a zapálí u ní svíčky. Muž stále pláče, ale žena ho donutí přenést skříň a hodiny, aby je nevzala jeho sestra, která přijede druhý den. Také k ní zve kamarádky, aby se na ni podívaly, její děti své kamarády. Potom jim dojdou svíce, tak vezmou dvě od ní, má pro ně jít dcerka, ale s hrůzou příběhne, že babička chodí po bytě. Neumřela totiž, jen upadla o toho smrtelného spánku. A vše slyšela. Sestra toho muže, která mezitím přijela, tedy nejspíš shrábne všechen její majetek za to, jak o ní manželka syna smýšlí, přestože se o ní tak dlouho starali.

Šperk

H: Tato povídka je svojí pointou ohromná.
O:
Povídka o ženě, která trpěla chudobou, ve které žila. Jednou se jí konečně podařilo vyjít si na jeden ples, kde ji každý obdivoval. Měla krásné šaty a šperk od přítelkyně s pravými brilianty. Ten však ztratila. Musela koupit nový za 35 000, zadlužila se, přestěhovala se, tvrdě pracovala. Za deset let ji potkala ta přítelkyně a ani ji napoznala, jak její rysy byly ztvrdlé atd. Vše už splatila, a tak jí ta žena pověděla, jak ztratila její náhrdelník. A ona spráskla ruce, vždyť to byl padělek za 16 franků…

Deštník

Povídka o muži, který svoji výplatu musí dávat ženě, ta mu nechce pomalu nic koupit, hrozně šetří. V práci si z něj dělají legraci kvůli deštníku, který nosí, žena mu tedy nakonec koupí nový, hedvábný. Někdo mu jej však propálí, snad ze schválnosti. Žena se vzteká a dělá mu ze života peklo a nakonec jde do pojišťovny, aby jí to uhradili. Ti se zdráhají, že pojišťují větší škody, ale nakonec jí řekli, ať si ho nechá opravit, že jí pak ty peníze dají. A tak šla do obchodu a řekla, ať jí to nechají potáhnout hedvábím, že na ceně nezáleží.

Vyznamenání – Řád

Povídka o muži, který chtěl strašně získat nějaký čestný řád. Jeden přítel, poslanec, mu řekne, že mu ho zařídil, ale musí jez po knihovnách ve Francii a vypracovat o nich práci. Jezdil tam tedy, jednou se mu zachtělo po manželce, tak odjel domů. Měla zavřeno v pokoji, zaklepal, něco si špitala a pak mu otevřela, a jak je šťastná. Objevil v šatně kabát s řádem a říkal, že není jeho! Ona mu však namluvila, že je to překvapení, že už řád dostal a ona mu nechala ušít kabát a našít na něj ten řád. Byl nadšený. Zajímavé je, že i ten poslanec, který mu ten řád zařídil (a spal s jeho manželkou), měl řád a nikdo nevěděl, za co…

Na jaře

O muži, který zachránil svého souseda v lodi před nemocí jara – láskou. Kdy by si vzal dívku, která by ho okouzlila, ale nakonec by stejně jako on zjistil, že ta žena je příšerná.

To čuně Morin – Morinův případ

Povídka je o muži, kterému se ve vlaku zalíbila jedna dívka a chtěl ji políbit. Ta se lekla a s křikem utekla, rodina na něj podala žalobu, manželka mu to stále vyčítala. Dva kamarádi jeli uprosit, aby tu žalobu stáhli. Jeden z nich mezitím skončí v románku s tou dívkou, kdo je pak tedy prasák? Žalobu odvolali díky druhému příteli, ten jeden si užíval.

Výlet do přírody

Obsah ZDE

Pokoj 11

Povídka je o ženě, která byla sice vdaná, ale vždy si detailně zjistila vše o životě pluku, který na tři roky přišel do města, aby si vybrala nejvhodnějšího milence (diskrétní atd.), s kterým bude trávit tři roky. Scházeli se v pokoji, do kterého nikdy nevešla dvě noci po sobě. Proto, když v tom pokoji zemřel jakýsi pocestný, nechal ho tam hostinský do rána, protože paní tam nepřicházela. Ale toho dne se rozhodla, že tam půjde, protože manžel odjel pryč na delší dobu a její nepřítomnost v domě nebude podezřelá. Lehla si do postele ke svému milenci a políbila ho. Pak zjistila s úlekem, že je to mrtvola jakéhosi muže, obličej černý a napuchlý atd. Zaječela a utekla z pokoje do náručí svého skutečného milence. Teď byla ale polonahá a každý ji poznal, takže byla prozrazena.

V lese

Povídka o manželském páru, který byl načapán v lese při souloži. Byli oba dost staří. Žena totiž zalitovala, že neprožila romantickou lásku, tak s manželem zajeli na místo, kde se poznali, tam ho vášní stáhla a pomilovala.

Pane vrchní, jedno pivo!

Povídka o muži, kterého potká přítel v hospodě a zjistí, že pije už po deset let jedno pivo za druhým. Vyzvídá, jak se to stalo, jestli ho potkala nešťastná láska či co. Prý ne, ale nakonec mu pověděl o příhodě z dětství. Miloval svoji maminku a  jednou viděl tatínka, jak ji surově zbil v lesíku. Utekl a našli ho až druhý den. Rodiče s tím o něm nemluvili, odjel do školy, maminka za tři roky zemřela a on s tou myšlenkou nemohl žít, tak se upíjel v pivu. Nic pro něj nemělo už smysl.

Otcovražda

H: O životě odloženého dítěte a jeho následných činech
O:
Povídka o muži, který měl velice těžký život, protože byl odložený. Jednou ho navštívili nějací manželé a velice se zajímali o jeho život, práci a stále si u něj objednávali nábytek. Zjistil, že jsou to jeho rodiče a chtěl po nich jen, aby se ho ujali. Oni však utekli, a tak je později zabil.

Hora Olivová – Olivový háj

Povídka o muži, kterého podváděla žena. Vyhnal ji a stal se knězem. Jednou za ním přišel takový vandrák, že je to jeho syn. Ano, byl. Povečeřeli, on na něm chtěl vymáhat peníze, vyhrožoval, prošel si totiž hodně pasťákama, matka zemřela a otčíma přizabil. Byl hodně opilý, když mu vyhrožoval, spadla svíce, když kněz vstal celý naštvaný. Kněze našli podřízlého, ale nikoho nenapadlo, že se mohl zabít sám.

Muška

H: Tato povídka je jedna z nejúsměvnějších z této sbírky :)

O: Povídka o pěti vodácích, kteří hledali dlouho na svoji loďku nějakou veselou ženu, aby jim bylo líp. Nakonec našli velmi rozkošnou, překvapivou a vtipnou Mušku. Měla v posádce jednoho milého, ale mimo vodu spala se všemi čtyřmi. Otěhotněla, všichni věděli, že spí se všemi. Proto se rozhodli, že to bude jejich společné dítě a hrozně se na něj těšili. Muška však potratila, ale jeden z vodáků ji utěšoval, že když jí je to tak smutno, udělají jí nové :)

U Tellierů – Podnik paní Tellierové

Hodně dlouhá povídka o prostitutkách, které se na jeden den setkaly s venkovským životem, když jela jejich bordelmáma na křest sestřina dítěte.

Přístav

Povídka o skupině námořníků, kteří zajdou do nevěstince. Hlavní hrdina se vyspí s dívkou, pak si s ní povídá a ta se ho ptá na muže jménem xx, což je on sám. Vyptává se a ona mu řekne, že jeho rodina umřela na tyfus, jen ona přežila, jeho sestra.

Normandský žert

Povídka o lovci, který se vdá spíše pro peníze. O svatební noci ho vyruší výstřely, a tak od manželky rychle uteče na toho pytláka. To na něj ale kamarádi udělali žert, svázali ho, kalhoty mu dali obráceně a kolem krku tři upytlačené zajíce.

Láska

U této povídky jde o to, že jeden muž zastřelí samičku páru ptáků, kdy sameček ji z lásky nikdy neopustí. A tak střelí i jeho, když krouží kolem.

Vlk

Povídka o velkém vlku, který ohrožoval okolí, zabil i bratra jednoho lovce, který po něm šel a pak ho vlastními rukama za trest uškrtil. Bratra i vlka odvezl na koni k ostatním.

Horla

Povídka o člověku, který se postupně zblázní, nejspíš schizofrenik. Probouzí se a někdo ho škrtí, někdo mu v uzavřeném pokoji v noci ujídá jídlo atd. Pokusí se ho zabít, ale když to nedokáže, zabije se sám.

Na vodě

Povídka je o muži, který zakotví na řece, ale poté nemůže kotvu vytáhnout. Má strach, pak se uklidní a díky této kotvě spatří kouzelnou řeku, kterou by jinak nespatřil. V noci se totiž mlha přesune z řeky ke krajům a začnou kvákat žáby atd., což je moc pěkné. Ráno ho najdou tři jiní rybáři a pomůžou mu kotvu vytáhnout.

On?

H: Povídka taky o duševní chorobě, dobrá :)

O: Povídka o muži, který se chce vdát, protože jednoho dne došel domů a viděl jakéhosi muže se spuštěnou rukou sedět v jeho křesle. Náhle tam nebyl a on uznal, že to byla halucinace. Od té doby měl však stále strach, který si nedokázal vysvětlit. Chtěl si tudíž vzít ženu, přestože bude za chvíli milovat jinou, protože pak ta vidina, která ho po zavření očí děsí, přejde. Nejspíš tedy viděl sám sebe, jak to může dopadnout, když zůstane sám. Zemře sám.

Reklamy

One thought on “Maupassant: Z Paříže a venkova

  1. Pingback: Povídky |

Co na srdci, to v prstech

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s